Senegal Ülkesi Genel Bilgileri

Ülke Başkent: Dakar
  • Para Birimi: CFA Frankı
  • Telefon Kodu: + 221
  • Nüfus: 13.71 Milyon

Açıklama

Senegal Seyahati

Senegal Vizesi

   Senegal’e seyahat etmek isteyen T.C. vatandaşları Umuma Mahsus, Hizmet ve Hususi pasaport sahipleri vize almak zorundadırlar. Diplomatik pasaport sahipleri yapacakları 90 günlük ziyaretlerinde vizeden muaftır. Diğer Afrika ülkelerinde olduğu gibi bu ülkeye giriş için de bir takım aşı belgeleri istenmektedir. Vize başvurunuz ortalama 10 gün içerisinde sonuçlanmakta ve pasaport teslimi ile sizlere bildirilmektedir.

Senegal Hakkında Genel Bilgi

    Çok partili başkanlık sistemi ile yönetilen ülke, Batı Afrika’da, yıllarca Fransızların sömürgesi altında kalmış yoksul bir ülkedir. Tarih öncesi çağlarda yaşam ve yerleşke olduğu görülen bu ülkede çok sayıda arkeolojik kalıntı, doğal güzellik, mimari yapı, sahil, göl ve mağaralara sahiptir. Ülke turizm açısından son yıllarda çokça tercih edilmektedir.

    Coğrafi konum itibari ile Batı Afrika’da yer alan ülke, batısında Atlas Okyanusu, kuzeyinde Moritanya, doğusunda Mali, güneyinde ise Gine ile sınırları bulunmaktadır. Tarıma ve balıkçılığa dayalı ekonomisi ile işsizlik oranının en yüksek olduğu ülkelerdendir. Ekonomisinin güçlü kaynaklarından biri de Turizmdir. Ülkede bulunan başlıca doğal kaynaklar fosfat ve demir cevheridir. Senegal halkı güler yüzlü ve sevecendir. Yabancılara karşı biraz çekimser davransalar da yardımcı olmaktan pek keyif alırlar. Kadın haklarının korunmadığı ülkede yasalara göre kadınlar değerlidir. Ve kadına rahatsızlık vermek cezai duruma tabidir. Ancak yasaların bu konuda devreye girdiği pek söylenemez. Ülkede turizm ve eğlence amaçlı birçok festival düzenlenmektedir. Bunlardan bir tanesi her aralık ayında gerçekleşen Casamance festivalidir ve 10 gün boyunca rengarenk ve coşkulu bir şekilde kutlanır. Ülkede tropikal iklim hakimdir. Ülke ziyareti için en uygun dönem Kasım ve şubat ayları arasıdır. Diğer aylarda yoğun yağış alan ülkede zor zamanlar geçirilebilir.

     İslam ülkesi Senegal’de nüfus çoğunluğu Müslümanlardan oluşsa da nadiren Hristiyan kesime de rastlanmaktadır. Fransız sömürgesi ülkenin ana dili Fransızcadır. Ancak ülkede Arapça başta olmak üzere birçok yerel dil de konuşulmaktadır. Ülkenin para birimi Batı Afrika Frangıdır.

Senegal’e Yolculuk

    Türkiye’den Senegal’e direkt ve aktarmalı olarak uçak seferleri düzenlenmektedir. Başkent Dakar’a İstanbul Sabiha Gökçenden yapacağınız sefer ortalama olarak 7 saat sürmektedir.

Senegal Şehirleri ve Gezilecek Yerler

     14 bölgeden oluşan ülkenin en büyük, en kalabalık şehri ve başkenti Dakar’dır. Dakar aynı zamanda ülkenin finans ve kamu merkezidir. Başkentten sonra diğer önemli şehirleri, Thies, Touba, Kaolack, St. Louis, Rafisque ve M’bour’dur.

    Dakar zengin doğal güzellikleri, Afrika tarihi ve kültürü, müzeleri, katedralleri ve camileri oldukça keyifli bir seyahat olanağı sunuyor. Ülkede başta gezilecek yerlerden biri ise Retba Gölü’dür. (Pembe Göl).

Retba Gölü (Pembe Göl) Botlarla gezebileceğiniz bu gölde inanılmaz güzel anlar yaşayacaksınız. Doğal pembe rengini, içerisindeki Dunaliella Salina adını alan bir yosundan almaktadır. Tuz oldukça tuzludur ve batmadan su yüzeyinde durabiliyorsunuz. Başkentin kuzeydoğusunda Cap-vert yarımadasında yer almaktadır. Göl etrafında birçok dinlenecek alan ve hediyelik eşya satan yerler var. Burası görebileceğiniz en güzel doğal güzelliklerinden biridir.

Köleler Evi Müzesi Goree Adasında, Senegal’in en ünlü ve eski tarihi yapılarından biri olan bu müze UNESCO dünya miras listesine alınmıştır. Sömürge döneminde Amerika’ya gönderilecek olan köleler burada tutulmakta idi. Atmosferi ile tarihini yaşayacağınız muazzam bir müzedir. Başkentten tekne ile ortalama 15 dakika içerisinde gelebiliyorsunuz.

Senegal’de Gezilmesi Gereken Diğer Yerler

    Afrika Sanatları Müzesi Dakar, Dakar Büyük Camii, Dakar De Souvenir Katedrali, Afrika Rönesans Anıtı, Goree Adası, Dakar Bağımsızlık Meydanı, Niokolo Koba Ulusal Park, Djoudj Kuş Barınağı, Saloum Delta Milli Parkı, Senegambia Taş Çemberleri, Langue De Barbarie, Deux Mamalles, Dakar Hayvanat Bahçesi, Divinity Camii, Somone Lagoon Rezervi, Dindefelo Şelaleleri, Afrika Tarihi Müzesi, St. Charles Eglise, Ile De Goree, Leopold Sedar Senghor Müzesi ve Loman Sanat Galeri.

Senegal Mutfağı

     Atlas okyanusu kıyısında yer alan ülkenin en çok tükettiği ürün balıktır. Balık haricinde mısır, pirinç, hurma ve çeşitli sebzeler ana malzeme olarak kullanılmaktadır. Senegal’in yemekleri görüntü olarak pek hoş görünmese de lezzetleri akılda kalıcıdır. Bunlardan en çok bilineni Thieboudienne denilen balıklı pilavdır. Kesinlikle denemelisiniz. Maffe adını verdikleri bizim kavurma ve pilav ikilisidir. Ülkede alkol bulmak imkânsız değildir ancak çok az yerde şarap bulunmaktadır. Alkolsüz içecek olarak Buye ve Kerkede suyunu kesinlikle öneririm.

Şubelerimiz

Ankara Şube

Cinnah Cad. No: 29/2 Çankaya / Ankara


+90 312 426 66 60

İstanbul Avrupa Şube

İnönü Mah. Papa Roncalli Sok.No:13/2 Harbiye / Şişli / İstanbul


+90 212 232 00 88

İstanbul Anadolu Şube

Söğütlüçeşme Cad. Derici Zeynel Sk.Karacahan İş Hanı 19/7 Kadıköy İstanbul


+90 216 345 44 66

İzmir Şube

Kıbrıs Şehitleri Cd. No.:66/2 Libabe Apt. Alsancak / İzmir


+90 232 404 07 07

Gaziantep Şube

İncilipınar Mahallesi 3. Cadde Çayırlı İş Merkezi A Blok No:4 Şehitkamil / Gaziantep


+90 342 231 32 33