Portekiz Ülkesi Genel Bilgileri

Ülke Başkent: Lizbon
  • Para Birimi: Euro (€)
  • Telefon Kodu: + 351
  • Nüfus: 10,707 Milyon

Açıklama

Portekiz Seyahati

Portekiz Vizesi

       Portekiz’e seyahat etmek isteyen T.C. vatandaşları umuma mahsus (bordo)pasaport sahipleri 90 güne kadar yapacakları seyahatler için vize başvurusu yapmak zorundadırlar. Hizmet Pasaportu (gri), Hususi pasaport(yeşil) ve Diplomatik pasaport (siyah) için yine 90 güne kadar yapacakları seyahatler için vize talebinde bulunmamaktadır. Portekiz için hazırlayacağınız belgelerden en önemlisi banka dokümanlarınız olacaktır. Sunacağınız dekontlarda yeteri kadar paranız olduğundan emin olmalısınız. Portekiz maksimum bir hafta içerisinde sonucu sizlere pasaport teslimi ile bildirmektedir. 

Portekiz hakkında Genel bilgi

      Yönetim şekli Cumhuriyet olan ülke, oldukça zengin, canlı, eşsiz bir atmosfer, doğal güzellikleri, tarihi eserleri ve muhteşem mimari yapıları sayesinde turistlerin ilgi odağı oluyor. Coğrafi konum itibari ile Avrupa’nın en batısında yer alan Portekiz’in sınırlarında, doğu ve batısında Atlas okyanusu, Güney ve kuzeyinde ise İspanya bulunmaktadır.

         Portekiz halkı oldukça cana yakın samimi ve yardımsever insanlardır. Eşcinsel evliliğinin yasal olduğu ülkelerden birisidir. Plajlarda üstsüz güneşlenen çoğu insanla karşılaşabilirsiniz dikkat etmemeniz ve yadırgamamanız gerekmektedir. İspanya’nın etkisi ile bazı şehirlerde ne yazık ki boğa güreşleri devam etmektedir. Bu işkenceye tanık ve ortak olamamanız adına katılmanızı tavsiye etmiyorum. Zira üzülebiliyorsunuz. Genç nüfusun çoğunluğu Anadilleri Portekizcenin yanında İngilizce ve İspanyolcayı akıcı bir şekilde konuşabilmektedir. Ülke sağlık açısından pek gelişmiş olsa da çok emniyetli durumda değildir. Oto stop çekmeden önce birkaç kez düşünün derim. Ya da sokakta gezerken kapkaça uğramak için ekstra çaba sarf edin. Nüfus yoğunluğu Katolik’tir. Ardından gelen bir diğer büyük topluluğu ise ateistler oluşturmaktadır. Akdeniz iklimine sahip ülke Avrupa’nın en sıcak ülkesidir. Dört mevsim yaşanıyor yazları sıcak ve kuru, kışları ise soğuk ve rüzgarlıdır. Bu durumda ziyaret edilecek en iyi dönemler kesinlikle Haziran eylül arası olacaktır. Sahillerin ve turistlerin bol olduğu bu ülkede elbette ki eğlence hat safhadadır.

           Resmi festival ve bayramların yanı sıra Her şehrin hatta her mahallenin kendine göre bir festivali vardır. Gece kulüpleri ve eğlence mekanları hafta sonları sabahlara kadar canlı durumda. Portekiz para birimi Euro’dur. Seyahat ederken mümkün olduğunca ödemelerinizi kartla yapmanızı tavsiye ederim.

Portekiz’e yolculuk

   Türkiye’den Portekiz’e seyahat etmek için 2 farklı ulaşım ağı kullanabilirsiniz. İstanbul’dan haftanın birkaç günü uçuş mevcuttur. Direk ya da aktarmalı olarak yapacağınız seyahat ortalama olarak 5 saat 20 dakika olacaktır. Bir diğer ulaşım şekli ise İstanbul ya da İzmir üzerinden yapılan aktarmalı gemi seferleridir. O da ortalama 24 saati bulmaktadır.

Portekiz Şehirleri ve Gezilecek Yerler

     18 bölgeye ayrılan Portekiz’in en kalabalık, en popüler şehri ve başkenti Lizbon’dur. Lizbon’dan sonra popülerlik seviyesine göre diğer önemli şehirleri ise Porto, Coimbra, Braga, Faro, Evora, Peniche, Bragança ve Funchal’dir.

 Lizbon İstanbul şehri gibi iki yakası olan ender ve muhteşem şehirlerdendir. Lizbon’un nüfusu 4 bini aşkındır. Avrupa’nın en çok ziyaret edilen 11. Şehridir.

