Çin Vize Başvurusu

Ülke Başkent: Pekin
 • Para Birimi: Renminbi Yuan (RMB)
 • Telefon Kodu: + 86
 • Nüfus: 1.338 Milyar

Açıklama


Çin Vize Başvurusu 


Çin vize başvuruları için Çin’in kendi ülke politikaları gereği Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının uyması gereken bazı kuralları mevcuttur. Diplomatik ve hususi pasaporta sahip olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları 30 güne kadar Çin’e seyahat etmekte özgürdürler. Çin Vizesi işlemlerinden muaftırlar. Ancak uzun süreli konaklamalar için Çin vize başvurularını yaparak vize sahibi olmaları gerekmektedir. Çin’in kendi ülke politikası gereği Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına kapıda Çin vize başvuru imkanı sunmamaktadır. Çin vize başvuru kuralları vize türlerine göre değişiklik göstermektedir. Çin vize başvurularında kişilerin kısa süreli seyahat başvuruları Çin konsoloslukları tarafından yetki verilmiş olan vize danışmanlık firmaları sağlamaktadır. Kişilerin evraklarını vize danışmanlık firmaları vasıtası ile Çin konsolosluklarına iletmesi mümkündür. Ancak Çin vize başvurularında vize danışmanlık firmalarının hiçbir değerlendirme yetkisi yoktur. Sadece Çin konsolosluklarının Çin vize başvurularını değerlendirme ve karar verme yetkileri vardır. Ayrıca Çin konsoloslukları isterse kişiden ek evrak talebiyle bir görüşme ya da mülakat yapma işlemleri de bulunabilmektedir. Aynı zamanda Çin vize başvurularında kullanılması muhtemel olan pasaportlarda Çin vize onayı bulunmaması durumunda kişinin eski pasaportlarını teslim etme zorunluluğu da vardır.

Çin Vize İşlemi Nasıl Gerçekleşir?

Çin vize başvurularında bulunmak isteyen kişilerin Çin konsolosluğunun zorunlu hale getirdiği bir durum daha söz konusudur. O da Çin’den gelecek olan bir davetiye belgesidir. Bu durum Çin’e ziyaret amacı ne olursa olsun geçerlidir. Eğer turistik amaçlı Çin’e gitmek isteyen kişilerde muhakkak Çin’de bulunan turizm seyahat firmalarından herhangi birinden davetiye belgesi Çin konsolosluğu talep etmektedir. Çin aile, arkadaş ziyaretleri için başvurulan vizeler, Çin’de yakını olan kişi tarafından davetiye de gönderilmesi gerekmektedir. Çin vize başvurularında Çin’den gelecek olan davetiyenin Çin’in bölgesel yetkilisi tarafından ya da belediye tarafından onaylanmış olarak gönderilmesi gerekmektedir. Ancak Daha önceden Çin’e gitmemiş olan kişilere çok girişli Çin vize başvurusu yapılmamaktadır.

Çin Vize İçin Gerekli Olan Belgeler

 • Çin vize başvurularında bulunmak isteyen kişilerin son 10 yıl içinde alınmış bir pasaporta sahip olması gerekmektedir. Aynı zamanda pasaportun en az 6 ay geçerli olması gerekmektedir. Ayrıca pasaportun en az iki boş sayfası bulunmalı ve işlenmiş sayfaların birer fotokopisi evraklar arasında bulunması gerekir. Eski lacivert olan pasaportlarla Çin vize başvurusunda bulunan kişilerin başvuruları olumsuz sonuçlanmaktadır.
 • Çin vize başvurularında diğer önemli olan husus ise fotoğraflardır. Çin vize başvurularında sadece vesikalık fotoğraf talep etmektedir. Biometrik fotoğraflar Çin vize başvurularında kabul edilmemektedir. Çin vize başvurusu için verilecek olan vesikalık fotoğrafın muhakkak son üç ay içinde çekilmiş olması gerekir. Başvuran kişinin son halini temsil etmesi gerekmektedir. Çin vizebaşvurusu için verilecek olan fotoğrafın 3,3*4,8 santimetre boyutlarında olması gerekir.
 • Çin vize başvurularında bulunmak isteyen kişilerin başvurularında verilecek olan evrakların hepsi güncel tarihli olması gerekmektedir. Çin’e ticaret için giden kişilerin son altı aya ait olacak şekilde şirket evraklarını teslim etmesi zorunludur. Kendi şirketine ait faaliyet belgeleri de evraklar arasında olması gerekir. Vergi levhası da vergi beyanını içerecek düzeyde Çin vizebaşvurularında evraklar arasında bulunmalıdır.
 • Çin vize başvurularında kişilerin nüfus müdürlüğünden alması gereken tam vukuatlı nüfus kayıt örneği belgesi de yine Çin vize başvuruları için evraklar arasında olması gerekmektedir.

Çin Vize İşlemleri Hakkında Bilinmesi Gereken Diğer Husular

 • Çin vize başvuruları için Çin konsolosluğu kişilerin seyahat etme amaçlarına göre, seyahat belgelerine göre, yaptıkları mesleklere göre Çin vize başvurularını sınıflandırmaktadırlar.
 • İlk defa Çin vize başvurusunda bulunan kişilerin tek girişli ya da çift girişli vize başvurularında bulunma hakları vardır.
 • Tek ya da çift girişli Çin vizelerinin geçerli olma süresi ise Çin’den gelecek olan davetiyeye bağlıdır.
 • Çin’e gitmeden önce kişilerin kendi vizelerinin tek girişli mi yoksa çift girişli mi olduğuna dikkat etmeleri gerekmektedir. Çin’de kendi vizelerinin geçerli olma sürelerine kişilerin dikkat etmesi önemlidir.

Şubelerimiz

Ankara Şube

Cinnah Cad. No: 29/2 Çankaya / Ankara


+90 312 426 66 60

İstanbul Avrupa Şube

İnönü Mah. Papa Roncalli Sok.No:13/2 Harbiye / Şişli / İstanbul


+90 212 232 00 88

İstanbul Anadolu Şube

Söğütlüçeşme Cad. Derici Zeynel Sk.Karacahan İş Hanı 19/7 Kadıköy İstanbul


+90 216 345 44 66

İzmir Şube

Kıbrıs Şehitleri Cd. No.:66/2 Libabe Apt. Alsancak / İzmir


+90 232 404 07 07

Gaziantep Şube

İncilipınar Mahallesi 3. Cadde Çayırlı İş Merkezi A Blok No:4 Şehitkamil / Gaziantep


+90 342 231 32 33