Sudan Ülkesi Genel Bilgileri

Ülke Başkent: Hartum
  • Para Birimi: Sudan Sterlini (SDG)
  • Telefon Kodu: + 249
  • Nüfus: 30.894 Milyon

Açıklama

Sudan Seyahati

Sudan Vizesi

     Sudan’a seyahat etmek isteyen T.C. vatandaşları vize almak zorundadır. Diplomatik pasaporta sahip kişiler vizeden 180 günlüğüne muaftırlar. Şeriat hükümlerinin sürdüğü ülkede konsolosluk ve elçilikler acil yardım konusunda sizleri bilgilendirmektedir. Sudan vize başvurunuz ortalama olarak 5 gün içerisinde sonuçlanmakta ve pasaport tesliminiz ile birlikte bildirilmektedir.

Sudan Hakkında Genel Bilgi

     Federal Başkanlık sistemli Cumhuriyet ile yönetilen ülke, Afrika kıtasının en büyük 3. Ülkesidir. 2011 yılında ülke Sudan ve güney Sudan olarak 2’ye ayrılmıştır. Bu ayrılık yoksullukla mücadele eden ülkeyi daha da yoksul konuma getirmiştir. Kuzey ve güney ayrılmadan önce çöller, arkeolojik eserler, tarihi yapılar, güneyin doğası ve eşsiz kızıl deniz sahilleri, vahşi ormanlar, yaşam parkları ve kabileler ile birlikte Afrika güzelliği bir bütün idi.

    Coğrafi konum itibari ile Afrika kıtasının Kızıldeniz kıyısında, kuzeyinde Mısır, doğusunda Etiyopya ve Eritre, güneyinde Güney Sudan, batısında Orta Afrika Cumhuriyeti ve Çad’a kara sınırları bulunmaktadır. Kuzeyi ile güney ayrıldıktan sonra Sudan’da çöl safarisi yapmak mümkün değildir. Çünkü çöller ve park alanları güney sudan bölgesinde kalmıştır. Halkın kabileler şeklinde tek katlı topraktan yapılma kulübelerinde yaşadığı Sudan’da en modern bölge El Amarat bölgesidir. Sudan halkı hareketsiz ve yavaştır. Yoksulluğun yanında tembellikleri ile de dikkat çekerler. Yabancılara pek alışkın olmayan halk, yabancı gördüklerinde tuhafsar şekilde inceler ve diyalog kurmazlar. Burada fotoğraf çekmek yasaktır. Ve fotoğraf çektiğinizde silmeniz ya da para ödemeniz gerekebilir. Turistik açıdan en az ziyaret edilen bir ülke olsa da tabiatı, tarihi ve kültürü ile kesinlikle görülmesi gereken bir ülkedir. Ülkenin en önemli kuralı alkol tüketiminin ve bulundurulmasının kesinlikle yasak olmasıdır. Ülkeye giriş esnasında üzerinizde bulunması halinde ülkeye almayabiliyorlar. Ülkenin güneyinde tropikal iklim kuzeyinde ise çöl iklimi hakimiyeti görülmektedir. Kış ayları ve yaz ayları arasında pek sıcaklık farkı yoktur ancak kış aylarında sık sık hortumlar görülmekte ve kum fırtınaları kendini göstermektedir. Ülke ekonomisini pamuk üretimi ve hayvancılık ile ayakta tutmaya çalışmaktadır.   

     Ülkenin resmi dini İslam ve nüfus çoğunluğu Müslümandır. Azda olsa Hristiyan dinine de sahip topluluk görülmektedir. Ülkenin resmi dili Arapça ve İngilizcedir. Yaygın olarak Arapça kullanılır İngilizce ihtiyaç anında akıcı şekilde kullanılmaktadır. Sudan para birimi Sterlindir.

