Slovenya Ülkesi Genel Bilgileri

Ülke Başkent: Ljubljana
  • Para Birimi: Euro (€)
  • Telefon Kodu: + 386
  • Nüfus: 2.046 Milyon

Açıklama

Slovenya Seyahati

Slovenya Vizesi

     Schengen üyesi ülkelerinden bir olan Slovenya2yı seyahat etmek isten umuma mahsus(bordo) pasaport sahibi kişiler 90 güne varacak şekilde seyahat etmek için vize almak zorundadırlar. Diplomatik, Hususi ve hizmet pasaportlarına sahip kişiler 180 güne varacak şekilde yapacakları ziyaretleri için vizeden muaftırlar. Slovenya vize başvurunuz maksimum 10 gün içerisinde pasaport tesliminiz ile birlikte size bildirilmektedir.

Slovenya Hakkında Genel Bilgi

    Yönetim şekli Parlamenter Cumhuriyet olan ülkeyi ziyaret etmek için başlıca sebebiniz doğa aktivitelerine katılmak, tarihi yerleri gezmek, farklı kültürlerle tanışmak ve dost olmak, geçmişin atmosferini yaşamak ve daha birçok neden olabilir. Kaleler, saraylar, müzeler, malikaneler, arkeolojik alanlar, galeriler, manastırlar, türbe ve şapeller, bu ülkede bol miktardadır.

      Orta Avrupa’nın güneyinde Yer alan ülke coğrafi konum itibari ile, batısında İtalya, kuzeyinde Avusturya, kuzeydoğusunda Hırvatistan, güney ve güneydoğusunda Macaristan ve Adriyatik Denizi ile komşudur. Çek Cumhuriyeti’nden sonra Slav ülkelerinin 2. en zengin ülkesidir. Slovenya, eğitimli işgücü, gelişmiş al yapısı, önemli ticaret yolları, gelişmiş tarım ve sanayisi ile oldukça iyi konumda olan bir ekonomiye sahiptir. Slovenya halkı ilk başlarda biraz çekimser davransalar da oldukça sıcakkanlı ve yardımseverlerdir. Gece eğlencelerine, şenlik festival ve geleneksel oyunlara oldukça önem verirler. Sabaha kadar süren eğlence ve partilerin keyfini sorunsuz ve güvenli bir şekilde çıkaracağınız ülke sizi biraz şaşırtacak. 3 farklı iklim tipinin görüldüğü ülkeye gitmek için en güzel zaman her yerin açıldığı, doğanın canlandığı, festival ve şenliklerin başladığı yaz dönemidir. Kış ayları kayak, tırmanma ve kar sporları için Alp ikliminin görüldüğü bölgelerde aralık ve mart ayları uygun zamanlar olacaktır. Kışın hava ısısı -20’ye kadar inmektedir. Yaz döneminde ise maksimum görülen hava ısısı 30 derecedir.

     Slovenya’da şehir içi ulaşımı tren ya da otobüsle sağlayabilirsiniz. Ama yapmanız gereken bir diğer en iyi şey otostop çekmektir. Otostop Slovenya’da oldukça güvenli ve yaygındır. Nüfus çoğunluğunu Katoliklerin oluşturduğu ülkede nadiren diğer inançlı insanlara da rastlanmaktadır. Ülkenin resmi dili Slovence, para birimi ise Euro’dur.

Slovenya’ya Yolculuk

     Türkiye’den Slovenya’ya haftanın belirli günleri uçak seferleri düzenlenmektedir. İstanbul’dan uçakla yapacağınız Slovenya seyahati ortalama 3 saat sürmektedir. Araç ile gitme imkânınız da bulunuyor ve ortalama 24 saat sürüyor.

Slovenya Şehirleri ve Gezilecek Yerler

      11 şehir ve 210 Belediye’ye ayrılan ülkenin en kalabalık ve en popüler şehri, başkenti Ljubljana (Lübliyana)’dır. Başkentten sonra büyük şehirleri Maribor, Kranj, Kamnik, Koper ve Novo’dur. Başkent sizi yemyeşil doğası ve Nehri ile karşılıyor olacak. Nehrin 2 ye ayırdığı şehir, yeni ve eski şehir olarak gezilip görülmesi gereken yerlerdir. Burada tüm turistik yerlere yürüyerek gidebileceğinizi belirtmek isterim.

