Romanya Vizesi

Romanya Vizesi

Ülke Başkent: Bükreş
  • Para Birimi: Rumen Leyi (RON)
  • Telefon Kodu: + 40
  • Nüfus: 22.21 Milyon

Açıklama

Romanya Vizesi Başvurunuzu Sizin Adınıza Yapalım!


Değerli ziyaretçimiz;

Global vize kurumu olarak çalışmalarımızı son derece etkili bir şekilde sürdürmekte olup, Romanya vize başvuruları ile ilgili olan tüm konular hakkında detaylı bir şekilde danışmanlık yapmaktayız. Bu danışmanlık, gerek bireysel gerekse de kurumsal olmak üzere tarafımızca yapılabilmektedir.

Dünya'nın farklı bölgelerine gitmekte olan onlarca bireye etkili olarak gerek SMS gerekse de e-posta aracılığı ile bilgiler vermekteyiz. Bu kapsamda, Romanya vizesi alabilmek için, akla gelebilecek olan her türlü bilgi detaylı bir şekilde tarafımızdan sizlere tamamen ücretsiz olmak üzere ulaştırılacaktır. Öyle ki bu anlamda faaliyetlerini devam ettirmekte olan firmamız, ülkeler tarafından vize evraklarının güncellenmesi, fiyatların değişiklik göstermesi gibi durumlarda da hiçbir ücret talep etmeden etkili bir şekilde söz konusu bilgilendirmeleri yapmaktadır.


Romanya Vizesi - Romanya Vize Başvurusu - Romanya Vize Ücreti - Romanya Konsolosluğu - Romanya Vize İşlemleri Hakkında Bilgi VE Hizmetlerimize ilgili Tarafımızdan Detaylı Bilgi Almak İçin Lütfen Telefon Desteği Alınız.


7/24 Hizmet Vermekteyiz.


0850 346 68 74


Romanya vizesi almanız için geri kalan diger evraklar firmamız tarafından temin edilecektir.


Türkiye’nin her ilinden pasaportlara Global Vize Romanya vizesi alabilmektedir.


Romanya vizesi işlemleri için sizin konsolosluğa gelmenize gerek yoktur.


Ankara İstanbul ve İzmir dışındaki şehirlerden pasaport ve evrakları diledikleri kargo şirketi ile bize ulaştırabilirler.Vizeleriniz alındıktan sonra aynı şekilde kargo ile size geri gönderilecektir.


Acentamız Global Vize Romanya vizesi almakta tam yetkili acentadır.

Vizesi


  • Büyükelçi
  • Sıkça Sorulan Sorular
  • Gezi Notları
  • Soru - Cevap
  • Soru Sor

Romanya Vizesi Başvuruları Hakkında

Romanya Vizesi Kimlere Verilir?

Türkiye’den Romanya’ya seyahat etmek ve tur yapmak isteyen her birey, Romanya vizesi almak zorundadır. Hizmet, Diplomatik veya özel pasaport sahipleri, kısa süreli Romanya seyahati için vizeden muaf tutulmaktadırlar. 180 gün (6 ay) süre zaman diliminde 90 gün (3 ay) kalmaya hakları vardır. Bu süreç uzarsa Romanya vizesi tarafından çeşitli cezalandırmalar söz konusu olacaktır.

Avrupa Birliği (AB) ülkeleri veya Schengen vize ülkeleri tarafından tanzim edilmiş ikamet tezkeresi sahipleri veya İsviçre – Liechtenstein ikamet tezkeresine sahip Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları vize olmadan 5 günlük süreyi aşmamak ve yakında ilgili ikamet tezkerelerinin geçerlilik zamanını geçmemek kaydı ile Romanya’ya transit geçiş seyahatinde bulunabilirler.

Romanya Vize Teslimi

Romanya’ya seyahat için başvuran bireylerin Romanya Konsolosluğu'na ve Romanya Büyükelçiliğine başvurmaları gerekmektedir. Ayrıca Romanya Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş ve yetki verilmiş acentelere başvurularını gerçekleştirebilirler. Romanya Vize yetkili merkezi olan Turizm ve seyahat acenteleri baştan sona tüm işlemlerinizi yürütmektedir. Sizden istedikleri evrakları teslim etmeniz ve seyahat amacınızı açıklamanız yeterli olacaktır. Baştan sona tüm işlemleri yürütmekte ve Romanya vizesi teslimine kadar tüm işlerinizi yapmaktadırlar.

