Macaristan Vize Başvurusu

Ülke Başkent: Budapeşte
  • Para Birimi: Forint (HUF)
  • Telefon Kodu: + 36
  • Nüfus: 9.905 Milyon

Açıklama

Macaristan Vize Başvuru

Schengen üye ülkeler içerisinde yer alan Macaristan’a seyahat etmek isteyen Türkiye cumhuriyeti vatandaşlarının Macaristan vize sahibi olmaları zorunludur. Ancak Macaristan’a ziyaret etmek isteyen Türkiye cumhuriyeti vatandaşlarının daha önceden Schengen vizelerin varsa ve bu vizenin geçerliliği devam ediyorsa ekstra Macaristan vize başvurusunda bulunma zorunlulukları yoktur. Ayrıca 90 günü aşmayacak şekilde Macaristan’ı ziyaret etmek isteyen gri, yeşil, siyah pasaportlu kişilerin de Macaristan vize başvurularında bulunmalarına gerek yoktur. Bu tip pasaportlarla vizeden muaf tutulmuşlardır. Ayrıca Macaristan’a 90 günden az bir süre ile seyahat etmek isteyen kişilerin Macaristan vize başvurularını doğrudan kabul etmemektedir. 90 günden az bir süre içerisinde seyahat etmek isteyenler Macaristan konsolosluğunun yetkilendirmiş olduğu vize başvuru merkezleri ya da turizm acentaları vasıtası ile Macaristan vize başvurularını dolaylı bir şekilde kabul etmektedir. Ancak Macaristan’a seyahat etmek isteyen kişilerin seyahatleri 90 günden fazla ise doğrudan Macaristan konsolosluklarına ya da Macaristan büyükelçiliğine Macaristan vize başvurusunda bulunabilirler.

Macaristan Schengen üye ülkeler içerisinde yer almaktadır. Bu durumda Türkiye cumhuriyeti vatandaşları Schengen vize sahibi ise bu üye ülkeleri de seyahat etme hakları vardır. Ancak Kişiler Schengen vize başvurusunu hangi ülkeye yaptıysa ilk önce seyahatini o ülkeye gerçekleştirmek zorundadır. Aksi halde diğer ülkeler arasında seyahat etme hakkı yoktur.

Macaristan Vize Çeşitleri

Macaristan vize çeşitleri kişinin yapacağı seyahatin amacına göre değişiklik göstermektedir. Macaristan vize çeşitleri ise aşağıdaki gibidir;

  • Macaristan ulusal vizesi: Macaristan’a uzun süreli bir şekilde seyahat etmek isteyen kişilerin başvurmaları gereken vize çeşididir. Bu vize çeşidi genellikle eğitim amacıyla, oturum amacıyla, çalışma amacıyla gerçekleştirilmektedir. Aynı zamanda bu vize çeşidi Schengen vizesi olarak geçmemektedir.
  • Macaristan Schengen vizesi: Macaristan’a 90 günden kısa bir süre ile ziyaret etmek isteyen kişilerin başvurdukları vize çeşididir. Bu vize çeşidi de iki ye ayrılmaktadır. Biri A tipi vize diğeri C tipi vizedir. A tipi vize genel olarak transit geçiş için kullanılan vize türüdür. Kişiler Macaristan üzerinden üçüncü bir ülkeye gitmek için bu vize türü için başvuru yaparlar. C tipi vize türü ise en fazla 90 gün konaklama imkanı sunan vize türüdür. Bu vize türü ile diğer Schengen üyesi olan ülkeleri de ziyaret etme hakkı vardır.

Macaristan Vize Başvuru İşlemleri

Macaristan’a gitmek isteyen Türkiye cumhuriyeti vatandaşlarının yapması gereken bazı koşullar vardır. Öncelikle kişi seyahat amacını belirlemeli ve Macaristan’da kalma süresini belirlemelidir. Bu durum eğer 90 günden kısa ise Macaristan konsolosluklarının yetki verdiği vize başvuru merkezlerine Macaristan vize başvurusunda bulunması gerekir. Ancak 90 günden uzun ise kişi doğrudan Macaristan konsolosluğuna ya da Macaristan büyükelçiliğine Macaristan vize başvurusunda bulunması gerekir. Macaristan vize başvurusunda bulunmak isteyenlerin de biometrik işlemlerden geçmesi de gereklidir. Kişiden parmak izi tarayıcı ile parmak izleri alınır dosyalanır. Bu işlem yasal gizlilik bünyesinde gerçekleştirilir.

