Romanya Ülkesi Genel Bilgileri

Ülke Başkent: Bükreş
  • Para Birimi: Rumen Leyi (RON)
  • Telefon Kodu: + 40
  • Nüfus: 22.21 Milyon

Açıklama

Romanya Seyahati

Romanya Vizesi

        Schengen üye ülkelerinden Romanya’ya seyahat etmek isteyen T.C. vatandaşları umuma mahsus (bordo) pasaport sahipleri 90 güne varacak şekilde vizeye tabi tutulur. Diplomatik, Hizmet ve Hususi pasaport sahipleri 6 ayı geçmeyecek şekilde yapacakları seyahatlerden vizeden muaf tutulmaktadır. Vize başvuru sonucunuz resmi günlere denk gelmemesi durumunda bir hafta içerisinde sonuçlandırılmaktadır.

Romanya Hakkında Genel Bilgi

       Romanya küçük Paris olarak anılan ve yönetim şekli çok partili cumhuriyet olan bir ülkedir. Tarihi mekanları, doğal güzellikleri, yemekleri, eğlenceleri, kültürleri ve insanlarının sıcaklığı ile ülke tamamen bir turizm şehridir.

     Coğrafi konum açısından güneyinde Bulgaristan, güneybatısında Sırbistan, kuzey ve kuzeydoğusunda Ukrayna ve Moldova, kuzeybatısında Macaristan ile komşudur. Romanya’nın en değerli nehri Macaristan gibi Tuna Nehridir. Romanya halkı sevecen, cana yakın ve yardımseverdir. Yolda yürürken sizi selamlayabilirler. Türkiye’deki durum gibi Romanya’da da sigara içmek kamu alanlarında ve kapalı alanlarında yasaktır ve cezai işlem uygulanmaktadır. Bu yüzden dikkat etmeniz gerekmektedir. Romanya’nın resmi bir dini yoktur tamamen seküler bir ülkedir. Buna rağmen ülke nüfusunun çoğunluğu Ortodoks’tur. Dört mevsimin yaşandığı ve ılıman iklime sahip ülkeyi seyahat etmek için en iyi tarihiniz bahar ve yaz aylarıdır. Kış aylarında yoğun kar yağışı alan ülkede hava ısısı -40’a kadar düşmektedir. Hızla büyüyen ekonomisinin yanında işsizlik oranını düşürmeye çalışan ülkedeki en büyük problem kimlik kartı olmayan çingene nüfusunun fazlalığıdır. Dolayısı ile sağlık, eğitim ve sosyal hizmetler devreye giremiyor ve ülke kalitesini olumsuz etkiliyor.

     Romanya’nın resmi dili Rumence olup, sınır bölgelerde komşu ülkelerin etkisi ile farklı dillere hâkim olan halk ile karşılaşılır. Para birimi Rumen Leyi’dir. TL’den daha düşüktür. Dolayısı ile ülkeyi uygun bir bütçe ile gezebiliyorsunuz.

Romanya’ya Yolculuk

      Türkiye’den Romanya’ya haftanın birkaç günü uçak seferlerinin bulunmasının yanında bir de demir yolu ile ulaşımın mümkün olduğunu belirtmek isterim. Uçak ile 1 buçuk saat süren yolculuğunuzun sonunda Romanya’ya varmış oluyorsunuz. İstanbul’dan Romanya’ya hareket eden TCDD’ye bağlı Bosfor Ekspresi ile de yaklaşık olarak 20 – 23 saat sürmektedir.

Romanya Şehirleri ve Gezilecek Yerler

     Romanya 9 idari bölgeye ayrılmıştır. Ülkenin başkenti Bükreş’tir. En popüler, en kalabalık ve rağbet gören şehri, orta çağdan kalma kuleleri, kentleri ve karanlık ormanları ile Braşov olup, bir diğer rağbet gören şehir ise hisarları, tarihi yapıları, kiliseleri ve şarapları ile ünlü Moldovia’dır.  Diğer önemli şehirleri ise, Banat, Dobrogea, Eflak, Crişina, Maramureş ve Güney Bukovina’dır.

Bükreş’te Gezilecek Yerler

 

Parlamento Binası dünyanın en büyük ve en ihtişamlı parlamento binalarından biridir. Binanın içerisinde 3 farklı kategoriden oluşan, 3 farklı müze bulunmaktadır. Binanın içerisinde 3500 ton kristal bulunmaktadır. Geniş çim bahçelerine sahip parlamentoya giriş ücretsizdir. Ancak müzeleri ziyaret etmek isterseniz ücret ödemek durumundasınız.

Ulusal Tarih Müzesi Neo- klasik tarzdaki mimarisi ile görülmeye değer yapılardandır. Bükreş’in en ünlü caddesi Calea Victorieri bulvarı üzerindedir. 20 leyi ödeyerek ziyaret edebilirsiniz.

