Nijerya Vizesi

Nijerya Vizesi

Ülke Başkent: Abuja
  • Para Birimi: Nijerya Nairan (NGN)
  • Telefon Kodu: + 234
  • Nüfus: 149.229 Milyon

Not:Nijerya Konsolosluğu Salı ve Perşembe günleri çalışmaktadır.
Not:Daha önce Nijerya vizesi olmayan kişiler çok girişli vize alamamaktadırlar.

Nijerya vizesi almanız için geri kalan diger evraklar firmamız tarafından temin edilecektir.


Türkiye’nin her ilinden pasaportlara Global Vize Nijerya vizesi alabilmektedir.


Nijerya vizesi işlemleri için sizin konsolosluğa gelmenize gerek yoktur.


Acentamız Global Vize Nijerya vizesi almakta tam yetkili acentadır.

7/24 Hizmet Vermekteyiz.


0850 346 68 74

Vizesi


  • Büyükelçi
  • Sıkça Sorulan Sorular
  • Gezi Notları
  • Soru - Cevap
  • Soru Sor

Nijerya Vizesi Başvuru 2016


Nijerya'ya seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının ve diğer ülke vatandaşlarının Nijerya'ya giriş yapabilmesi için Nijerya vizesine sahip olmaları gerekmektedir. Nijerya vizesi gereken Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları bordo, gri ve yeşil pasaportlu vatandaşlardır. Kırmızı ve siyah pasaportlara sahip Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Nijerya vize işlemlerinden muaftırlar. Eğer Nijarya'ya seyahat etmek istiyorsanız Nijerya vizesi almak için başvuruda bulunmanız gerekir. Başvurularınızı Türkiye'de bulunan Nijerya Konsolosluklarına başvuru yapabilirsiniz. Nijerya vize başvuruları Nijerya Ankara Büyükelçiliği veya Konsolosluklarının vize bölümüne yapılabilir. Ancak Nijerya Konsolosluğu seyahat ve turizm acentelerine başvuru kabul etme yetkisi vermiştir. Ankara dışında ikamet eden kişiler bu acentelere vize başvurusunda bulunabilir.


Nijerya vizesi başvurusunda bulunulurken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta başvuru formunu doldurma aşamasıdır. Bu form Nijerya Konsolosluğu tarafından hazırlanmıştır ve başvuru yapacak kişi hakkında konsolosluğun bilgi edinmesini sağlar. Başvuru yapacak kişinin bu formu eksiksiz bir şekilde doldurması lazımdır. Ayrıca başvuru formuna verilen tüm bilgilerin doğru olması ve başvuru yapan kişiyle uyması gerekmektedir. Eğer forma doldurulan ve konsolosluğa verilen bilgilerin konsolosluk başvuru yapan kişiyle uymadığı kanaatine varırsa başvuruyu reddeder. Bu form tamamen dürüstlükle hazırlanmalı ve başvuruda bulunulacak vize için gerekli diğer evraklarla birlikte ilgili birime teslim edilmelidir. Nijerya Vize için gerekli evraklar hangi vizeye başvurulacağına göre değişiklik göstermektedir. Vatandaşlar seyahat amaçlarına göre vize taleplerinde bulunurlar. Nijerya'ya turistik amaçlı gidecek bir kişi Nijerya turistik vizesi, ticari amaçlı gidecek bir kişi Nijerya ticari vizesi, Nijerya'yı ziyaret etmek için gidecek bir kişi ise Nijerya ziyaret vizesine başvuruda bulunmalıdır.

Nijerya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Nijerya'ya seyahat edecek bir vatandaşın vize başvurusu yaparken vermesi gereken evraklardan pasaport, iki adet biyometrik fotoğraf, vize talep dilekçesi, imza sirküleri, vergi levhası fotokopisi, ticari sicil gazetesi fotokopisi, faaliyet belgesi, kimlik fotokopisi, uçak bileti rezervasyonu, otel rezervasyonu, seyahat sağlık sigortası genel evraklardır. Diğer belgeler kişinin şahsi durumuna göre farklılık göstermektedir. Nijerya vizesi çıkış süresi ve ücretleri başvurulan vize türüne göre değişiklik göstermektedir ve konuyla ilgili detaylı bilgi Nijerya Konsolosluğundan alınabilir.


Nijerya Ankara Büyükelçiliği :
Cinnah Cad. 29/ 14 Çankaya / ANKARA
Telefon: 0 (312) 426 88 89
Faks: 0 (312) 426 66 60
Email info@globalvize.net

Nijerya Büyükelçiliği Ankara Adres: Uğur Mumcu Sokağı NO:56 06700 Gaziosmanpaşa / ANKARA Tel : 0312 426 88 89

Nijerya vize işlemleri sadece Ankara Nijerya Konsolosluğu / Büyükelçiliğinde yapılmaktadır.