Macaristan Vize Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

Öncelikle Macaristan vize başvurusunda istenilen evraklar vize çeşidine göre farklılık göstermektedir. Ama her Macaristan vize başvurusu için dikkat edilmesi gereken nokta Macaristan vize başvuru formunun eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulmasıdır. Formda yer alacak olan bilgiler ile kişinin teslim edeceği evraklar arasındaki bilgilerin tutarlı olması önemlidir. Aksi halde kişinin Macaristan vize başvurusu onaylanmaz reddedilir. Ayrıca vize başvurusu için teslim edilecek evraklar genellikle kişinin seyahat amacını belirten, kişinin mesleki durumu, finansal durumu, seyahat masraflarını karşılama gibi belgeler istenmektedir. Macaristan vize başvurusunda bulunmak isteyen kişiler seyahat planlarında en az 1 ay önceden başvurmuş olmaları gerekir. Çünkü herhangi bir aksaklık seyahat planlarının akmasına neden olabilir. Vize başvuru sonuçları her ne kadar 7 iş günü içerisinde açıklansa da bazen bu işlemler uzayabilmektedir. Ayrıca daha detaylı bilgi edinmek için vize merkezimizi arayarak istediğiniz gibi bilgi alabilirsiniz.


Globalvize Aracılığı ile Macaristan Vizesi nasıl alabilirsiniz?

 

1.Adım – Çağrı Merkezi’mizi arayın.

 

Macaristan Vize Başvurusu  - Macaristan Vize Departmanı çağrı merkezine ulaşmanızın ardından müşteri temsilcimize ulaşarak şuan içinde bulunduğunuz durumla ilgili yeterli bilgiyi verdikten sonra Macaristan Vize Başvurusu için gerekli olan bilgileri bilgi maili olarak isteyin. Yetkilimizin soracağı sorulara doğru yanıtlar vererek vizenizin alınmasına engel teşkil edecek bilgiler vermeyin. Doğru beyan bu noktada oldukça önemlidir. Bu yüzden gerekli olan bilgi mailinde tüm detayları dikkatle inceleyerek başvuru dosyanızı o şekilde tamamlamanız önemlidir.

 

2. Adım – Bilgi mailinde bulunan evrakları hazırlayın.

 

Macaristan Vize Başvurusu  – Macaristan Vize Departmanı bilgi maili içeriklerini dikkatle okuyarak istenilen tüm evrakları eksiksiz bir şekilde hazırlayın. Macaristan Vize Başvurusu   Evrakların eksik olmaması ve doğru bilgilerle dolu olması çok önemlidir. Bu yüzden de evrakları hazırlarken çok dikkatle tamamlamak gerekir. Aklınıza soru takıldığı an müşteri temsilcisi arkadaşlarımıza ulaşarak gerekli bilgilerin dönüşünü rahatlıkla alabilirsiniz.

Macaristan Vize Başvurusu     eksik olmaması için vize başvuru süresince yanınızda asistanlık görevini tamamlamak üzere hizmet vermekteyiz. Fakat evrakların tamamlanma süresi de önemlidir. Bu yüzden eksiksiz belge ve doğru beyan vermek sizin tarafınızdan sağlanmalı ki sizin adınıza kolaylıkla vize başvurunuzu yapabilelim.

 

3. Adım – Evraklarınızı kargo yapın.

 

Macaristan Vize Başvurusu – Macaristan Vize Departmanına bilgilerin tamamlanmış şekli ile Macaristan vize başvuru evraklarını gönderebilirsiniz. En yakın vize merkezimize yaptığınız kargonuzu takip etmeniz açısından mutlaka bir takip numarası edinin. Resmi evrakla dolu olan kargonuzun takibi için önemli bir ayrıntıdır. Kurye ve kargo bedelleri de kesinlikle başvuru sahipleri tarafından karşılanmaktadır. Kargonuz, Macaristan vize merkezimize geldiği takdirde bilgilendirme tarafınıza yapılır ve incelenmek üzere yetkili kişilere devredilir. Eksik bilgi veya hatalı bir durum varsa bilgilendirilip tekrar kargo yapmanız sağlanır. Macaristan konsolosluğu eksik bir başvuru dosyasını asla kabul etmez. Vize alımızın sonraki süreçlerde de zora girebilir. Bu yüzden vermiş olduğunuz direktiflere uyarsanız başarılı şekilde vize alma işlemleri yapılabilir.

