Danimarka - Vizesi

 • Kopenhag
 • 2020-04-23

Danimarka Vizesi

 • Değerli ziyaretçimiz;
 • Globalvize , Danimarka seyahatlerinizde sizlere Danimarka Vize alım aşamaları konusunda etkili bir şekilde yardım etmektedir. Danimarka gibi Avrupa ülkelerinde herhangi bir tanesine gitme durumunuzda, ülkeler arası anlaşmalar gereği, Danimarka Vizesi (izin) almanız gerekmektedir. Söz konusu izin alımlarını ülkemiz içerisinde bulunmakta olan, Danimarka elçiliklerinde kolaylıkla yapabilir ve gerekli evrakların belgelerin neler olduğunu öğrenebilirsiniz. Bunun yanı sıra herhangi uluslararası işlevi olan bir seyahat acentesi ile anlaşabilir, Danimakar vize alım işlemlerinizi başlatabilirsiniz.
 • Global Vize, sizlere vize alım aşamaları dahilinde gerekli evrakların temini hakkında, söz konusu evrakların neler olduğu hakkında detaylı bir şekilde bilgilendirme yapmaktadır. Bu bilgilendirmeler, SMS ve e-posta aracılığı ile tarafınıza yapılmakta olup, tamamıyla ücretsizdir.


Danimarka Vizesi  Nasıl Alınır

 • Umuma Mahsus (Bordo) Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
  Hususi (Yeşil ) , Hizmet (Gri)  ve Diplomatik (Siyah) Pasaport hamilleri ise, 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla, anılan ülkeye yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır. Danimarka schengen vizesi için gerekli evrakları organize ederek, danimarka vize uyum koşullarını yerine getirerek alınabilir. Bunun konsolosluk başvurularınızı yapmakta yetkili olan Global vizeyi 0850 346 64 74 arayarak tüm vize  çeşitlerine eğitimli personellerimiz tarafından gerekli olan tüm evraklar tarafınıza bildirilecek olup vize evrak hengamesini ve tüm süreci minimuma indireceksiniz.


Danimarka turistik vizesi nasıl alınır

 • Danimarka Konsolosluğu turistik  vize müracaatları Ankara, İstanbul, İzmir, Antalya ve Gaziantep şubelerimiz olan Global Vize aracılığı ile yapabilirsiniz. Başvuru tarihinden son 5 yıl öncesinde herhangi bir schengen ülkesine parmak izi verdiyseniz başvuruya gelmenize gerek kalmamak ile birlikte  Global Vize aracılığı başvuru yapabilirsiniz. Schengen alanına giren Danimarka vizesini almak için gerekli evrakları hazırlayıp başvuru yapmanız yeterlidir. Turist vizesi almak için mutlaka otel rezervasyonunuz olmalıdır. Dönüş tarihinizden itibaren pasaportunuzda 3 aylık (90 gün)  sürenin kalmış olması gerekmektedir.


Danimarka Turistik vizesi kaç günde sonuçlanır

 • Danimarka turist vizesi randevuya girdiğiniz tarihten itibaren işleme alınmakta olup   bütün schengen ülkelerinde olduğu gibi  7 ile 10 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Fakat bu süre konsolosluğun yoğunluğuna göre değişmektedir. Yoğun olduğu dönemlerde bu süre 10 ile 15 iş günü sürebilmektedir.


