Monako Konsolosluk Bilgileri

Ülke Başkent: Monaco-Ville
 • Para Birimi: Euro (€)
 • Telefon Kodu: + 377
 • Nüfus: 32.965

Açıklama

Monako Konsolosluğu,

Monako’ya seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve üçüncü ülke vatandaşlarının vize başvuruları konusunda yardımcı olmaktadır. Türkiye ile Monako arasında karşılıklı büyükelçilikler bulunmadığı için Türkiye’de ikamet eden Monako vatandaşlarının evlilik boşanma, ölüm, doğum, nüfus, hukuki,   noter ve pasaport gibi konsolosluk işlemlerini Monako dış temsilciliği görevini üstlenen Fransa Büyükelçiliği ve İstanbul Monako Fahri Konsolosluğu destek sağlamaktadır.

 Monako Schengen bölgesi ülkelerinden olduğu için umuma mahsus bordo pasaport sahipleri Schengen vizesi almak durumundadır.  Ancak hususi yeşil, hizmet gri ve diplomatik siyah pasaport sahibi vatandaşlar Schengen bölgesi yasalarınca 180 gün için 90 gün  kalmak şartı ile  vize almak zorunluluğu bulunmamaktadır. Schengen vizesine sahip vatandaşlar ilk seyahatlerini Schengen vizesi aldıkları konsolosluk hangi ülkeye aitse o ülkeden başlamak koşuluyla diğer Schengen bölgesi ülkelerini 180 gün için 90 gün konaklama süresince ziyaret edebilirler. Örneğin; İsviçre konsolosluğunda Schengen vizesi alınmışsa Schengen bölgelerini ziyaret etmeye İsviçre’den başlamaları gerekmektedir.

Schengen bölgesi ülkelerinin ortak kararı doğrultusunda pasaportun başlangıç süresi 10 yıldan az olmalıdır. Bu yüzden Monako’ya seyahat etmek isteyen Türkiye ve Türkiye’de kamet eden üçüncü ülke vatandaşları pasaportun başlangıç ve bitiş tarihlerine dikkat etmek zorundadırlar. Ayrıca pasaportun yıpranmamış olması gerekir. Vize başvurusu esnasında sorun çıkmasa da Monako prensliği sınır kapısında yıpranmış pasaportu olan şahısları geri çevirmektedir.

Monako’ya seyahat etmek isteyen Türkiye vatandaşlarının Monako vizesi için istenen evraklar Fransa Konsolosluklarının istediği evraklarla aynıdır.  Mülakatla vize verildiği için vize başvuruları için mutlaka randevu alınmalıdır. İşlemler gereği vize onayı ekstra belge ya da yanlış evrak olmadığı takdirde bir iş haftası süresince olabiliyor. Bunun için resmi tatilleri göz önünde bulundurarak Monako seyahatinizden en az iki hafta öncesinde işlemlerin başlatılması gerekir.

18 yaşından küçük olan şahıslar yanında anne, baba ya da yasal vasi ile başvuru yapması gerekmektedir.

Schengen hava sahasına girecek olan Türkiye vatandaşları, Schengen bölgesi yasalarınca seyahat sağlık sigortası yapmaları zorunludur.  Seyahat sağlık sigortası; seyahat edilen süre içinde kaza ve ani hastalıklarda güvence sağlar. Schengen ülkelerinin vize koşullarından biri olmasının yanı sıra aşağıdaki teminatları da içermesi gerekir.

 • Seyahat sağlık sigortası bütün schengen ülkeleri için geçerli olmalıdır.
 • Teminat limiti 30 bin Euro ya da 50 bin USD olmalıdır.
 • Beklenmedik bir hastalık ve acil durumlarda ayakta tedavi masraflarını kapsamalıdır.
 • Hastanede yatma durumu ya da hastalık halinde ikamet ettiği ülkesine gönderilmesi masraflarını kapsamalıdır.
 • Ölüm durumunda naaşın yurduna ya da vefat ettiği yere defnedilmesi için gereken masrafı kapsaması gerekir.