Presen Meydanı şehrin ana meydanı olup, yerlilerin buluşma noktası turistlerin ise başlangıç yeridir. Oldukça geniş olan bu meydana üçlü köprüden geçerek ulaşabilirsiniz. Turistik bölgelerin başında gelen meydan her zaman kalabalıktır. Ayrıca meydanda Ulusal Kütüphane, Zale Mezarlığı ve Tivoli Parkı bulunmaktadır.

Ljubljana Kalesi şehirden 375 metre yüksekliği ve müthiş doğa ve nehir manzarası ile turistlerin en çok ziyaret ettiği yerlerdendir. 16. YY da inşa edilen kaleye yürüyerek ya da füniküler ile ulaşabilirsiniz. Giriş ücreti 8 Euro’dur. Kale içerisinde Gözcü Kulesi, St. George Şapeli, Kukla Tiyatrosu ve Sloven Tarihi Sergisi yer alıyor. Kesinlikle gidilmesi gereken yerlerin başındadır.

Tivoli Parkı yeşilliğiyle ün yapmış ülkenin en büyük parkıdır. 18. YY da Podturn ve Cekin asil ailelerinin bahçelerini birleştirmeleri ile oluşan park günümüze birçok mimarın çalışmaları ile gelmiştir. Cekin malikanesi günümüzde Çağdaş Slovenya Tarihi Müzesi olarak kullanılmaktadır. 17. YY da barok tarzda inşa edilmiştir. Gül bahçeleri ve göletler, golf sahası ve daha birçok şeyi bir arada göreceğiniz parkta bisiklet kiralayarak da gezebilirsiniz.

Slovenya’da Gezilmesi Gereke Diğer Yerler

    Postojna Mağarası, Triglav Ulusal Park, Soca Nehri, Slovenya Ulusal Müzesi, Slovenya Ulusal Galerisi, Hayvanat Bahçesi, Ptuj Kalesi, Rus Şapeli, Experiments Evi, Sneznik Kalesi, Modern Sanat Müzesi, Bled Gölü, Bohinj Gölü, Vintgar Gorge, Predjama Kalesi, Skocjan Mağaraları, Bled Kalesi, Vrsic Pass, Dragon Köprüsü, Mora Nehri, Metelkova, Lübliyana Katedrali, Krka Nehri, Butcher’s Köprüsü, Üç Köprü, Monstnica, Pericnik Şelaleleri, Robba Fountain, Zelenci, Savica Şelalesi ve Cobbler’s Köprüsü.

Slovenya Mutfağı

     Slovenya komşusu olan Avusturya’nın elmalı turtasından Şnitzeline kadar, İtalya’nın Risottosundan Raviolisine ve Macar Gulaşına kadar hakimiyeti altına almıştır. Yemek Slovenya’da oldukça pahalıdır. Temel yemekler genellikle ağır ve et içeriklidir. En ünlü yemekleri Struklji ( hamur ve et köfteleri) yemeğidir. Alkollü olarak Lasko ve Union isimli yerel biraları meşhurdur.

Şubelerimiz

Ankara Şube

Cinnah Cad. No: 29/2 Çankaya / Ankara


+90 312 426 66 60

İstanbul Avrupa Şube

İnönü Mah. Papa Roncalli Sok.No:13/2 Harbiye / Şişli / İstanbul


+90 212 232 00 88

İstanbul Anadolu Şube

Söğütlüçeşme Cad. Derici Zeynel Sk.Karacahan İş Hanı 19/7 Kadıköy İstanbul


+90 216 345 44 66

İzmir Şube

Kıbrıs Şehitleri Cd. No.:66/2 Libabe Apt. Alsancak / İzmir


+90 232 404 07 07

Gaziantep Şube

İncilipınar Mahallesi 3. Cadde Çayırlı İş Merkezi A Blok No:4 Şehitkamil / Gaziantep


+90 342 231 32 33