Rusya Ülkesi Genel Bilgileri

Ülke Başkent: Moskova
  • Para Birimi: Ruble (RUB)
  • Telefon Kodu: +7
  • Nüfus: 140.04 Milyon

Açıklama

Rusya Seyahati

Rusya Vizesi

       2010 yılında yapılan anlaşma ile iki taraflı vizesizlik, 2016 yılından itibaren tek taraflı olarak Rusya tarafından feshedilmiştir. Rusya’yı ziyaret etmek isteyen T.C. vatandaşları umuma mahsus (bordo) pasaport sahipleri vize almak zorundadır. Vize başvuru sonucu 10 gün içerisinde pasaport ile bildirilmektedir. Rusya ile Türkiye arasında geçen siyasi sorunlar nedeni ile Rusya vize verirken biraz titiz davranmaktadır. Dolayısı ile sunacağınız belgelerin tam ve doğru olması çok önemlidir.

Rusya Hakkında Genel Bilgi

      Dünyanın en büyük yüzölçümüne sahip ülke dünyanın en kalabalık 9. ülkesidir. Yönetim şekli federal yarı başkanlık tipi Cumhuriyettir. Rusya genelinde toplam 23 UNESCO dünya mirası, 40 UNESCO biyosfer rezervi, 41 Milli Park ve 101 Doğa rezervi bulunuyor.

        Dünyanın en büyük doğalgaz üreticisi olan Rusya dünyanın en büyük 6. Ekonomisine sahiptir. Coğrafi konum itibari ile batısında Polonya, güneyinde Gürcistan, Azerbaycan, Kazakistan, Çin, Moğolistan ve Kuzey Kore, kuzeybatısında Norveç, Finlandiya ile, denizden ise Japonya ve Amerika’ya sınır komşudur. Kıyısı olduğu denizler; Kuzey Buz Denizi, Laptav Denizi, Sibirya Denizi, Çukçi Denizi, Okhotsk Denizi, Japon Denizi, Hazar Denizi, Azak Denizi, Baltık Denizi ve Karadeniz. Dört iklim kuşağını barındıran ve kış koşullarını ağır ve soğuk geçiren Rusya, Doğu Sibirya kesiminde -70 ulaşan soğukları görmektedir. Dolayısı ile yaz aylarında gitmenizi tavsiye ederim. Kış şartlarına dayanıklıysanız ve kışın seyahat etmek isterseniz eğer yine muhteşem görüntülerle karşılaşacağınızı belirtmek isterim. Ruslar eğlence ve lüks yaşama, hareketli gece kulüplerine, süse ve gösterişe oldukça düşkündürler. Kapalı alanlarda sigara içme yasağı yoktur. Ekonomik ve teknolojik açıdan üst düzeyde olan ülkede kapalı alanlardaki havalandırmalar son derece etkilidir. Dolayısı ile rahatsız olmuyorsunuz.

       Doğalgaz devi ülkede kışın ısınma sorunu yoktur. Ev ve kafelerde ince bir gömlekle bile oturabilirsiniz. İnsanları ilk başta yadırgar bir tavır sergilese de zamanla oldukça eğlenceli ve cana yakın olurlar. Rusya nüfus çoğunluğunu Ortodoks’lar oluşturmaktadır. Resmi dili Rusça, para birimi ise Rus Rublesidir.

Rusya’ya Yolculuk

     Rusya’ya hava yolu, deniz yolu, demir yolu ve kara yolu ile gitmek mümkündür. Ulaşımın en kolay yolu havayolu ise tercihiniz kalkış ve varış yerinize göre değişiklik gösterecek olup ortalama 2 buçuk ile 4 saat olacaktır. Uçak seferleri haftanın her günü İstanbul ve Ankara’dan düzenlenmektedir. Eğer demir yolunu tercih edecek olursanız Trans Sibirya trenini ya da İstanbul’dan düzenlenen Moskova seferini tercih edebilirsiniz. 20-25 saat içerisinde (birkaç ülkeye uğruyor), Karayolunu tercih ederseniz eğer 30 saat içinde, Deniz yolunu tercih ederseniz eğer 15-20 saat içerisinde varmış olursunuz.

Rusya Şehirleri ve Gezilecek Yerler

Rusya Federasyonu 85 federal bölgeye ayrılıyor. Ülkenin başkenti Moskova’dan sonra diğer önemli şehirleri St. Petersburg, Kazan, Novosibirsk ve Kaliningrad’dır.  

      Moskova, Volga’ya dökülen Okka’nın bir kolu olan Moskova Irmağının geçtiği sığ bir vadide konumlanmış olup, mimarisi, tarihi ve tarih kokan şehirleriyle her adımda geçmişin atmosferini size yaşatıyor size. Ziyaret etmek için en uygun zaman Mayıs, Eylül ayları arasıdır.

Kızıl Meydan (Red Square) şehrin merkezi ve kalbidir. Yerlilerin buluşma noktası, turistlerin ise başlangıç noktasıdır. Kızıl meydan tarih boyunca pek çok idam, infaz, gösteri ve şölene tanıklık etmiştir. UNESCO dünya miras listesinde olan bu meydana gezmeye başlamak için iyi bir noktadır.