Danimarka ticari vizesi nasıl alınır

 • Danimarka Konsolosluğu ticari vize müracaatları Ankara, İstanbul, İzmir, Antalya ve Gaziantep şubelerimiz olan Global Vize aracılığı ile yapabilirsiniz. Başvuru tarihinden son 5 yıl öncesinde herhangi bir schengen ülkesine parmak izi verdiyseniz başvuruya gelmenize gerek kalmamak ile birlikte  Global Vize aracılığı başvuru yapabilirsiniz. Danimarka’dan gelecek olan ticari davetiye/fuar davetiyesinde çağırılan kişi olarak sizin / firmanızın  tüm bilgilerinizle beraber sizi çağıran firmanın tüm bilgileri olması gerekmektedir. Örneğini firmamızda sizinle özel olarak ilgilenecek  deneyimli personellerimizden isteyebilirsiniz. Ticari başvuru işlemi için eğer şirket adına ziyaret gerçekleştiriliyorsa şirket sahibinden izin yazısının alınması gerekmektedir. Şirket sahibinin yazacağı dilekçede Danimarka’ya ticari ziyarette bulunacak personelin şirketten izinli olduğu tarihleri belirtmesi ve o personelin  işine devam edeceğinin yazması gerekmektedir. Dilekçenin kaşeli ve ıslak imzalı olması gereklidir. Danimarka ticari vizesi için pasaportun seyahat sonrası en az 3 ay geçerliğinin bulunması ve 2 adet boş sayfasının olması gerekmektedir.


Danimarka Ticari vizesi kaç günde sonuçlanır

 • Danimarka ticari vizesi randevuya girdiğiniz tarihten itibaren işleme alınmakta olup   bütün schengen ülkelerinde olduğu gibi  3 ile 5 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Fakat bu süre konsolosluğun yoğunluğuna göre değişmektedir. Yoğun olduğu dönemlerde bu süre 7 ile 10 iş günü sürebilmektedir.


Danimarka vizesi için hangi evraklar gerekiyor

 • Danimarka vizesi için evraklar çalışma durumuna göre değişmekte ve düzenli olarak değişiklik göstermetedir. En sağlıklı bilgiyi firmamızı 0850 346 64 74 arayarak güncel olarak talep edebilirsiniz. Unutmayın yanlış/farklı evrak başvuru sırasında kabul edilmiş olsa dahi vizenizin red olarak gelmesi yüksek ihtimaldir.


Danimarka Vize ücreti ne  kadardır

 • Vize bedeli kalacağınız günün sigortasına göre ücreti değişmektedir. Ortalama 1 hafta /10 günlük seyahatler için Konsolosluk vize bedeli, Koordinasyon bedeli, seyahatinizi kapsayan 30.000 euro teminatlı seyahat sağlık sigortanız , danışmanlık bedelimiz dahil olarak 170 euro ya gelmektedir. Bu belirtilen ücret dışında vize konusunda herhangi bir masrafınız olmayacaktır. Sadece acil gidişleriniz için konsolosluklar Vip / Ekspress randevu seçeneği (76 euro) sunmaktadır. Danimarka vize ücreti ile daha detaylı bilgi için tıklayın.


Danimarka vize ücretini nereye yatıracağım

 • Danimarka vize ücretiniz başvurunuzu gerçekleştirdiğiniz VFS Global merkezlerine nakit olarak yapabilirsiniz.


Danimarka vizesi için benim bir yere gelmeme gerek var mı  

 • Başvuru tarihinden son 5 yıl öncesinde herhangi bir schengen  ülkesine parmak izi verdiyseniz başvuruya gelmenize gerek kalmamak ile  birlikte   Global Vize aracılığı başvuru yapabilirsiniz. Tüm başvuru takibini profesyonel ekibimiz tarafından yapılacak olup vizeniz kapınıza kadar yollanacaktır.


Danimarka vizesinden red aldığımda ne yapabilirim

 • Danimarka vize başvurunuz olumsuz yani red ile sonuçlandıysa neden red aldığınız önemli olmak ile beraber yaşanan eksiklik veya yanlışlık düzeltilerek yeniden başvuru yapabilirsiniz. Onun dışında alınan cevaba karşı Konsolosluğa itiraz edebilirsiniz.


Danimarka Aile Birleşimi vizesi için ne yapmam gerekmektedir

 • Aile işlemlerin 3 aydan 1-2 yıla kadar sürdüğü , evlilik devamı olması zorunlu bir vize işlemidir. Danimarka yabancılar ofisinden eşin yaptığı başvuru sonucu eline ulaştıktan sonra bizzat elçilikten başvuru yapabilirsiniz. Evrak ve başvuru sırasındaki tüm evrak işlemleriniz yine tüm vize türlerinde olduğu gibi profesyonel  çalışanlşarımız tarafından hazırlanabilmektedir.