Romanya Vize Başvuru Türleri

Romanya’ya seyahat için vize başvuruları ayrı kategorilerde sunulmaktadır. Size en uygun olanını seçmek için aşağıda listelenmiştir.

Romanya Transit Vize Başvurusu A Tipi Vizeler: Romanya’nın uçuş ve hava alanının Uluslararası belirlenmiş alanda seyahat edecek asıl ülkenin uçaklarına ulaşıncaya kadar arada geçen zamanı kapsayan vize türüdür. Önceden belirlenmiş uçuş saatlerinize göre bu vize süresi belirlenmektedir.

Romanya B Tipi Transit Vizesi: Romanya dışında ülkelere seyahat ederken Romanya da kalmak istiyorsanız bu vize türüne başvurmanız gerekmektedir. Bu Romanya vizesi çeşidi sadece 5 gün konaklamayı kapsamaktadır. Romanya vizesi transit geçiş için başvurularınızı yapabilirsiniz.

Romanya Ülkesinde C tipi Kısa Süreli Oturum Almak İçin: Romanya ülkesine kısa süreli seyahat ve tur gezisi yapacak kişilerin başvurmaları gereken vize türüdür. Bu Romanya vize başvurusunda belli şartlar ve kurallar vardır. 180 gün yani 6 ay içerisinde, 90 günü yani 3 ayı geçmemek şartı ile başvuru yapmanız gerekmektedir. Romanya Vizesi İçin Gerekli Evrak listesi için lütfen Tıklayın.

Romanya Vizesi D tipi Uzun Süre Oturum Vize Türü: Romanya’ya mesleki, ticari, ekonomik, çalışma, eğitim, nakil, dini sebepler, spor, kültürel ve aile ziyaretleri gibi sebeplerle başvurma türüdür. Romanya ülkesine bu sebeplerden seyahat etmek istiyorsanız bu süreç 90 gündür. Uzun süreli başvurularınızda kabulünüz Romanya Vizesi Göçmen Bürosu tarafından belirlenmektedir. Belirlenen 90 gün süreyi uzatmak mümkündür. Başvurunuzla daha sonradan uzatabilirsiniz.

Önce geçici oturum hakkı almış oluyorsunuz. Bu başvurular şahsen başvuru sahibi tarafından yapılmak zorundadır. Onaylandığınız geçici oturum hakkınızın bitmesine en az 30 gün kala başvurunuzu Göçmen Bürolarına yapabilirsiniz. Romanya Vize geçerlilik sürelerini dikkatli takip etmeniz size fayda sağlayacaktır.

Profesyonel Destek ve Danışmanlık İçin: 0 850 346 68 74 veya Daha detaylı bilgi için lütfen www.globalvize.net/romanya-vizesi adresini ziyaret ediniz.


Romanya Konsolosluğu 
Cinnah Cad. 29/ 14 Çankaya / ANKARA
Telefon: 0 (312) 426 88 89
Faks: 0 (312) 426 66 60
Email info@globalvize.net

Gerekli olan evrak listesi mensup olduğunuz iş sektörüne göre değişiklik göstermektedir.Bu evrakları hazırladıktan sonra Romanya konsolosluğunun EVIZA portalı üzerinden online olarak da yapılabilmektedir.Gerekli evraklar taratıldıktan sonra EVIZA ya yüklenmektedir.Bu işlemler yapıldıktan sonra işlem onaylanır.3 iş günü içerisinde Konsolosluk tarafından geri dönüş yapılmaktadır.Randevu gün ve saati Romanya Konsolosluğu tarafından belirlenmektedir.

Gerekli olan evrak listesi mensup olduğunuz iş sektörüne göre değişiklik göstermektedir.Bu evrakları hazırladıktan sonra gerekli olan otel,uçak,seyahat sağlık sigortası,form,dilekçe vs. belgeleriniz hazırladıktan sonra Romanya Konsolosluğunun EVIZA portalı üzerinden online olarak da yapılabilmektedir.Gerekli evraklar taratıldıktan sonra EVIZA ya yüklenmektedir.Bu işlemler yapıldıktan sonra işlem onaylanır.3 iş günü içerisinde Konsolosluk tarafından geri dönüş yapılmaktadır.Randevu gün ve saati Romanya Konsolosluğu tarafından belirlenmektedir

Romanya ticari vizesi almanız için anlaşmış olduğunuz şirketten size davetiye yazısı gelmelidir. Davetiye gönderen şirketin vergi numarası ve davet gönderen şahsın kimlik bilgilerini de lazım olan evraklar içerisindedir. Daha sonra çalıştığınız şirkete ait evraklar ve diğer hazırlamanız gereken şahsi evraklarınız ile beraber konaklama ve ulaşım rezervasyonlarınız veya confirmeleri ile başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.Ticari vize başvuruları turistik başvurunuz aynı gün içinde sonuçlanmaktadır.Konsolosluk yoğunluğuna göre değişebilir.

