Bulgaristan Vize Başvurusu

Ülke Başkent: Sofya
 • Para Birimi: Leva (BGL)
 • Telefon Kodu: +359
 • Nüfus: 7.204 Milyon

Açıklama

Bulgaristan Vize Başvurusu


Bulgaristan vize başvurusunda bulunmak isteyen kişilerin bordo pasaport sahibi olmaları ve Bulgaristan İstanbul başkonsolosluğuna ya da Bulgaristan Ankara büyükelçiliğine başvurmaları gerekmektedir. Bulgaristan konsolosluğuna Bulgaristan vize başvurusu için vize merkezleri aracılığıyla başvurulması gerekmektedir. Ancak vize merkezlerinin Bulgaristan vize başvurusu sadece yapar. Bulgaristan vize başvurusu sonuçlarını olumlu ya da olumsuz etkileme gücü yoktur. Başvuru sonuçlarına sadece Bulgaristan konsolosluğu ve Bulgaristan büyükelçiliği karar verir.

Bulgaristan vize sahibi olmak isteyenlerin Schengen üyesi olan ülkelere seyahat etme hakları yoktur. Çünkü Bulgaristan 2007 yılında AB üyesi olmuştur ve Schengen üye ülkeler kapsamında yer almamaktadır.

Bulgaristan Vize Başvurusu İçin Bölgeler

Bulgaristan vize başvurusu bölgeleri Bulgaristan konsolosluklarının bulundukları bölgeler kapsamında Bulgaristan vize başvurularını değerlendirmektedir. Örnek olarak İstanbul konsolosluğu sadece İstanbul’da ikamet etmekte olan kişilerin Bulgaristan vize başvurusu değerlendirme sürecine almaktadır. Bulgaristan vize başvurusunda bulunmak isteyen kişiler Sakarya, Kocaeli, İzmit, Gebze, Bolu, Silivri, Bursa, Çanakkale, İstanbul, İzmir gibi yerlerde bulunan Bulgaristan konsolosluklarına yakın olanlar vize merkezleri ile iletişime geçerek Bulgaristan vize başvurularını gerçekleştirebilirler.

Bulgaristan Vize Çeşitleri Nelerdir?

Bulgaristan vize başvurusu bulunmak isteyen kişilerin kendi seyahat amaçlarına göre oldukça farklı vize çeşitleri bulunmaktadır. Aynı zamanda Bulgaristan vize başvurusu için seyahat amacına göre evrakların hazırlanması gerekmektedir. Bu evrakları da kişinin Bulgaristan konsolosluklarına ve Bulgaristan büyükelçiliğine teslim etmesi gerekir. Bulgaristan vize çeşitleri ise aşağıdaki gibidir;

 • Bulgaristan Turistik Vize
 • Bulgaristan Ticari Vize
 • Bulgaristan Özel Ziyaret Vize
 • Bulgaristan Transit Vize
 • Bulgaristan Vatandaşlıkla İlgili İşlemler

Bulgaristan Vize İçin Gereken Başvuru Ücreti

Bulgaristan vize başvurusunda bulunan kişilerin başvuru Bulgaristan vize ücreti ödemesi gerekmektedir. Ancak başvuru ücretleri Bulgaristan vize çeşitlerine göre değişiklik göstermektedir. Bulgaristan’a kısa süreli veya tek girişli vize türleri için alınan ücret 60 Euro’dur. Bulgaristan vize başvurusu için ödenmesi gereken bu miktar sadece vize harcıdır. Bulgaristan vize hizmet merkezlerinin sağladığı sağlıklı seyahat sigortası, biometrik fotoğraf, kargo gibi işlemler 60 Euro’ya dahil değildir. Aynı zamanda 0-12 yaş arası olan çocuklar için vize harç ücreti alınmamaktadır. Bunun dışında yaşları ne olursa olsun diğer kişilerden vize harç bedeli alınmaktadır. Ayrıca Bulgaristan vize harç ücretine indirim sağladığı ülkeler ise Ermenistan, Azerbaycan, Arnavutluk, Gürcistan, Moldova, Rusya, Ukrayna, Karadağ, Bosna-Hersek’tir. Bulgaristan vize başvurusu için vize harç ücretini 35 Euro’ya düşürmektedir. Makedonya ve Sırbistan gibi ülkelerden seyahat etmek isteyen kişilerin vize harç ücreti de ödemelerine gerek yoktur. Bu ülkeler muaf tutulmuştur.