Danimarka Öğrenci vizesi için ne yapmam gerekmektedir

 • Danimarka dil eğitimi, kısa süreli, (90 günde kadar) yada uzun süresi (90 gün ve üzeri) size uygun vize tipini seçtikten sonra , gerekli evrakları hazırlanması, kabul evrağının aslını ve sponsor bilgileriyle işlemlerinizin hazırlanıp gerekli tüm evraklar tarafımızdan sağlanmakta olup sizin ve eğitiminiz için önemli bu vize türünde profesyonel ekibimiz ile yanınızdayız.

Danimarka Konsolosluğu nerededir
 • Danimarka Ankara Büyükelçiliği : 
 • Yukarı Dikmen, Yildiz Kule Is Merkezi, Turan Güneş Blv. No: 106 D:Kat: 22, 06450 Çankaya/Ankara
 • Danimarka İstanbul Başkonsolosluğu : 
 • Kuştepe Mahallesi Büyükdere Caddesi Trump Towers 2 D:No:1 D:463, 34387 Şişli
 • Danimarka konsolosluğu ile daha detaylı bilgi için tıklayın.

Hangi İllerde Global Vize Şubesi Vardır
 • Global Vize, vize başvuru ve danışmanlık merkezi olarak;
 • Ankara – Gazi Osman Paşa,
 • İstanbul – Harbiye (Avr),
 • İstanbul – Kadıköy (And) ve
 • İzmir – Alsancak’ ta, 
 • siz değerli misafirlerimize hizmet vermekteyiz.