Romanya,Avrupa ülkesi olduğu için schengen vizesi için gerekli olan evrak listesi hemen hemen aynıdır. Gerekli olan evrak listesi mensup olduğunuz iş sektörüne göre değişiklik göstermektedir.Bu evrakları hazırladıktan sonra gerekli olan otel,uçak,seyahat sağlık sigortası,form,dilekçe vs. belgelerinizi EVIZA ya yükleyip işleminizi onaylıyorsunuz.Ardından 3 iş gün içerisinde Romanya Konsolosluğu mail ile size dönüş yapmaktadır.Randevu gün ve saati Konsolosluk tarafından belirlenmektedir.

Romanya Büyükelçiliği Ankara Adres Bükreş Sokak, No: 4, Çankaya / ANKARA Romanya Başkonsolosluğu İstanbul Adres Bilgileri Yanarsu Sokak, No: 42, Narin Sitesi, Etiler, Beşiktaş / İSTANBUL

Romanya Başkonsolosluğu İstanbul Adres Bilgileri Yanarsu Sokak, No: 42, Narin Sitesi, Etiler, Beşiktaş / İSTANBUL

Romanya Büyükelçiliği Ankara Adres Bükreş Sokak, No: 4, Çankaya / ANKARA

Romanya vizesi ile sadece Romanya'ya seyahat edebilirsiniz.Ama Schengen vizeniz ile Romanya'ya seyahat edebilirsiniz.

Romanya vize ücretleri kalacağınız gün sayısına göre değişmektedir.15 günlük seyahat sağlık sigortası ile beraber toplam 150 eurodur. 3 aylık kalışlarınız için ise toplam olarak 165 euro maliyetiniz çıkmaktadır. Bu ücret içerisinde vize harcı+pin ücreti+seyahat sağlık sigortası+otel ve uçak rezervasyonlarınız+ danışmanlık vardır.

Romanya vize talebinde bulunan kişi veya kişiler her basvuruda konsolosluğa gelmek zorundalar.Görev bölgesine göre farklılık göstermekte Romanya Konsolosluğu

İzmir,Ankara ve İstanbulda şubeleri vardır.

Romanya vize başvurunuz olumsuz yani red ile sonuçlandıysa neden red aldığınız önemli olmak ile beraber yaşanan eksiklik veya yanlışlık düzeltilerek yeniden başvuru yapabilirsiniz. Onun dışında alınan cevaba karşı Konsolosluğa itiraz edebilirsiniz.

Vize işlem ücretini başvuruya gelirken yanınızda getirebilir veya havale yapabilirsiniz.

Romanya vizesi için gerekli olan evraklar çalışma durumunuza bağlı olarak değişmektedir.İşveren,çalışan,ev hanımı,öğrenci,emekli,çiftçi,reşit olmayan çocuk vs.. İşveren ve çalışan iseniz şirket evraklarınız(vergi levhası-imza sirküleri-ticaret sicil gazetesi-faaliyet belgesi-oda sicil kayıt sureti),son 3 aya ait maaş bordronuz, sgk işe giriş bildirgeniz, sgk hizmet dökümünüz, işveren iseniz bağkur kaydınız artı dökümünüz. Esnaflar için esnaf oda kaydınız; emekliler için emeklilik belgesi ve son 3 aya ait maaş hareketleri,çiftçiler için çiftçilik belgesi,öğrenciler için ise ek olarak öğrenci belgesi istenmektedir. Reşit olmayan çocuklar için her ülkeye göre farklılık göstermekle birlikte noter onaylı muvafakatname istenmektedir.Herkesin bunlara ek olarak tam tekmilli vukuatlı nüfus kayıt örneği, iki adet biometrik fotoğraf,kimlik fotokopisi var ise üzerinize ait tapu ruhsat eklemeleri gerekmektedir.Özellikle banka hesaplarında 3000 TL bakiye bulunmalıdır.