Sudan’a Yolculuk

     Türkiye’den Sudan’a hava yolu ile ulaşım mümkündür. Direkt ve aktarmalı olarak seyahat edebileceğiniz ülkeye, direkt olarak gittiğinizde ortalama 4-5 saat içerisinde varmış olursunuz. Aktarmalı olarak gittiğinizde ise bu süre 2 katına çıkabilmektedir.

Sudan Şehirleri ve Gezilecek Yerler

    Kuzey ve güney kısmı 2 ayrı ülke olarak ayrılan Sudan ayrıldıktan sonra 15 eyalet olarak belirtilmiştir. Ülkenin başkenti ve modern şehri Hartum’dur. Başkentten sonra diğer önemli şehirleri, Omdurman, Port Sudan, Vad Medeni, El Gadarif, Atbara ve Kosti’dir.

   Hartum’da Nil Nehrinin muhteşem manzarası, eski toprak ve kırmızı yapıları, müzeleri ve parkları ilginizi çekecektir. Ülkeyi 2’ye ayıran Nil Nehrinin kıyılarını en iyi başkent Hartum’da gezme fırsatı yakalayabilirsiniz.

Sudan Ulusal Müzesi, yapım amacı kilise olarak kullanılmasıdır. Uzun yıllar kilise olarak kullanılan bu yapı 2000 yılında müzeye dönüştürülmüştür. İçerisinde birçok tarihi eser olduğu gibi en eski arabaları da sergilemektedir. Giriş ücretlidir.

Meroe Piramitleri Nil nehri kıyılarının doğusunda bulabileceğiniz mini bir antik şehir. Mısır piramitlerinden önce yapıldığı tahmin edilen ve deneme amaçlı yapılan piramitlerle doludur. Burada aynı zamanda müze ve dinlenecek alanlarda bulabilirsiniz.

Barkal Dağı ve Piramitleri en eski piramitlerin ve mısır firavunlarının eşlerinin mezarlığının alanıdır. Başkente yaklaşık olarak 400 km uzaklıktadır. Ziyaretler ücretsizdir.

Sudan’da Gezilmesi Gereken Diğer Yerler

     Tuti Adası, Nasır Gölü, Melkite Yunan Katolik Kilisesi, Tombos, Deriba Caldere, Etnografya Müzesi, Sabaloka Game Rezervi, Halifeler Evi Müzesi, Kuku Hayvanat Bahçesi, Sudan Ulusal Tarih Müzesi, Dinder Ulusal Park, Shikan Müzesi ve Nuri Piramitleri.

Sudan Mutfağı

      Sudan mutfağı genellikle sıcak yemekler üzerine kurulmuştur. Tatlı ve ara yiyecekler grubu pek tercih edilmemektedir. Kuzu ve tavuk etini çokça tükenen Sudanlılar aynı zamanda susam ve yağını yemeklerde çok tüketirler. Bamia Bamia (kuzu eti yahni), Machi (domatesli dana eti) en ünlü yemekleridir. Bakla ve fasulyeden yapılan ezmeleri Ful, mısır unundan yapılan ekmekleri Kissra ve Aseeda ‘da çok tüketilen yiyecekler arasındadır.

 

Şubelerimiz

Ankara Şube

Cinnah Cad. No: 29/2 Çankaya / Ankara


+90 312 426 66 60

İstanbul Avrupa Şube

İnönü Mah. Papa Roncalli Sok.No:13/2 Harbiye / Şişli / İstanbul


+90 212 232 00 88

İstanbul Anadolu Şube

Söğütlüçeşme Cad. Derici Zeynel Sk.Karacahan İş Hanı 19/7 Kadıköy İstanbul


+90 216 345 44 66

İzmir Şube

Kıbrıs Şehitleri Cd. No.:66/2 Libabe Apt. Alsancak / İzmir


+90 232 404 07 07

Gaziantep Şube

İncilipınar Mahallesi 3. Cadde Çayırlı İş Merkezi A Blok No:4 Şehitkamil / Gaziantep


+90 342 231 32 33