Romanya Vizesi - Romanya Vize Başvurusu    

Kısa Bilgiler :

Başkent :
Bükreş
Nüfus :
22.21 Milyon
Para Birimi:
Rumen Leyi (RON)
Telefon Kodu :
+ 40

Büyükelçilik :

Büyükelçilik iletişim bilgileri :


Romanya Vizesi Başvuruları Hakkında

Romanya Vizesi Kimlere Verilir?

Türkiye’den Romanya’ya seyahat etmek ve tur yapmak isteyen her birey, Romanya vizesi almak zorundadır. Hizmet, Diplomatik veya özel pasaport sahipleri, kısa süreli Romanya seyahati için vizeden muaf tutulmaktadırlar. 180 gün (6 ay) süre zaman diliminde 90 gün (3 ay) kalmaya hakları vardır. Bu süreç uzarsa Romanya vizesi tarafından çeşitli cezalandırmalar söz konusu olacaktır.

Avrupa Birliği (AB) ülkeleri veya Schengen vize ülkeleri tarafından tanzim edilmiş ikamet tezkeresi sahipleri veya İsviçre – Liechtenstein ikamet tezkeresine sahip Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları vize olmadan 5 günlük süreyi aşmamak ve yakında ilgili ikamet tezkerelerinin geçerlilik zamanını geçmemek kaydı ile Romanya’ya transit geçiş seyahatinde bulunabilirler.

Romanya Vize Teslimi

Romanya’ya seyahat için başvuran bireylerin Romanya Konsolosluğu'na ve Romanya Büyükelçiliğine başvurmaları gerekmektedir. Ayrıca Romanya Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş ve yetki verilmiş acentelere başvurularını gerçekleştirebilirler. Romanya Vize yetkili merkezi olan Turizm ve seyahat acenteleri baştan sona tüm işlemlerinizi yürütmektedir. Sizden istedikleri evrakları teslim etmeniz ve seyahat amacınızı açıklamanız yeterli olacaktır. Baştan sona tüm işlemleri yürütmekte ve Romanya vizesi teslimine kadar tüm işlerinizi yapmaktadırlar.

Romanya Vize Başvuru Türleri

Romanya’ya seyahat için vize başvuruları ayrı kategorilerde sunulmaktadır. Size en uygun olanını seçmek için aşağıda listelenmiştir.

Romanya Transit Vize Başvurusu A Tipi Vizeler: Romanya’nın uçuş ve hava alanının Uluslararası belirlenmiş alanda seyahat edecek asıl ülkenin uçaklarına ulaşıncaya kadar arada geçen zamanı kapsayan vize türüdür. Önceden belirlenmiş uçuş saatlerinize göre bu vize süresi belirlenmektedir.

Romanya B Tipi Transit Vizesi: Romanya dışında ülkelere seyahat ederken Romanya da kalmak istiyorsanız bu vize türüne başvurmanız gerekmektedir. Bu Romanya vizesi çeşidi sadece 5 gün konaklamayı kapsamaktadır. Romanya vizesi transit geçiş için başvurularınızı yapabilirsiniz.

Romanya Ülkesinde C tipi Kısa Süreli Oturum Almak İçin: Romanya ülkesine kısa süreli seyahat ve tur gezisi yapacak kişilerin başvurmaları gereken vize türüdür. Bu Romanya vize başvurusunda belli şartlar ve kurallar vardır. 180 gün yani 6 ay içerisinde, 90 günü yani 3 ayı geçmemek şartı ile başvuru yapmanız gerekmektedir. Romanya Vizesi İçin Gerekli Evrak listesi için lütfen Tıklayın.

Romanya Vizesi D tipi Uzun Süre Oturum Vize Türü: Romanya’ya mesleki, ticari, ekonomik, çalışma, eğitim, nakil, dini sebepler, spor, kültürel ve aile ziyaretleri gibi sebeplerle başvurma türüdür. Romanya ülkesine bu sebeplerden seyahat etmek istiyorsanız bu süreç 90 gündür. Uzun süreli başvurularınızda kabulünüz Romanya Vizesi Göçmen Bürosu tarafından belirlenmektedir. Belirlenen 90 gün süreyi uzatmak mümkündür. Başvurunuzla daha sonradan uzatabilirsiniz.

Önce geçici oturum hakkı almış oluyorsunuz. Bu başvurular şahsen başvuru sahibi tarafından yapılmak zorundadır. Onaylandığınız geçici oturum hakkınızın bitmesine en az 30 gün kala başvurunuzu Göçmen Bürolarına yapabilirsiniz. Romanya Vize geçerlilik sürelerini dikkatli takip etmeniz size fayda sağlayacaktır.