Romanya ticari vizesi almanız için anlaşmış olduğunuz şirketten size davetiye yazısı gelmelidir. Davetiye gönderen şirketin vergi numarası ve davet gönderen şahsın kimlik bilgilerini de lazım olan evraklar içerisindedir. Daha sonra çalıştığınız şirkete ait evraklar ve diğer hazırlamanız gereken şahsi evraklarınız ile beraber konaklama ve ulaşım rezervasyonlarınız veya confirmeleri ile başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.Ticari vize başvuruları turistik başvurunuz aynı gün içinde sonuçlanmaktadır.Konsolosluk yoğunluğuna göre değişebilir.

Vizeniz aynı iş gününde sonuçlanmaktadır.Konsolosluk yogunluğuna göre 3-4 iş günü içerisinde sonuçlanabilir.

Vizeniz aynı iş gününde sonuçlanmaktadır.Konsolosluk yogunluğuna göre 3-4 iş günü içerisinde sonuçlanabilir.

Romen vatandaşı eş ile yapacağınız aile birleşiminde , evliliğinizin roman yetkili makamlarınca onaylanması gerekmektedir. Romen vatandaşı ya da Romanya oturumuna sahip eş'in çalışıyor olması , evliliğiniz ispat edici delilerinizin elçiliğe sunulması gerekmektedir.

Global vize şubeleri Ankara merkez olmak üzere, İstanbul Kadıköy, İstanbul Harbiye, İzmir ve Gaziantep illerinde sizlere hizmet vermektedir.

Romanya vize ücreti her şey dahil 150 eurodur.

Romanya Vizesi İle Romanya Gezisi

Balkan dünyasının Romanya Vizesi bir parçası ve Orta Avrupa ülkelerinden olan Romanya, 22 milyon nüfusu ve geçmişten günümüze sahip olduğu tarihle birlikte Avrupa’nın mütevazi bir ülkesi. İsmini Avrupa’nın eski topluluklarından biri olan Rumen halkından alan ülke, Macaristan İmparatorluğu’ndan kalan tarih mirası ve Çavuşesku’nun komünist diktasından kalan çeşitli tarihi yapılarıyla Balkan turuna çıkmak isteyenler için önemli bir durak niteliğinde.

Romanya Vizesi Nasıl Alınır?

Romanya vize başvurusu,

Romanya Konsolosluğu resmi sitesin üzerinden online olarak veya Romanya Konsolosluğu’na gidilerek birebir yapılabilmektedir. Başvuru formunun eksiksiz ve doğru bilgilerle doldurulması önemlidir. Gerekli evrakları teslim ettikten sonra vizenizi alabileceksiniz. Hususi, Hizmet veya Diplomatik Pasaportu olup 90 günden az kalacak kişilerin bu durumunda vize için başvurmalarına gerek yoktur.


Romanya'da nereleri gezmeli Romanya Vize Başvurusu Romanya Konsolosluğu

Bükreş: Ülkenin başkenti olan Bükreş, bu niteliğiyle gezilmesi gereken yerler arasında olmakla birlikte pek çok müze, devlet binası ve tiyatro benzeri yapıyı sınırlarında bulunmaktadır. Romanya Ovası'nın ortasında bulunan şehir, Tuna Nehri'nin kollarından biri olan Dambovita'ya da kıyı durumundadır. Özellikle Çavuşesku diktası zamanında başta Parlamento Binası olmak üzere şehirleşmenin artması en çok Bükreş'te kendini göstermiştir. Romanya seyahati yapan turistlerin en çok tercih ettiği şehirdir.


Palatul Parlamenului: Romanya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Romanya Parlamento Binası olarak bilinen ve Romanya’nın Vizesi en önemli simgesi olan yapı, dünya çapında pek çok özelliğiyle ünlüdür. Dönemin diktatörü Çavuşesku tarafından şahsi mekanı ve ülkenin yönetim merkezi olarak aşırı lükse kaçılarak yapılan yapının inşasında toplam 700 mimar ve 20 bin işçi dönüşümlü olarak çalışmıştır. Halkın büyük ekonomik sıkıntılar çektiği dönemde 3 milyar Euro kullanılarak yapılan yapı bu sebeple “Halkın Evi” adıyla anılmaktadır ve Pentagon’dan sonra dünyanın en büyük ikinci yapısıdır.  Romanya Vizesi Yaklaşık 20 yılda bitmesi planlanan yapı, Çavuşesku’nun kesin emirleri ve büyük çalışmalarla yaklaşık 5 yılda bitmiş olsa da Çavuşesku yapının bitmiş halini göremeden vefat etmiştir.  İçinde 1100 odanın bulunduğu yapıda sadece 1 günlük turlar düzenlenmekle beraber yaklaşık %5’lik kısmı bu turlarda gezilebilmektedir.