Nijerya Büyükelçiliği Ankara Adres: Uğur Mumcu Sokağı NO:56 06700 Gaziosmanpaşa / ANKARA Tel : 0312 426 88 89

Global vize şubeleri Ankara merkez olmak üzere, İstanbul Kadıköy, İstanbul Harbiye, İzmir ve Gaziantep illerinde sizlere hizmet vermektedir.

Nijerya Seyahati

Nijerya Vizesi

      Türkiye’den Nijerya’ya seyahat etmek isteyen TC vatandaşları Umuma Mahsus, Hizmet ve Hususi pasaport sahipleri 30 güne varacak şekilde yapacakları seyahatler için vize almak zorundadır. Diplomatik pasaport türüne sahip kişiler ise 90 güne varacak şekilde vizeden muaftırlar. Vize başvuru sonucu ortalama olarak 7-15 gün içerisinde sonuçlanmaktadır. Bu ülkeye giriş için yapacağınız başvurudaki evraklarda sizlerden birçok aşı yaptırılması ve belgelenmesi istenmektedir.

Nijerya Hakkında Genel Bilgi

       Federal Başkanlık Cumhuriyeti ile yönetilen Nijerya bir batı Afrika ülkesidir. Afrika’nın en kalabalık ve en genç nüfusunu barındıran ülkeye girmeden önce Hepatit A ve B, Tifo, Çocuk Felci, Sıtma, Kuduz, Tetanos, menenjit ve sarıhumman aşısı yapılması şarttır. Ülkenin Saray ve Camileri, Müzeleri ve Parkları, yerlilerin farklı kültürleri ve doğal güzelliği görülmeye değerdir.

     Coğrafi konum itibari ile batı Afrika’da yer alan ülkenin doğusunda Kamerun, batısında Benin, kuzeyinde Nijer, güneyinde Atlas okyanusu ve kuzeydoğusunda Çad ile komşudur. Güvenlik açısından oldukça problemli olan ülkeyi ziyaret etmeden önce ülkemiz büyükelçiliği tarafından sizlere uyarıcı ve tehlike anında yapmanız gereken şeyler, tehlikeli bölgeler konusunda uyarıcı bir mektup vermektedir. Boko Haram adı altında olan vahşet saçan cinayetleriyle, kadın kaçırıp satmaları ile gündemde olan bir terör örgütü ülkenin hemen hemen her yerinde korku dolu anlar yaşatmaktadır. Özellikle Nijerya’nın kuzey bölgesine gitmemenizi öneriyorum. Boko Haramın kelime anlamı batılı eğitim şekli- Latin alfabesi günah ’tır. Tipik bir tropikal iklime sahip ülkede yağmurlu ve kurak sezon olarak 2 dönem görülür. Sıcaklıklar 40 dereceye kadar yükselirken, 10 dereceye kadar da düşebilmektedir. Gidilebilecek en iyi dönem eylül ve mart ayları arasıdır. Nijerya halkı aslında cana yakın ve yardımsever olarak bilinmektedir. Ancak bölgede yaşanan iç savaş yabancıya bakış açılarını değiştirmiş ve korkmaya başlamışlardır. Burada LGBTİ üyelerinin seyahat etmeleri son derecede tehlikelidir. Homoseksüellik bu ülkede yasaktır. Ve görüldüğü yerde taşlanarak öldürülmekte ya da asılmaktadırlar. Turist olduğunuzu anlayana yerliler sizlerden para almak için her şeyi yapıyorlar. Yan kesiciliğe özellikle dikkat etmeniz gerekmektedir. Çok kalabalık bir yerde biri ile tartıştığınız an size kimse yardımcı olmayacaktır. Petrol ve tarım kaynakları açısından oldukça şanslı olan ülke bu durumu değerlendiremeyip dünyanın en fakir ülkeleri arasında yerini almaktadır. Çok fazla olumsuzlukla ve fakirlikle boğuşan ülkede olumlu olan şey ise festivalleridir. Rengarenk ve eğlenceli birçok festivali bulunan ülkenin kültür, film, din, müzik, sanat ve eğlence, doğa ve hava ile ilgili festivalleri ünlüdür.    

    Nüfus çoğunluğunu Müslümanların oluşturduğu ülkede, ikinci çoğunluğu Hristiyanlar, Museviler ve Ateistler oluşturmaktadır. Ülkenin resmi dili İngilizce ’dir. Fakat ülkede 200den fazla çeşit dilin kullanıldığı bilinmektedir. İngilizceden sonra yerel dil olan Hausa, İbo ve Yoruba kullanılmaktadır. Para birimi Naira’dır.