Profesyonel Destek ve Danışmanlık İçin: 0 850 346 68 74 veya Daha detaylı bilgi için lütfen www.globalvize.net/romanya-vizesi adresini ziyaret ediniz.


Romanya Konsolosluğu 
Cinnah Cad. 29/ 14 Çankaya / ANKARA
Telefon: 0 (312) 426 88 89
Faks: 0 (312) 426 66 60
Email info@globalvize.net

Açıklama

Romanya Vizesi - Romanya Vize Başvurusu - Romanya Vize Ücreti - Romanya Konsolosluğu - Romanya Vize İşlemleri Hakkında Bilgi VE Hizmetlerimize ilgili Tarafımızdan Detaylı Bilgi Almak İçin Lütfen Telefon Desteği Alınız.


7/24 Hizmet Vermekteyiz.


0850 346 68 74


Romanya vizesi almanız için geri kalan diger evraklar firmamız tarafından temin edilecektir.


Türkiye’nin her ilinden pasaportlara Global Vize Romanya vizesi alabilmektedir.


Romanya vizesi işlemleri için sizin konsolosluğa gelmenize gerek yoktur.


Ankara İstanbul ve İzmir dışındaki şehirlerden pasaport ve evrakları diledikleri kargo şirketi ile bize ulaştırabilirler.Vizeleriniz alındıktan sonra aynı şekilde kargo ile size geri gönderilecektir.


Acentamız Global Vize Romanya vizesi almakta tam yetkili acentadır.