Palatul Culturii: Romanya Konsolosluğu Ankara

İsminden de anlaşılacağı gibi Kültür Sarayı anlamına gelen bina, ülkenin Yaş şehrinde bulunmaktadır. 1906 yılında yapımına başlanan yapı,  Orta Çağ Moldova’sında soylulara hizmet veren bir mahkeme üzerine yapılmıştır. Dolayısıyla ilk zamanlarında Adalet Sarayı olarak hizmet vermekle beraber I. Dünya Savaşı’nda hastane, II. Dünya Savaşı’nda ise askeri üs olarak kullanılmıştır. 1977’de meydana gelen depremin ardından büyük kısmı hasar almış, restorasyon işlemlerinden son 298 odasıyla birlikte kültür merkezi olarak hizmet vermeye başlamıştır. İçinde sanat, tarih, etnografı, bilim ve kültür merkezi bulunan yapı, aynı zamanda bir adet de saat kulesi barındırmaktadır.


Castelul Peleş:

Romanya’nın Sinaia kentinin yakınlarında bulunan Karpat Dağları’nda yapılmış olan kaledir.  Kral I. Carol tahta geçtikten sonra yaptığı ziyaretlerden birinde bu bölgeye gitmiş, bölgenin manzarasını çok beğenerek burada kendine bir yapı yaptırmaya karar vermiştir. Bu kararın ardından bölge Krallık arazisi halini almış ve Krallık çalışanları tarafından yapımına başlanmıştır. İlk başlarda gelen bazı tasarım önerileri Avrupa’daki yapılara benzediği için reddedilmiş ve orijinal bir şekilde tasarlaması emredilmiştir. Yapımına 1873 yılında başlanan ve 41 yıl boyunca inşasına devam edilen kalenin açılışını ise 1883 yılında Kral I. Carol yapmıştır. Sadece tasarım değil aynı zamanda doğa harikası olan kale ve dağlar, tarihi değeriyle de çoğu turistin ilgi odağı durumundadır.


Castelul Huniazilor: Romanya’nın Hunedora bölgesinde bulunan ve ülkenin yedi harikasından biri olarak gösterilen kale Avrupa’nın en büyük kalelerinden biridir. Tarihi 1446 yılına kadar dayanan kalenin inşası Macar hanedanlarından John Hunyadi emriyle başlatılmıştır. Hunyadi’nin babasının emrine verilen kule, Hunyadi saltanat varisi olduktan sonra ülkenin beyni haline gelmiştir. Yaklaşık 500 bine yakın turist tarafından ziyaret edilmekte olan kale Avrupa’nın gözde kaleleri arasındadır.


Rumen mutfağı

Romanya’da orijinal tatlar bulmak oldukça zor. Sofraları genelde Türk mutfağına benzeyen Rumenler’ in yemeklerinde domuz etini sıklıkla tercih etmesi ise Türk turistler için bir sürpriz niteliği taşıyor. Bununla birlikte bizdeki sarmaya karşılık gelen sarmale, pilav türü bir yiyecek olan mamaliga ve sebze çorbası yenebilecek bazı yemekler. Tüm bunların yanında milli içkileri tuica adlı sert bir içkidir, içinde P civarında alkol vardır.

Bir sorunuz var mı ?

Şubelerimiz

Ankara Şube

Cinnah Cad. No: 29/2 Çankaya / Ankara


+90 312 426 66 60

İstanbul Avrupa Şube

İnönü Mah. Papa Roncalli Sok.No:13/2 Harbiye / Şişli / İstanbul


+90 212 232 00 88

İstanbul Anadolu Şube

Söğütlüçeşme Cad. Derici Zeynel Sk.Karacahan İş Hanı 19/7 Kadıköy İstanbul


+90 216 345 44 66

İzmir Şube

Kıbrıs Şehitleri Cd. No.:66/2 Libabe Apt. Alsancak / İzmir


+90 232 404 07 07

Gaziantep Şube

İncilipınar Mahallesi 3. Cadde Çayırlı İş Merkezi A Blok No:4 Şehitkamil / Gaziantep


+90 342 231 32 33