Danimarka Avrupa ülkesi olduğu için schengen vizesi için gerekli olan evrak listesi hemen hemen aynıdır. Gerekli olan evrak listesi mensup olduğunuz iş sektörüne göre değişiklik göstermektedir.Bu evrakları hazırladıktan sonra gerekli olan otel,uçak,seyahat sağlık sigortası,form,dilekçe vs. belgeleriniz ile anlaşmalı kurum olan VFS GLOBAL den işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Eğer 25.09.2014 tarihinden sonra parmak izi bıraktıysanız vekalet ile tüm işlemleriniz gerçekleştirilecek randevuya gelmenize gerek kalmayacaktır.İşleme giren evraklarınız yaklaşık 7 ile 10 iş günü içerisinde sonuçlanacaktır.(Seda DURAN)
Danimarka Konsolosluğu vize müracaatları Ankara,İstanbul,İzmir,Antalya ve Gaziantep Vize Başvuru Merkezleri üzerinden yapılmaktadır.25.09.2014 tarihinden sonra parmak izi verdiyseniz başvuruya gelmenize gerek kalmamak ile birlikte acenta aracılığı ile başvuru yapabilirsiniz. Schengen alanına giren Danimarka vizesini almak için gerekli evrakları hazırlayıp başvuru yapmanız yeterlidir.Turist vizesi almak için mutlaka otel rezervasyonunuz olmalıdır.Dönüş tarihinizden itibaren pasaportunuzda 3 aylık sürenin kalmış olmasına dikkat etmeyi unutmayınız.(Seda DURAN)
Danimarka ticari vizesi almanız için iş ilişkisine girecek olduğunuz şirketten davetiye gelmelidir. Bu davetiye davet eden şirketin bilgileri, sizin şirket bilgileriniz ve seyahat amacını içeren bilgileri içermelidir.Ayrıca davet eden kişinin oturum veya kimlik kartı dosyaya eklenmelidir.Diğer gerekli evraklar çalışan veya işveren olarak değişmektedir.Çalışan iseniz firmanız tarafından yetkilendirildiğinize dair firma antetli kağıdına kaşeli imzalı olmak yazılmış dilekçe,işveren iseniz şirket antetli kağıdına seyahat planını, amacını ve şirketteki ortaklık/pozisyonunu anlatan bir dilekçe olmalıdır.(Seda DURAN)
Danimarka vizesi için gerekli olan evraklar çalışma durumunuza bağlı olarak değişmektedir.İşveren,çalışan,ev hanımı,öğrenci,emekli,çiftçi,reşit olmayan çocuk vs.. İşveren ve çalışan iseniz şirket evraklarınız(vergi levhası-imza sirküleri-ticaret sicil gazetesi-faaliyet belgesi-oda sicil kayıt sureti),son 3 aya ait maaş bordronuz, sgk işe giriş bildirgeniz, sgk hizmet dökümünüz, işveren iseniz bağkur kaydınız artı dökümünüz. Esnaflar için esnaf oda kaydınız; emekliler için emeklilik belgesi ve son 3 aya ait maaş hareketleri,çiftçiler için çiftçilik belgesi,öğrenciler için ise ek olarak öğrenci belgesi istenmektedir. Reşit olmayan çocuklar için her ülkeye göre farklılık göstermekle birlikte noter onaylı muvafakatname istenmektedir.Herkesin bunlara ek olarak tam tekmilli vukuatlı nüfus kayıt örneği, iki adet biometrik fotoğraf,kimlik fotokopisi var ise üzerinize ait tapu ruhsat eklemeleri gerekmektedir.Özellikle banka hesaplarında 3000 TL bakiye bulunmalıdır. Detaylı bilgiler için bize ulaşabilirsiniz.(Seda DURAN)
Danimarka Ankara Büyükelçiliği Adres: Mahatma Gandhi Cad. No:74 Gaziosmanpaşa / ANKARA Danimarka Başkonlosluğu İstanbul Adres: Trump Towers, Büyükdere Cad., No:1, Kule: D.2 No:463 Şişli / İSTANBUL
Danimarka İstanbul Başkonsolosluğu Adres: Trump Towers, Büyükdere Cad., No:1, Kule: D.2 No:463 Şişli / İSTANBUL Tel:0(212)232 00 88
Danimarka Büyükelçiliği Ankara Adres: Mahatma Gandhi Cad. No:74 Gaziosmanpaşa / ANKARA Tel:0(312)426 88 89
Danimarka schengen vizesi demek, vizeniz multi ve size gerekli olan vize süresinden fazla ise daha sonra diğer Avrupa ülkelerine de seyahat edebilirsiniz anlamına gelmektedir. Örnek verecek olursak Fransa, Almanya, Avusturya, Hollanda, İspanya, Yunanistan vs... (Seda DURAN)
Danimarka vize ücretleri kalacağınız gün sayısına göre değişmektedir.15 günlük seyahat sağlık siğortası ile beraber toplam 150 eurodur. 3 aylık kalışlarınız için ise toplam olarak 165 euro maliyetiniz çıkmaktadır. Bu ücret içerisinde vize harcı+pin ücreti+seyahat sağlık siğortası+otel ve uçak rezervasyonlarınız+ danışmanlık vardır. Bu ücret dışında herhangi bir ek ücret ödemesi yapılmamaktadır. VİP başvularınız da ise 76 euro ekspres ücreti alınmaktadır.(Seda DURAN)
Danimarka vize başvuruları aracı kurum olan VFS Global'den yapılmaktadır. Bu merkezler Ankara, İstanbul, İzmir, Antalya ve Gaziantep'te bulunmaktadır. Size en yakın görev bölgesinden işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. 25.09.2014 tarihinden sonra herhangi bir schengen ülkesini ziyaret etmek için başvuru yapıp parmak izinizi bıraktıysanız gelmenize gerek kalmadan vekalet ile işlem yapılabilmektedir. Eğer herhangi bir seyahatiniz gerçekleşmediyse parmak izinizin alınması için VFG Global'e gelmeniz gerekecektir.(Seda DURAN)
Danimarka vize başvuruları aracı kurum olan VFS Global'den yapılmaktadır. Bu merkezler Ankara, İstanbul, İzmir, Antalya ve Gaziantep'te bulunmaktadır.(Seda DURAN)
Danimarka vize başvurunuz olumsuz yani red ile sonuçlandıysa neden red aldığınız önemli olmak ile beraber yaşanan eksiklik veya yanlışlık düzeltilerek yeniden başvuru yapabilirsiniz. Onun dışında alınan cevaba karşı Konsolosluğa itiraz edebilirsiniz.(Seda DURAN)
Danimarka vize ücretiniz başvurunuzu gerçekleştirdiğiniz VFS Global merkezlerine nakit olarak yapabilirsiniz.(Seda DURAN)
Danimarka turist vizesi randevuya girdiğiniz tarihten itibaren işleme alınmakta ve bütün schengen ülkelerinde olduğu gibi 7 ile 10 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Fakat bu süre konsolosluğun yoğunluğuna göre değişmektedir.Yoğun olduğu dönemlerde bu süre 10 ile 15 iş günü sürebilmektedir. (Seda DURAN)
Danimarka ticari vizesi işlem süreci turistik vize işlem sürecine göre daha kısa sürmektedir. 3 ile 5 iş günü sonucunda vizenizi alabilirsiniz.(Seda DURAN)
işlemlerin 1 yıldan 5 yıla kadar sürdüğü , evlilik devamı olması zorunlu bir vize işlemidir.Danimarka yabancılar ofisinden eşin yaptığı başvuru sonucu eline ulaştıktan sonra bizzat elçilikten başvuru yapabilirsiniz
Size uygun vize tipini seçtikten sonra , gerekli evrakları hazırlanması lazım ,kabul evrağının aslını ve sponsor bilgileriyle işlemlerinizin sonuçlaması 20 günde çıkar .
Danimarka Vizesi ücreti her şey dahil 150 Eurodur.
Danimarka Vizesi müşteri soru ve cevapları :
 Hasan veli
Aile birlesim vizesi için hangi yolu izlemeliyiz. Oğlum Bulgaristan ve TC vatandaşı. Kopenhag da sarı kartı onaylandı. En kısa sürede eline alacak.Çocuklarının da Avrupa pasaportları var.Gelinim yalnız Turkiye vatandasi.Onun için aile birlesim vizesi almamız için ne yapmalıyız maliyeti nedir.ilginiz için teşekkür ederim
 • Hasan veli
 • |
 • 23/11/2016 - 00:25