Monako vizesi Biyometri işlemi

Monako’nun Türkiye’de başkonsolosluğu ve büyükelçiliği bulunmadığı için biometri parmak izi uygulamasını Fransa Başkonsolosluğu tarafından gerçekleştirilmektedir. Vize başvurusu randevusunda yapılan biometri parmak izi uygulaması pasaportunda VIS ibaresi bulunmayan şahıslara uygulanır. Ayrıca konsolosluk gerekli gördüğü takdirde vize başvurusunda bulunan şahsın parmak izini vermesini talep edebilir.

Monako vizesi Biyometri işleminden muaf olan şahıslar

 • İlke ya da hükümet liderleri ve yanında seyahat eden eşleri, ulusları arası organizasyon ya da ülke hükümetlerinin davet ettiği şahıslar.
 • Parmak izini alınmasını engelleyici fiziki problemleri olan şahıslar. 10 tane parmaktan daha az sayıda parmak izi alına biliniyorsa maksimum sayıda parmak izi alınır. Fiziksel olarak parmak izi veremeyecek olan şahıslar, engellerini destekleyen tıbbı raporu konsolosluğa iletmelidir.
 • 12 yaşından küçük çocuklar biometri uygulamasından muaftır.
 •  Monako vize başvurusu yapacak olan şahıslar, biometri işlemi esnasında parmaklarında hasar, kına ya da kesik bulunmamalıdır.

İstanbul Monako Prensliği Fahri Konsolosluğu

İstanbul Monako Prensliği Fahri konsolosluğu, Monako’ya seyahat etmek isteyen Türkiye vatandaşları ya da üçüncü ülke vatandaşlarının vize başvurusu konusunda destek sağlamaktadır. Ayrıca Türkiye’de ikamet eden Monako Prensliği vatandaşlarının evlilik boşanma, ölüm, doğum, nüfus, hukuki,   noter ve pasaport gibi konsolosluk işlemleri konusunda destek sağlamaktadır.

İstanbul Monako Prensliği Fahri Konsolosluğu Çalışma Saatleri

Pazartesi – Cuma  10:00 – 15:00 saatleri arasında hizmet vermektedir.

İstanbul Monako Prensliği Fahri Konsolosluğu Görev Bölgesi

Türkiye

İstanbul Monako Prensliği Fahri Konsolosluğu İletişim Bilgileri

Köybaşı Arkası Sok. No:4 Park Apt. Daire 2, Yeniköy İSTANBUL  adresinden ulaşabilirsiniz.
Telefon Numarası: +90 (212) 232 00 88 
 

İstanbul Monako Prensliği Fahri Konsolosluğu Resmi Tatil Günleri

Türkiye ve Monako Prensliğinin resmi tatil günlerinde hizmet vermemektedir. Monako prensliğinin resmi tatil günleri aşağıdaki gibidir.

Santa Sofu (Aziz Sofu) Günü  

Paskalya    

Paskalya Pazartesisi  

Corpus Christi    

F1 Grand Prix  

Kurtuluş Bayramı

Milli Bayram  

Noel Günü    


Şubelerimiz

Ankara Şube

Cinnah Cad. No: 29/2 Çankaya / Ankara


+90 312 426 66 60

İstanbul Avrupa Şube

İnönü Mah. Papa Roncalli Sok.No:13/2 Harbiye / Şişli / İstanbul


+90 212 232 00 88

İstanbul Anadolu Şube

Söğütlüçeşme Cad. Derici Zeynel Sk.Karacahan İş Hanı 19/7 Kadıköy İstanbul


+90 216 345 44 66

İzmir Şube

Kıbrıs Şehitleri Cd. No.:66/2 Libabe Apt. Alsancak / İzmir


+90 232 404 07 07

Gaziantep Şube

İncilipınar Mahallesi 3. Cadde Çayırlı İş Merkezi A Blok No:4 Şehitkamil / Gaziantep


+90 342 231 32 33