İsviçre ’deki bu köye taşınan aileye 275 bin TL verilecek

Single blog

İsviçre´de nüfusu hızla azalan kartpostal güzelliğinde bir dağ köyüne taşınan ailelere yerel yönetim teşvik olarak 70 bin dolar (275 bin lira) ödeme yapacak.

Teşvik verilmesindeki amaç nüfusu hızla azalan köye genç ailelerin taşınmasını çekici hale getirmek. Köyde sadece 7 çocuk yaşıyor ve köyde bulunan okul da bu yüzden kapalı. Toplam 240 kişinin yaşadığı Albinen köyünde yerel halkın imza toplayarak belediye başkanından köyü cazip hale getirmesini talep ettikten sonra Albinen belediyesi köye taşınacak  her aileye 70 bin dolar ödeme yapmayı planlıyor.

Konseyin yakın zamanda onaydan geçireceği önergede köye taşınmaya karar veren her yetişkine 25 bin İsviçre frankı ve her çocuk başına ise 10 bin İsviçre frankı ödeme yapılması sunuluyor. Dolayısıyla iki çocuklu bir aile Albinen köyüne taşındığında yerel yönetim kendilerine 70 bin dolar değerinde nakit ödeme yapacak.

Ödeme 45 yaşın altındaki kişilere veya İsviçre’nin Almanca konuşulan bölgesindeki köye 200 bin dolar değerinde gayrimenkul yatırımı yapan ailelere yapılacak. Eğer on yıldan önce köyü terk ederlerse aldıkları nakit ödemeyi geri vermek zorunda kalacaklar.