Cevabı görüntüle

 vahap demirbaş
merhaba ben izlandaya göçmenlik başvursu yapmak istiyorum.bu konu ile danimarka konsolosluğu ilgileniyormuş nasıl başvuru yapabilirim saygılarımla
 • vahap demirbaş
 • |
 • 17/08/2017 - 15:16

Cevabı görüntüle

 melek bahadan
İyi günler ben sizden bir konuda bilgi istiycem .Danimarka ya bir toplantı için gideceğiz firmamızın tanıtımı amaçlı yani 5 gün orda toplantıda olacağız biz bununla ilgili hangi tür vize almalıyız ?
 • melek bahadan
 • |
 • 05/12/2017 - 15:46

Cevabı görüntüle

 eda başol
Merhabalar. Ben türkiyede öğrenciyim. Bu yıl ekim ayında 3 haftalığına Danimarka'ya gitmek istiyorum. Orada halamlar var onlarda ikametgah etmek istiyorum. Danimarka ziyaret vizesi için başvuru yapmak istiyorum ne gibi evraklar gereklidir?
 • eda başol
 • |
 • 11/07/2018 - 06:23

Cevabı görüntüle

 Metehan Koçan
Merhaba. Eylül ayında Faroe Adaları'na turistik seyehat etmeyi düşünüyorum. 21 yaşında öğrenciyim. Gerekli belgeler nelerdir? Size bu hafta içi gelmeyi düşünüyorum. O yüzden bu hafta gerekli belgeleri hazırlamayı düşünüyorum. Mail yoluyla bilgilendirirseniz sevinirim.
 • Metehan Koçan
 • |
 • 05/08/2018 - 14:57

Cevabı görüntüle

 utku zor
Merhabalar, Danimarka çalışma izni ve oturum izni prosedürleri nelerdir ve nasıl işliyor? Yardımcı olabilirseniz sevinirim.
 • utku zor
 • |
 • 12/07/2018 - 14:40

