Portekiz Aile Birleşimi

Ülke Başkent: Lizbon
 • Para Birimi: Euro (€)
 • Telefon Kodu: + 351
 • Nüfus: 10,707 Milyon

Açıklama

Portekiz aile birleşimi diğer AB ülkeleri arasında farklı bir konuma sahiptir. Avrupa ülkeleri arasında en çok kendi bünyesinde dışarıdan insan misafir eden bir ülke yapısı bulunmaktadır. Türkiye’nin Avrupa kökenli bir yapıya sahip olması nedeni ile Portekiz aile birleşimi konusunda hiçbir sorun çıkartmamaktadır. Hatta Portekiz aile birleşimi alanında birçok avantaj da sağlamaktadır. Ancak Portekiz aile birleşimi vizesi için yine kendi kuralları çerçevesinde başvuran kişilerden bir takım belgeler istemektedir. Ekonomik olarak oldukça elverişli ve spor, sanat alanlarında kendini kanıtlamış olan Portekiz, bu ülkede yaşamak isteyenler için ideal bir ülke modeli sunmaktadır. Portekiz aile birleşimi için başvuru da bulunmak isteyen kişiler Türkiye’deki Portekiz konsolosluğundan randevu alarak gerekli evrakları ile beraber gitmeleri yeterlidir.

Türk vatandaşları ile evli olan Portekiz vatandaşlarının Portekiz’de aile birleşimi konusunda birleşmeleri için bazı yasal düzenlemeler ile istenen belgeler bulunmaktadır. Portekiz aile birleşimivizesi oturum izni vizesi ile hemen hemen benzer olduklarından dolayı her belgenin hem aslı hem de fotokopilerinin evraklar içerisinde bulunması gerekmektedir. Portekiz konsolosluğuna teslim edilmesi gereken belgeler aşağıdaki gibidir.

Portekiz Aile Birleşimi İçin Gerekli Olan Belgeler

 • Portekiz aile birleşimi için internet üzerinden ya da konsolosluktan alınmış olan Portekizce tercümesi de yapılmış olan iki tane başvuru formu evraklar arasında olması gereken evrakların başında gelmektedir.
 • Başvuruyu yapan kişinin en az 18 yaşında olması gerekmektedir. Eğer yaşı küçükse ebeveynlerinden ya da yasal olarak vasisi tarafından imzalanmış ve noter de onaylanmış bir muvafakatname belgesi gereklidir.
 • 3,5*4,5 santimetre boyutlarında olan 3 tane biometrik fotoğraf gerekmektedir. Ancak fotoğrafların son 6 ay içerisinde çekilmiş olması gerekmektedir. En az bir yıl geçerliliği olması zorunlu olan pasaportun aslı ve işlenmiş sayfalarının birer fotokopisi gerekmektedir.
 • Evli olanlar için nüfus müdürlüğünden alınması gereken uluslararası evlenme ehliyet belgesi evraklar içerisinde bulunması gerekmektedir.
 • Evli olanlar için Portekiz aile birleşimi konusunda muhakkak uluslararası geçerliliği olan evlilik cüzdanı ve fotokopisi gereklidir.
 • Nüfus müdürlüğünden alınması gereken tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneği belgesi yabancı uyrukluların da tüm adres ve bilgilerini içerecek şekilde evraklar içerisinde teslim edilmesi gerekmektedir.
 • 16 yaşında evli olanlar ve başvuru da bulunan kişilerin evli olduklarına dair mahkeme kararını da göstermesi gerekmektedir. Ayrıca anne ya da babanın yazılı olarak noter de onaylanmış muvafakatname belgesi gerekmektedir.
 • Portekiz vatandaşlığı bulunan kişinin daha önceden Türk vatandaşlığı bulunmuyorsa Portekiz doğumlu olduğunu gösteren bir belgeyi de evraklar arasında teslim etmesi gerekmektedir.
 • Portekiz aile birleşimi için başvuru yapan kişilerin daha önceden evlenmişler ise boşandıklarına dair boşanma karar belgesi ya da ölüm ilanı belgesi evraklar arasında teslim edilmesi gerekmektedir. Ancak tüm bunların Portekizce tercümesi de istenmektedir.
 • Portekiz’de oturan ve oturduğu bölgeye, yere göre bir ikamet belgesi oluşturması ve bu belgeyi ilgili kuruma teslim etmesi gerekmektedir. Aynı zamanda oturma izni varsa oturma izninin de fotokopisi ile birlikte aslını da göstermesi gerekmektedir.
 • Portekiz aile birleşimi vizesi için temin edilmesi gereken ücretin ödendiğine dair bir belge ya da makbuz yine evraklar içerisinde olması gerekmektedir.
 • Varsa eski pasaportlarında evraklar arasında olması gerekir. Çünkü kişinin daha önce yaptığı ziyaretlere göre de Portekiz aile birleşimi vize çıkma kararı verilebilmektedir.
 • Eğer çocuklar da varsa her bir çocuk için ayrı ayrı dosya da hazırlanması gerekmektedir.
 • Nüfus müdürlüğünden alınması gereken uluslararası geçerliliği olan doğum kayıt örneği belgesi evraklar içerisinde teslim edilmesi gerekmektedir.
 • Nüfus müdürlüğünden alınması gereken evlenme ehliyeti ile birlikte Türkiye’de evlenme töreni gerçekleştirilmiş ise evlenme memurluğundan nikah için başvuru yapıldığını kanıtlayan bir belge de istenmektedir.
 • Aynı zamanda Portekiz aile birleşimi için Portekiz konsolosluğu eğer gerekirse başka belgeler de isteyebilir. Özellikle ülke de yaşanması için ek olarak Portekizce dil yeterliliğini kanıtlayan bir belge de evraklar arasında talep edebilmektedir.

Şubelerimiz

Ankara Şube

Cinnah Cad. No: 29/2 Çankaya / Ankara


+90 312 426 66 60

İstanbul Avrupa Şube

İnönü Mah. Papa Roncalli Sok.No:13/2 Harbiye / Şişli / İstanbul


+90 212 232 00 88

İstanbul Anadolu Şube

Söğütlüçeşme Cad. Derici Zeynel Sk.Karacahan İş Hanı 19/7 Kadıköy İstanbul


+90 216 345 44 66

İzmir Şube

Kıbrıs Şehitleri Cd. No.:66/2 Libabe Apt. Alsancak / İzmir


+90 232 404 07 07

Gaziantep Şube

İncilipınar Mahallesi 3. Cadde Çayırlı İş Merkezi A Blok No:4 Şehitkamil / Gaziantep


+90 342 231 32 33