 

Lizbon Katedrali Se olarak da adlandırılan bu kilise Lizbon’un en eski kilisesidir. 11. YY da inşa edilen kilisenin tarzı birden fazladır. Karışık tarzdaki mimarisi ile dikkatleri üzerine toplamaktadır. Girişlerin 5 Euro olduğu bu kiliseyi ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

 

Rossio Meydanı 13. YY dan beri halkın buluşma noktası, eğlence ve gösteri yeri, pazar alanı, konser ve ziyafet alanı, protesto ve infaz alanı olarak kullanılmış bu meydan günümüzde oldukça popüler kafe ve restoranların olduğu turistik bir mekandır. Estaus Sarayı bu Meydandadır. 

 

Cristo Rei Heykeli Lizbon’da tanınmış en önemli ve sembol yapılardan birisi de kollarını açıp şehri kucaklayan HZ İsa heykelidir. 2. Dünya savaşının bitmesinin ardından inşa edilen devasa heykel binlerce turist tarafından rağbet görmektedir. Asansörle içine çıktığınız heykel için sadece 8 Euro ödüyorsunuz. Manzara se kesinlikle muhteşem.

 

Fronteira Sarayı 16. YY da inşa edilmiş ve Lizbon’un en görkemli, büyük sarayıdır. Geniş Çim bahçeleri, gösterişli küçük havuzları, Bahçedeki heykelleri, Saray içerindeki tablolar ve odalar kesinlikle görülmeye değer. Özel mülk olduğu için buraya sadece rehberler ile gidebiliyorsunuz ama taksi ile de gidebilirsiniz. Taksiye vereceğiniz ücret 20 Euro’yu aşmıyor. 

 

Portekiz’de Gezilmesi Gereken Diğer Yerler

       Douro Nehri, Belem Kulesi, Pena Sarayı, Sao Jorge Kilisesi, Baiirro Alto Sokakları, Moors Kalesi, Quinta Da Regaleira, Dom Luis I Bridge, Lizbon Okyanus Akvaryumu, Penada-Geres Ulusal Park, Clerigos Kilisesi,Sao Bento Railway Station, Praia Da Rocha, Rivraria Lello, Palacio Da Bolsa,Carmo Rahibe Manastırı, Batalha Manastırı, Vasco Gama Köprüsü, Mesih Manstırı Tomar, Sanctuary of Fatıma, Sao Francisco Kilisesi, Boca Da İnferno, Gare Do Oriente, Casa Da Musica, Berlengas, Centro Cultural De Belem, Palace of Mafra, Azulejos Müzesi, Conimbriga, Jeronimos Manastırı, Tejo Nehri, Roca Burnu, Elevador De Santa, Justa, Sintra Ulusal Sarayı, 25 Nisan Köprüsü, Cabo Girao, Marina Plajı.

 

Portekiz Mutfağı

      Vejeteryanların oldukça zorlandığı bu ülkede etsiz yemek pek rastlanamamaktadır. En çok bulunabilecek şey patates kızartmasıdır. Et ürünleri, deniz ürünleri ve baklagillerin çokça tüketildiği bu ülkede pirinçten tutun salataya kadar her yemeklerinde et bulunur. Sade pirinç haşlaması olan Arroz domuz kanında haşlanmış bir pilavdır. Salatalarında ise yine deniz ürünlerine rastlıyor olacaksınız. Damak zevkimize uyacak yemekleri çorbalarıdır. Ancak içerisindeki etin türüne dinimiz açısından dikkat etmemiz gerekebilir. Yemek söylediğinizde yanında getirilen ekmek, su ve tereyağı gibi yandaş gıdalar ücretlendiriliyor. Portekiz halkı şarabı çok sevdiği gibi Bica diye adlandırdıkları Siyah kahveyi de çok tüketmektedir.

 

Şubelerimiz

Ankara Şube

Cinnah Cad. No: 29/2 Çankaya / Ankara


+90 312 426 66 60

İstanbul Avrupa Şube

İnönü Mah. Papa Roncalli Sok.No:13/2 Harbiye / Şişli / İstanbul


+90 212 232 00 88

İstanbul Anadolu Şube

Söğütlüçeşme Cad. Derici Zeynel Sk.Karacahan İş Hanı 19/7 Kadıköy İstanbul


+90 216 345 44 66

İzmir Şube

Kıbrıs Şehitleri Cd. No.:66/2 Libabe Apt. Alsancak / İzmir


+90 232 404 07 07

Gaziantep Şube

İncilipınar Mahallesi 3. Cadde Çayırlı İş Merkezi A Blok No:4 Şehitkamil / Gaziantep


+90 342 231 32 33