Cevabı görüntüle

 Sevda Deveci
Ben alman vatandaşıyım eşim Türk vatandaşı ve ilk evliliğinden bir kızı Türkiye’de ikamet ediyor.biz 13 senedir Danimarka’da yaşıyoruz ve eşimin Türkiye’deki kızını 21 yaşına girmeden yanımıza getirmek burda kalmasını sağlamaya çalışıyoruz.Söz konusu kızın adı Halime deveci ve 20 yaşında seneye Nisan da 21 yaşına basacak .yetkili yerin bize söylediği mutlaka kızın 21 yaşına basmadan turist vizesine başvurup Danimarka’ya giriş yaptıktan sonrada aile birleşimi yolu ile müracaat etmemiz. Size sorum bu kızın Danimarka konsolosluğunda ne gibi evraklara ihtiyacı olacak ve ne yapması gerekecek?
 • Sevda Deveci
 • |
 • 23/10/2018 - 18:36

Cevabı görüntüle

 EZGİ ÇELİK
Merhaba. babam 2 yıldır danimarkada yaşıyor annem ve küçük kardeşim de 1 ay içerisinde yasal olarak aile birleşimi ile gidecekler. ben 24 yasında bayan oğrenciyim okulum ahziranda bitiyor yanlarına hangi yollarla gidip oturum alabilirim
 • EZGİ ÇELİK
 • |
 • 28/02/2019 - 14:03

Cevabı görüntüle

 LEMAN KÖROĞLU
Merhaba,ben Danimarka 'ya vize alacağım fakat İzmir, Ankara, Gaziantep vb şehirlerden birine gitmem gerektiği söylendi. Mersin'de yasıyorum Danimarka Fahri konsolosluğunda bu işlemi yapamaz mıyım?
 • LEMAN KÖROĞLU
 • |
 • 27/02/2019 - 16:37

Cevabı görüntüle

 hafize karalar
Merhaba. Devlet memuruyum Mayıs ayında Danimarka'dan başlayarak İskandinav yarımadasını gezip Stockholm'den geri dönüş yapmak istiyorum bu seyahatim için sadece Danimarka vizesi yeterli midir? Ayrıca vize ücreti ne kadardır?
 • hafize karalar
 • |
 • 27/05/2019 - 16:53

Cevabı görüntüle

 can demirkıran
Merhaba, Eylül ayında Danimarka ve beraberinde birkaç İskandinav ülkesine turistik amaçlı gitmek istiyorum. Vize başvurusunun 3 ay önceden yapılma zorunluluğu var mı? Gereken evraklar nelerdir? Çoklu girişli Shengen alabilir miyim? Teşekkürler.
 • can demirkıran
 • |
 • 23/05/2019 - 17:43

Cevabı görüntüle

 Ilker murt
Otelde tanıştıgım bir danimarkalı aile beni ülkesine davet etti ve kendi evinde misafir etmek istedigini söyledi fakat benim henüz bir pasaportum yok! Ne yapmam gerektigi konusunda yardımcı olursanız sevinirim...
 • Ilker murt
 • |
 • 10/08/2016 - 13:01

Henüz cevaplandirilmamis


 

Danimarka Vizesi

      Schengen Üyesi Olan ülkeye seyahat etmek isteyen T.C. vatandaşlarının Danimarka vize Başvurusu yapma zorunluluğu bulunmaktadır. Vizenin Danimarka’ya talebi üzerine herhangi bir Schengen ülkesinden giriş yapmakta problem yaşayacağınızı dolayısı ile Danimarka’dan giriş yapmanız gerektiğini belirtmek isterim.

Danimarka Hakkında Genel Bilgi

        Sağlık açısından oldukça yüksek standartlara sahip ülkelerin başında gelen Danimarka’nın başkenti Kopenhag’dır. Üniter parlamenter ve monarşi ile yönetilen Danimarka adalar ülkesi olarak da bilinir.           