Kremlin Sarayı 16. YY da inşa edilmiş olup dünyanın en büyük çanına sahiptir. Saray aynı zamanda Rusya’nın en uzun yapısıdır. Kızıl Meydanın Hemen arkasındadır. Sarayın tüm bölümleri gezmek için açık değildir. Görebileceğiniz yerler Kraliyet mezarlığı, Çan Kuleleri, Hz. Meryem’in Göğe Yükseliş Kilisesi’dir.

Lenin Mozolesi tarihin en büyük devrimcilerinden sayılan Vladimir İlyiç Lenin’in vefatının 56. Gününde cam fanusa alınıp mumyalanarak saklanması için yapılan bir yapıdır. Mozole Kızıl Meydanda piramit şeklindedir.

St. Vasili Katedrali renkleri, desenleri ve ilginç mimarisi ile Rusya’nın önemli sembollerinden biridir. 8 kubbeden oluşan katedral günümüzde müze olarak kullanılmaktadır. Masalsı görüntüsü ile ziyaretçilerinin gönlünü kazanıyor. Salı günleri haricinde katedrali gezebilirsiniz.

     St. Petersburg Rusya’nın 2. En büyük şehridir. Kuzeyin Venedik’i olarak adlandırılan bu şehirde UNESCO dünya mirasına sahip olan Neva Nehrini barındırıyor. Şehir 42 ada üzerine konumlanmıştır. 55 kanalı ve 500 yakın köprüsü vardır.

St. Isaak Meydanı şehrin başlıca meydanıdır. Çevresinde birçok tarihi yapı bulunmaktadır. En önemli yapısı St. Isaak Katedrali, batı kısmında Labanov-Rostovski Evi (kemer altı imparatorluk tarzı yapı), Mariinski Sarayı, Astoriya Tarihi Otel ve daha birçok yapı bulunmaktadır. Şehri gezmeye başlamak için en uygun yerdir.

Catherine Palace (Çarlık Sarayı) Yazlık saray olarak kullanılmış olup şehrin 30 km uzağındadır. Devasa büyüklüğü ve ihtişamlı görünümü ile kesinlikle görülmeye değerdir. Toplu taşıma araçları ile de ulaşabileceğiniz Sarayın bahçe süslemesi için 100 kilo altın kullanılmıştır.

Rusya’da Gezilmesi Gereken Diğer Yerler

    Ermitaj Müzesi, Embankment Palace (Kışlık Saray), Peterhof Palace, Peter and Paul Kalesi, Voskresenia Khristova Kilisesi, Nevski Bulvarı, Bolşoy Tiyatrosu, GUM, Kazan Katedrali, Kiji, Tretyakov Devlet Galerisi, Rus Devlet Müzesi, Palace Square St. Petersburg, Moskova Fuar Merkezi, Kolomenskoye, Kuron Dili, Mariinski Tiyatrosu, Peter and Paul Katedrali, Puşkin Müzesi, Serçe Tepeleri, Yusupov Sarayı, Kunstkamera, Kul Şerif Camii, Mamayev Kurgan, Diamond Fund Moskova, Petergof, Gorki Parkı, Amber Room, Novodeviçi Manastırı, Ladoga Gölü, Kazan Kremlini, Moskova Devlet Tarihi Müzesi, Dermition Katedrali, Vasilyevsky Adası, Onega Gölü, Christ the Saviour Katedrali , Summer Garden St. Petersburg, Kazbek Dağı, Ontankino Kulesi, Tsaritsyno Sarayı, Aurora Kruvazörü, Peterhof Sarayı ve Tatar Camii.

Rusya Mutfağı

     Rusların en çok tükettikleri ana gıda deniz ürünleridir. Her bölgenin ve her kesimin farklı bir kültürlerden etkilenmesi sonucunda oldukça zengin bir mutfak kültürü oluşuyor. Rusların en bilinen yemekleri; kahvaltıda Faberge (Rus Yumurtası), Kuzey Rusya’da Schi (lahana ve balık çorbası), Don bölgesinde Ucha (domatesli balık çorbası), Güney Rusya’da Borsch Çorbası göze çarpmaktadır. Şaşlık dedikleri yemekleri yabancılık çekmeyeceğiniz bir yemektir. Sadece etin hangi hayvan olduğuna dikkat edebilirsiniz. Şaşlık Türk kebabının biraz daha iri doğranmış halidir. Ruslar soğuklarında etkisi ile Votka tüketimini yoğun olarak gerçekleştirir. Yerel votkaları deneyebilirsiniz.  

Şubelerimiz

Ankara Şube

Cinnah Cad. No: 29/2 Çankaya / Ankara


+90 312 426 66 60

İstanbul Avrupa Şube

İnönü Mah. Papa Roncalli Sok.No:13/2 Harbiye / Şişli / İstanbul


+90 212 232 00 88

İstanbul Anadolu Şube

Söğütlüçeşme Cad. Derici Zeynel Sk.Karacahan İş Hanı 19/7 Kadıköy İstanbul


+90 216 345 44 66

İzmir Şube

Kıbrıs Şehitleri Cd. No.:66/2 Libabe Apt. Alsancak / İzmir


+90 232 404 07 07

Gaziantep Şube

İncilipınar Mahallesi 3. Cadde Çayırlı İş Merkezi A Blok No:4 Şehitkamil / Gaziantep


+90 342 231 32 33