 

4. Adım – Eksik evrak, randevu ve süreç hakkında bilgilendirme

 

Macaristan Vize Başvurusu – Macaristan Vize Departmanı yetkilileri her daim eksik evrak belgesine dikkat çekerler. Çünkü hiçbir konsolosluk bunu kabul etmez ve Macaristan Vize Başvurusu durumunu da zora sokabilir. Bu yüzden tarafımıza göndermiş olduğunuz vize başvuru dosyası dikkatle incelenerek herhangi eksik evrak olması halinde derhal bilgilendirilirsiniz. Eksik evraklarınızın tamamlanması sağlandıktan sonra tarafımıza tekrar kargo yapmanız istenir. Macaristan konsolosluğuna eksik giden evrak olursa eğer konsolosluk tarafından eksik evrak yerine yeniden dosya düzenlemesi bile istenebilir. Bu yüzden doğru bilgi beyanı ve eksiksiz evrak önemlidir.

Tarafımıza gelen başvuru dosyasında herhangi olumsuz bir durum olmaması ile de Macaristan konsolosluğu tarafından randevu alınıp, size bilgilendirme yapılır.

 

5. Adım – Biyometri bilgi beyanı

 

Macaristan Vize Başvurusu  – Macaristan Vize Departmanı sizin adınıza işlemleri rahatlıkla ve başarılı bir şekilde yapması için sizin biyometrik bilgilerinize ihtiyaç duyar. Bu yüzden biyometrik bilginiz eğer yoksa parmak izi merkezinden randevu alınarak biyometrik bilginizin olması sağlanır. Konsolosluklardan Macaristan vize merkezi olarak sizin adınıza daha kolay işlemler yapabilmekteyiz. O yüzden bu bilgiye kesinlikle ihtiyaç duyurulur. Bazı yolcularımız için de herhangi bir biyometrik veriye gerek yoktur. İstisnai durumlu bu gibi durumlar için belgeye gerek yoktur.

 

6. Adım – Pasaport teslimi

 

Macaristan Vize Başvurusu – Macaristan Vize Departmanı, vize alım süreciniz boyunca yanınızda olup, kısa süre içerisinde işlemlerinin hızlandırıp vize alımınızı sağlamaktadır. Macaristan konsolosluğu 5 ila 7 iş günü arasında vize çıkartma işlemlerini gerçekleştirebilmektedir. Bu sadece ön görülen bir süredir. Ek çalışma günleri ve resmi tatil günleri bu süre dışında kabul edilir. Bu yüzden turistik ziyaretinizin aksamaması için öncesinde başvuru işlemleri ile ilgili beyan paylaşımı yaparsanız, vize alımına geç kalmazsınız.

Macaristan konsolosluğu başvuru sonuçlandırma yetkisini tamamen kendi bünyesinde tamamlamaktadır. Tüm detaylar, Macaristan vize merkezimiz tarafından onaydan geçtikten sonra konsolosluğa iletilir ki herhangi eksik evrak veya yanlış beyan olmaması adına incelenir. Bu yüzden tarafımızdan onay geçen çoğu vize, başka herhangi bir olumsuz durumum olmaması adına kabul edilir. Hazırlanan vizeniz, tarafınıza belirtilen adrese kargolanır veya Macaristan vize merkezindenalmak isteyen başvuru sahipleri tarafından teslim alınır. 

Şubelerimiz

Ankara Şube

Cinnah Cad. No: 29/2 Çankaya / Ankara


+90 312 426 66 60

İstanbul Avrupa Şube

İnönü Mah. Papa Roncalli Sok.No:13/2 Harbiye / Şişli / İstanbul


+90 212 232 00 88

İstanbul Anadolu Şube

Söğütlüçeşme Cad. Derici Zeynel Sk.Karacahan İş Hanı 19/7 Kadıköy İstanbul


+90 216 345 44 66

İzmir Şube

Kıbrıs Şehitleri Cd. No.:66/2 Libabe Apt. Alsancak / İzmir


+90 232 404 07 07

Gaziantep Şube

İncilipınar Mahallesi 3. Cadde Çayırlı İş Merkezi A Blok No:4 Şehitkamil / Gaziantep


+90 342 231 32 33