      Nüfusunun y’u Lutheryan mezhebinde olan ülkenin sonraki en büyük kısmını Müslümanlar oluşturmaktadır. Danimarkalılar turistleri pek sıcak karşılamasalar da yardım istenildiği ya da bir şey sorulduğunda hemen yardımcı oluyorlar. Birtakım kuralları vardır hitap ederken Bay / bayan denilmesini otobüslerde konuşulmamasını vb. gibi. Danimarka’nın resmi dili Danca olmasına rağmen İngilizce ve Almanca konuşanlara rastlayabilirsiniz. Kuzey Avrupa ülkesi Danimarka ılıman bir iklime sahip olup, kız aylarını sert geçirmektedir. Coğrafi konum itibari ile Baltık Denizi ile Kuzey Denizi arasında Jutland yarımadası, 483 ada üzerine kurulmuş olan en küçük İskandinav ülkesi. Güneyinde Almanya, Doğusunda Baltık Denizi, Batısında ise Kuzey Denizi bulunmaktadır.

       Dünya’nın en büyük adası olan Grönland adası Danimarka’ya bağlı bir adadır. Tarım ve hayvancılığın en büyük geçim kaynağı olan ülkede Süt ve Süt ürünleri, Arpa ve Buğday çokça bulunuyor. Danimarka’nın para birimi Danimarka Kronudur.

 Danimarka’ya Yolculuk

        Türkiye’den Danimarka’ya direk uçuş bulunmaktadır. Başkent Kopenhag Airport, Billund Airport ve Alborg Airport’a İstanbul’dan alacağınız bir uçak bileti ile 3 buçuk saatte varabiliyorsunuz.

Hava yolu yanı sıra Danimarka’ya deniz yolu ve demir yolu ile de gidilebiliyor. Epey uzun sürüyor ama daha hesaplı olduğunu söyleyebilirim. Zamanım var diyorsanız ve anınızı eğlenceli hale getirip zamanın nasıl aktığını hissetmiyorsanız tren yolculuğunu kesinlikle öneririm. Unutamayacağınız manzaralarla karşı karşıya gelebileceğinizi söyleyebilirim.

Danimarka’da Gezilecek Yerler ve Şehirler

     483 Adaya sahip ülkenin 5 idari bölgesi ayrılıyor. Başkenti Kopenhag, diğer önemli şehirleri ise, Aarhus, Odense, Aalborg, Esbjerg, Randers, Kolding, Horsens, Roskilde ve Vejle’dir. Dünyanın en çok kullandığı ve bildiği oyuncak olan Lego’nun doğduğu yerdir. Şehirde Bulunan Legoland yıl içerisinde en çok turisti ağırlayan mekandır.

     Danimarka Halkı her yıl araştırmalar sonucu en mutlu ülke olduğunu ortaya koymuştur. Refah ve huzur içinde yaşamlarını ülkeye giriş yaptığınız an görebiliyorsunuz. Çok iyi derece de kamu hizmeti ve sağlık sorunlarının az oluşu ya da yeşil alan ve denizlerle çevrili bölgenin etkisi olabilir mi? Kesinlikle. Hava tertemiz insan kalabalığı yok, her taraf yeşil ve sulak. Sağlıklı ve ekonomik problemler yok. Nasıl mutlu olunmaz ki? Kopenhag’da gezmek için araba kiralamak süper fahiş fiyatlara mal olabilir. En yaygın olan ulaşım ağı otobüsleri kullanmanızı öneririm çokta keyifli oluyor. Kopenhag’da gezilecek yerleri sıralayacak olursak eğer, Danimarka Ulusal Müzesi, Nyhavn, Minik Deniz Kızı, Tivoli Oyun Parkı, Christianborg Sarayı, Christinia Özgür Bölgesi, Amalienborg Sarayı, Rundetaarn Gözlem Kulesi, Fredericksborg Kalesi, Kopenhag Opera Binası, Kopenhag Belediye Binası, Kopenhag Hayvanat Bahçesi ve Unutulmuş Altı Devler.