Macca Villacross Pasajı Türk ve Osmanlı kültürünü yansıtan, kafe ve butiklerin olduğu gerek alışveriş yapmak gerekse zaman geçirmek için oldukça ünlü bir yerdir. İçerisinde nargileden tutun Türk kahvesine kadar her şeye rastlayabilirsiniz.

Bükreş’te Gezilecek Diğer Yerler

 

    Dimitrie Gusti Ulusal Köy Müzesi, Romanya Ulusal Sanat Müzesi, Romanya Ulusal Tarih Müzesi, Cotroceni Sarayı, Curtea Veche, Doğa Tarihi Müzesi, Ulusal Askeri Birlik Müzesi, Bükreş Hayvanat Bahçesi, Jewish Sinagogu, Herastrau Parkı, Ateneum Bükreş, Çeşmeci Parkı, Carol Park, Manuc’s Inn, Cec Sarayı, Tineretului Park, Bükreş Botanik Bahçeleri, Antim Manastırı, Terra Park ve Lacuul Morii.

 

Transilvanya (Erdel)’da Gezilecek Yerler

    Braşov bölgesi Romanya’nın neredeyse tam ortasında ve Erdel Bölgesine olan küçük bir şehirdir. Küçük olmasına karşın yoğun turist ilgisi şehri her daim kalabalık kılmaktadır.

Bran Kalesi 12 YY da inşa edilen ve Kont Drakula filmi ile ünlenen bu kale turistlerin yoğun ilgisine uğruyor. Kale şehirden biraz uzakta ancak toplu taşıma araçları sizi kale yakınlarına götürüyor. Tepede olduğu için yol üzerinde bırakıyorlar. Arta kalan 2 km yolu yürüme ya da traktör ile çıkma fırsatınız var. Kaleye giriş bedeli 10 Leyi’dir. Tüm gününüzü kaleye ve kale çevresine ayırmanızı tavsiye ederim.

Raşnov Kalesi Bran Kalesine giderken yol üzerinde kalıyor. Panoramik bir manzaraya sahip kaleyi 2 saat içerisinde gezip tamamlayabilirsiniz. Osmanlı yönetimi altında bulunan kalede Osmanlıdan kalma eserler ve 2 Osmanlı askerinin iskeleti bulunmaktadır.

Transilvanya ’da Gezilecek Diğer Yerler

    Peleş Şatosu Sinia, St. Nicholas Kilisesi, Şehir Müzesi, Sanat Müzesi, Raşnov Şehir Evleri, Piata Stafului Merydanı Braşov, Casa Stafului Belediye Binası, Kara Kilise (Biserica Neagra), Strada Sforii Sokakları, Beyaz Kule (Turnulş Alb), Viscri, Crit, Meşendorf, Buşteni, Piata Mare Sibiu, Transfagaraşan ve Balea Gölü.

Romanya’da Gezilmesi Gereken Diğer Yerler,

    Demirkapı Kanyonu, Salina Turda, Corvin Şatosu, Poenari Kalesi, Kızıl Göl, Voronet Manastırı, Vidraru Gölü, Merry Cemetery, Astra Ulusal Müze Kompleksi, Scarişoara Mağarası, Rock Sculpture of Decebalus, Prislop Manastırı, Timişoara Ortodoks Katedrali, Bicaz Kanyonu, Sucevita Manastırı, Babele ve Atatürk Büstü Odeon.

Romanya Mutfağı

     Romanya mutfağı birkaç ülkenin etkisi altında kalmış ve yansıtmıştır. Bunlar Türkiye, Macaristan ve Almanya’dır. Mısır unu tüketimi fazladır. Yemeklerinde et ve sebzeleri çok kullanırlar. Baklagilleri az da olsa görebilirsiniz. En çok çorba içeceğiniz Romanya’da en ünlü çorbalar, Perisore (köfteli çorba), Taraneasca (pirinç topları), Ekşi kremalı çorba ve balık çorbası. Romanya ya gittiğinizde sormanız gereken lezzet Nisetru La Gratar adını verdikleri balık ızgaradır. Bu yemek havyarın üretildiği Mersin balığının yemeğidir. Mamaliga ve Parjoale de unlu ürünlerdendir.

Şubelerimiz

Ankara Şube

Cinnah Cad. No: 29/2 Çankaya / Ankara


+90 312 426 66 60

İstanbul Avrupa Şube

İnönü Mah. Papa Roncalli Sok.No:13/2 Harbiye / Şişli / İstanbul


+90 212 232 00 88

İstanbul Anadolu Şube

Söğütlüçeşme Cad. Derici Zeynel Sk.Karacahan İş Hanı 19/7 Kadıköy İstanbul


+90 216 345 44 66

İzmir Şube

Kıbrıs Şehitleri Cd. No.:66/2 Libabe Apt. Alsancak / İzmir


+90 232 404 07 07

Gaziantep Şube

İncilipınar Mahallesi 3. Cadde Çayırlı İş Merkezi A Blok No:4 Şehitkamil / Gaziantep


+90 342 231 32 33