Bulgaristan Vize Başvuru İşlemleri

Bulgaristan vize başvurusunda bulunmak isteyen kişilerin Bulgaristan’a yapacakları seyahatin belirli süreli bulunmaktadır. Vize merkezlerinin aldığı Bulgaristan vize başvurularını kısa süreli vize başvuruları için geçerli olmaktadır. Kısa süreli Bulgaristan vize çeşitleri tek ya da çok fazla girişli çıkışlı olabilmektedir ve vize merkezlerinin aldığı Bulgaristan vize başvurularında vize çeşidinin ve yapılacak olan giriş-çıkış sayısının belirtilmesi gerekmektedir.

Bulgaristan Vize Başvurusu İçin Gereken Belgeler

Bulgaristan vize başvurularında vize çeşitlerine göre birkaç farklılıklar olsa bile genel olarak hazır da tutulması gereken belgeler aşağıdaki gibidir;

 • Bulgaristan vize başvurularında bulunmak isteyen kişilerin son 6 ay içerisinde çekilmiş olan ve biometrik olması gereken 2 tane fotoğrafları gerekmektedir. Daha önceden başka bir vize işleminde kullanılan fotoğraflar asla kabul edilmemektedir.
 • Bulgaristan vize başvurusu için kişinin en az 6 ay geçerli olması gereken pasaporta sahip olması gerekmektedir.
 • Bulgaristan vize başvuruş için kişinin banka hesap cüzdanı da evraklar arasında olması gerekmektedir. Özellikle Bulgaristan’da kalacak kişinin her gün banka hesabında en az 100 Euro bakiyesini tutması gerekmektedir. Bulgaristan vize başvurusunda kişilerin kendi banka hesaplarını gösterdikleri paranın muhakkak kanıtlayıcı bir belgesi olması gerekir. Aynı zamanda Bulgaristan vize başvurusu için gösterilen banka hesap cüzdanının son 15 gün içerisinde alınmış olması gerekir. Her ne kadar banka hesaplarında yüksek para hareketleri bulunsa da kişinin her zaman güncel son bakiye durumuna göre hareket edilir. Aynı zamanda Bulgaristan vize başvurusu için gösterilen banka hesaplarının içinde kişinin kendi masraflarını karşılayacak düzeyde bir miktarında olması gerekmektedir.
 • Bulgaristan vize başvurusu için gereken evraklar konsolosluğun ya da büyükelçiliğin istediği şekilde ve sırada olması gerekmektedir. Ayrıca Bulgaristan vize başvuru dilekçesinde her şeyin net ve açık bir şekilde belirtilmesi ve sunulan evraklarla tutarlı olması gerekmektedir. Vize başvuru formu da eksiksiz bir şekilde doldurulmalı ve imzalanmalıdır. Bulgaristan vizebaşvurusu için sunulması gereken resmi olan belgelerin en az 30 gün içerisinde temin edilmiş olması gerekir.
 • Sağlık seyahat sigortası her zaman seyahat süresinden uzun bir şekilde oluşturulması gerekmektedir.
 • Tüm bunların yanı sıra Bulgaristan vize başvurularında konsolosluk ya da büyükelçilik her zaman ek olarak farklı belgelerde isteyebilmektedir. Kişilerin buna da hazırlıklı olması gerekmektedir.

Şubelerimiz

Ankara Şube

Cinnah Cad. No: 29/2 Çankaya / Ankara


+90 312 426 66 60

İstanbul Avrupa Şube

İnönü Mah. Papa Roncalli Sok.No:13/2 Harbiye / Şişli / İstanbul


+90 212 232 00 88

İstanbul Anadolu Şube

Söğütlüçeşme Cad. Derici Zeynel Sk.Karacahan İş Hanı 19/7 Kadıköy İstanbul


+90 216 345 44 66

İzmir Şube

Kıbrıs Şehitleri Cd. No.:66/2 Libabe Apt. Alsancak / İzmir


+90 232 404 07 07

Gaziantep Şube

İncilipınar Mahallesi 3. Cadde Çayırlı İş Merkezi A Blok No:4 Şehitkamil / Gaziantep


+90 342 231 32 33