Danimarka Ulusal Müzesi, tüm gününüzü ayırarak gezmenizi önerebileceğim yerdir. Taş Çağı’ndan Viking’lere Orta Çağ’dan Rönesans’a … Danimarka’nın tüm geçmişini ortaya koyan eserlerle dolu bir müzedir.

Nyhavn’da kafe ve restoranlardan, bar ve publardan tutun eğlence mekanlarına kadar ulaşabileceğiniz yerdir. Her yerde çalan klasik Caz müzikleri ile resmen keyif veriyor burası. Ünlü masal ve hikâye yazarı Andersen’in burada 20 numaralı evde yaşadığını öğrendim. Ziyaret etmenizi öneririm.  

Minik Deniz Kızı Kopenhag’ın Langelinje Pier bölgesinde yer alır. Bir prense âşık olup, denizaltındaki hayatından vazgeçen deniz kızının hikayesini anlatan bir tiyatroyu izleyen, meşhur bira markasının sahibi Carl Jacobsen bu hikâyeden çok etkilenir ve finans desteği vererek bu heykelin yapılmasını ister.  Ziyaretçi akımına uğrayan Minik Deniz Kızı 104 yıldır ayakta ve ne yazık ki turistler tarafından bazen tahribata uğratılmaktadır.

Tivoli Oyun Parkı’nı Noel ya da cadılar bayramında ziyaret etmenizi öneririm, tek kelime ile resmen masal Dünyasında hissediyorsunuz kendinizi. Walt Disney’in defalarca ziyaret edip zaman geçirdiği parkta dünya tarihinin ilk Roller coaster’ı burada kurulmuştur. Kopenhag kartı ile ücretsiz giriş yapabiliyorsunuz. Ancak kartsız ziyaret etmek isterseniz yüksek fiyatlar ödeyebilirsiniz ve kesinlikle parayı hak ettiğini söyleyebilirim.

Christianborg Sarayı, Sadece Pazar, Pazartesi ve salı günleri ziyarete açıktır. Bir bölümü kraliyet tarafından hala kullanılmaktadır. Kopenhag’ın en büyük ve gösterişli sarayıdır.

 Amalianborg Sarayı öğle saat 12:00 de yapılan nöbet değişimi merasimi resmen bir Show’dur. O saatlerde gitmenizi öneririm. Tarihte bizi 150 yıl öncesi Kraliçe Louis’e dönemine götürmektedir. Saray ihtişamlı olduğu kadar mimarisi korunaklı ve hoş görünümdedir.

Rundetaarn Gözlem Kulesi, Kopenhag’ı 360 derecede görebileceğiniz muhteşem manzaraya ve mimariye sahip bir kuledir. Astronomi biliminde dünyanın en önde ülkesi iken, ilerleme kaydedilmesi amacıyla yapılan bu kule 17 YY başında inşa edilmiştir.                                                                                                   

 

Gezilecek Diğer Yerler,

       Rosenborg Sarayı, Kronborg, Sroget alışveriş caddesi, Frederisborg Sarayı, Legoland, Christianshavn Kilisesi, Frederik kilisesi, Ny Carlsberg Müzesi, Copenhagen Castellet, Egeskov Şatosu, Old Town Aarhus, Gefion Çeşmesi, Viking Gemi Müzesi, Danimarka Ulusal Galerisi, Aros Aarhum Kunts Müzesi, Slotsholmen Sarayı, Roskilde Katedrali, Ulusal Danimarka Akvaryumu, Kraliyet Kütüphanesi, Hans Christian Andersen Müzesi, Borsen Binası, Thorvardsen Müzesi,

 

Danimarka Mutfağı

        Fransız Mutfağı ile özdeşmiş bir kültüre sahip Danimarka Mutfağında süt ve süt ürünlerinin yanı sıra en çok deniz mahsullerini de görebilirsiniz. Ayrıca Carlsberg birasının bu ülkeye ait olması ile biralarının da meşhur olduğunu söyleyebilirim. Pizza ve kebap restoranlarının haricinde Danimarka’da yemek yemek biraz pahalı olabiliyor.


Danimarka ile ilgili sorularınızı Danışmanlarımız memnuniyetle yardımcı olacaklardır!