Nijerya’ya Yolculuk

Nijerya’ya Türkiye’den aktarmalı ve aktarmasız olarak uçak seferleri düzenlenmektedir. Ortala30 6-7 saat içerisinde ülkeye varmış oluyorsunuz.

Nijerya şehirleri ve Gezilecek Yerler

      36 Eyalet ve eyaletlere bağlı olarak 590 birime ayrılmıştır. Başkenti, en büyük ve en kalabalık şehri Abuja’dır. Başkentten sonra en büyük şehirleri Lagos, Kano, Ibadan, Benin, Jos, Kaduna ve Warri’dir.  

      Abuja ülkenin aynı zamanda siyaset ve ekonomi şehridir. 1991 yılında kurulduktan sonra başkent unvanını Lagostan almış yeni ve modern mimarilerin oluşturduğu bu şehirde, Parklar, Camiiler ve Aso kayaları başlıca turistik yerler olmuştur.

Aso Kayaları Nijerya’nın en ünlü coğrafi turistik yerlerinden biridir. 400 metre yüksekliğinde dev bir kayalık olan Aso aynı zamanda şehrin sembolüdür. Abuja’nın hemen hemen her yerinden görülebilmektedir.

Nijerya Ulusal Kilisesi şehrin yaklaşık 5 km uzağında olan bu kilise şehirde bulunan Hristiyanların başlıca ibadet yeridir. Birçok tören ve şölen de burada yapılmaktadır. Neo gotik tarzda inşa edilen dev kilisenin ziyareti için toplu taşıma araçları da kullanılabilir. Giriş ücretsizdir.

Nijerya Ulusal Camii 1984 yılında yapımı tamamlanan camiyi diğerlerinden ayıran özellik, içerisinde oldukça büyük bir kütüphane bulundurmasıdır. Altın kubbeleri ile oldukça etkileyici bir görünüme sahiptir.

Nijerya’da Gezilmesi Gereken Diğer Yerler

    Abuja Milenyum Park, Abuja Ulusal Çocuk ve Hayvanat Bahçesi, Abuja El Sanatları Köyü, Lagos Şehri, Victoria Plajı, Yankari Ulusal Park, Lekki Conservation Centre, Özgürlük Parkı, Osun Osogbo Kutsal Orman, Gashaki Gumti Ulusal Park, Sukur Sit, Nijerya Ulusal Müzesi, Erin Ijesha Şelaleleri, Old Oyo Ulusal Park, Cross Nehri Ulusal Park, Kalakuta Müzesi, Jhalobia Reacraition Bahçeleri, Agodi Bahçeleri, Tawafa Balewa Meydanı, Ogbunike Mağaraları, Lagos Katedrali, Banana Adası, Dreamworld Afrika, Kajuru Kalesi ve Didi Müzesi.

Nijerya Mutfağı

      Nijerya mutfağı damak zevkimize ve kültürümüze pek uyum sağlamasa da geniş ve önemli bir yere sahiptir. Baharat ve yağ tüketiminin fazla olduğu bu ülkede en çok biber, biber ürünleri ve acı soslar kullanılmaktadır. Moin Moin ismindeki fasulye keki, Jollof domatesli pilavı hemen hemen her restoranda bulunabilecek yerel yemeklerdir. 404 isminde köpek eti ile yapılan biberli bir çorbaları vardır. Ülkenin batı kesimlerinde daha fazla bulunmaktadır. Bununla birlikte kemirgenler ve sürüngenler de sokak lezzeti olarak görülebilmektedir. Bira üretimi bu ülkede oldukça önemli yerdedir. Guinness bira, İrlanda dışında Nijerya’da da üretilmektedir. Musluk ya plastik şişe suyu içilmemelidir. Birçok hastalığı barındıran bu ülkede en çok mikrop kapma olasılığını arttıran ögedir. Bunun yerine bandrollü cam şişe kullanmanızı öneririm.

Bir sorunuz var mı ?

Şubelerimiz

Ankara Şube

Cinnah Cad. No: 29/2 Çankaya / Ankara


+90 312 426 66 60

İstanbul Avrupa Şube

İnönü Mah. Papa Roncalli Sok.No:13/2 Harbiye / Şişli / İstanbul


+90 212 232 00 88

İstanbul Anadolu Şube

Söğütlüçeşme Cad. Derici Zeynel Sk.Karacahan İş Hanı 19/7 Kadıköy İstanbul


+90 216 345 44 66

İzmir Şube

Kıbrıs Şehitleri Cd. No.:66/2 Libabe Apt. Alsancak / İzmir


+90 232 404 07 07

Gaziantep Şube

İncilipınar Mahallesi 3. Cadde Çayırlı İş Merkezi A Blok No:4 Şehitkamil / Gaziantep


+90 342 231 32 33