S.S.S. - Sıkça sorulan Sorular

Gerekli olan evrak listesi mensup olduğunuz iş sektörüne göre değişiklik göstermektedir.Bu evrakları hazırladıktan sonra Romanya konsolosluğunun EVIZA portalı üzerinden online olarak da yapılabilmektedir.Gerekli evraklar taratıldıktan sonra EVIZA ya yüklenmektedir.Bu işlemler yapıldıktan sonra işlem onaylanır.3 iş günü içerisinde Konsolosluk tarafından geri dönüş yapılmaktadır.Randevu gün ve saati Romanya Konsolosluğu tarafından belirlenmektedir.
Gerekli olan evrak listesi mensup olduğunuz iş sektörüne göre değişiklik göstermektedir.Bu evrakları hazırladıktan sonra gerekli olan otel,uçak,seyahat sağlık sigortası,form,dilekçe vs. belgeleriniz hazırladıktan sonra Romanya Konsolosluğunun EVIZA portalı üzerinden online olarak da yapılabilmektedir.Gerekli evraklar taratıldıktan sonra EVIZA ya yüklenmektedir.Bu işlemler yapıldıktan sonra işlem onaylanır.3 iş günü içerisinde Konsolosluk tarafından geri dönüş yapılmaktadır.Randevu gün ve saati Romanya Konsolosluğu tarafından belirlenmektedir
Romanya ticari vizesi almanız için anlaşmış olduğunuz şirketten size davetiye yazısı gelmelidir. Davetiye gönderen şirketin vergi numarası ve davet gönderen şahsın kimlik bilgilerini de lazım olan evraklar içerisindedir. Daha sonra çalıştığınız şirkete ait evraklar ve diğer hazırlamanız gereken şahsi evraklarınız ile beraber konaklama ve ulaşım rezervasyonlarınız veya confirmeleri ile başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.Ticari vize başvuruları turistik başvurunuz aynı gün içinde sonuçlanmaktadır.Konsolosluk yoğunluğuna göre değişebilir.
Romanya,Avrupa ülkesi olduğu için schengen vizesi için gerekli olan evrak listesi hemen hemen aynıdır. Gerekli olan evrak listesi mensup olduğunuz iş sektörüne göre değişiklik göstermektedir.Bu evrakları hazırladıktan sonra gerekli olan otel,uçak,seyahat sağlık sigortası,form,dilekçe vs. belgelerinizi EVIZA ya yükleyip işleminizi onaylıyorsunuz.Ardından 3 iş gün içerisinde Romanya Konsolosluğu mail ile size dönüş yapmaktadır.Randevu gün ve saati Konsolosluk tarafından belirlenmektedir.
Romanya Büyükelçiliği Ankara Adres Bükreş Sokak, No: 4, Çankaya / ANKARA Romanya Başkonsolosluğu İstanbul Adres Bilgileri Yanarsu Sokak, No: 42, Narin Sitesi, Etiler, Beşiktaş / İSTANBUL
Romanya Başkonsolosluğu İstanbul Adres Bilgileri Yanarsu Sokak, No: 42, Narin Sitesi, Etiler, Beşiktaş / İSTANBUL
Romanya Büyükelçiliği Ankara Adres Bükreş Sokak, No: 4, Çankaya / ANKARA
Romanya vizesi ile sadece Romanya'ya seyahat edebilirsiniz.Ama Schengen vizeniz ile Romanya'ya seyahat edebilirsiniz.
Romanya vize ücretleri kalacağınız gün sayısına göre değişmektedir.15 günlük seyahat sağlık sigortası ile beraber toplam 150 eurodur. 3 aylık kalışlarınız için ise toplam olarak 165 euro maliyetiniz çıkmaktadır. Bu ücret içerisinde vize harcı+pin ücreti+seyahat sağlık sigortası+otel ve uçak rezervasyonlarınız+ danışmanlık vardır.
Romanya vize talebinde bulunan kişi veya kişiler her basvuruda konsolosluğa gelmek zorundalar.Görev bölgesine göre farklılık göstermekte Romanya Konsolosluğu
İzmir,Ankara ve İstanbulda şubeleri vardır.
Romanya vize başvurunuz olumsuz yani red ile sonuçlandıysa neden red aldığınız önemli olmak ile beraber yaşanan eksiklik veya yanlışlık düzeltilerek yeniden başvuru yapabilirsiniz. Onun dışında alınan cevaba karşı Konsolosluğa itiraz edebilirsiniz.
Vize işlem ücretini başvuruya gelirken yanınızda getirebilir veya havale yapabilirsiniz.
Romanya vizesi için gerekli olan evraklar çalışma durumunuza bağlı olarak değişmektedir.İşveren,çalışan,ev hanımı,öğrenci,emekli,çiftçi,reşit olmayan çocuk vs.. İşveren ve çalışan iseniz şirket evraklarınız(vergi levhası-imza sirküleri-ticaret sicil gazetesi-faaliyet belgesi-oda sicil kayıt sureti),son 3 aya ait maaş bordronuz, sgk işe giriş bildirgeniz, sgk hizmet dökümünüz, işveren iseniz bağkur kaydınız artı dökümünüz. Esnaflar için esnaf oda kaydınız; emekliler için emeklilik belgesi ve son 3 aya ait maaş hareketleri,çiftçiler için çiftçilik belgesi,öğrenciler için ise ek olarak öğrenci belgesi istenmektedir. Reşit olmayan çocuklar için her ülkeye göre farklılık göstermekle birlikte noter onaylı muvafakatname istenmektedir.Herkesin bunlara ek olarak tam tekmilli vukuatlı nüfus kayıt örneği, iki adet biometrik fotoğraf,kimlik fotokopisi var ise üzerinize ait tapu ruhsat eklemeleri gerekmektedir.Özellikle banka hesaplarında 3000 TL bakiye bulunmalıdır.
Romanya ticari vizesi almanız için anlaşmış olduğunuz şirketten size davetiye yazısı gelmelidir. Davetiye gönderen şirketin vergi numarası ve davet gönderen şahsın kimlik bilgilerini de lazım olan evraklar içerisindedir. Daha sonra çalıştığınız şirkete ait evraklar ve diğer hazırlamanız gereken şahsi evraklarınız ile beraber konaklama ve ulaşım rezervasyonlarınız veya confirmeleri ile başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.Ticari vize başvuruları turistik başvurunuz aynı gün içinde sonuçlanmaktadır.Konsolosluk yoğunluğuna göre değişebilir.
Vizeniz aynı iş gününde sonuçlanmaktadır.Konsolosluk yogunluğuna göre 3-4 iş günü içerisinde sonuçlanabilir.
Vizeniz aynı iş gününde sonuçlanmaktadır.Konsolosluk yogunluğuna göre 3-4 iş günü içerisinde sonuçlanabilir.
Romen vatandaşı eş ile yapacağınız aile birleşiminde , evliliğinizin roman yetkili makamlarınca onaylanması gerekmektedir. Romen vatandaşı ya da Romanya oturumuna sahip eş'in çalışıyor olması , evliliğiniz ispat edici delilerinizin elçiliğe sunulması gerekmektedir.
Global vize şubeleri Ankara merkez olmak üzere, İstanbul Kadıköy, İstanbul Harbiye, İzmir ve Gaziantep illerinde sizlere hizmet vermektedir.
Romanya vize ücreti her şey dahil 150 eurodur.

Fiyat Listesi

Hızlı Vize Başvuru

IP

Etiketler

Yetkili Vize Danısmanı

Merak Ettiğiniz Sorular ?

Sorunuz varsa uzmanlarımız cevaplasın.


Soru - Cevap

 • Yavuz perdi
  28/06/2016 - 14:32

  Iyi gunler benim esim romanya uyruklu turkiyede evlilik yaptik romanya evliliği icin basvuru yapmak istiyoruz istenilen evraklar nelerdir ve hangi konsolosluk subenizde bunu yapabiliriz ve rendevu nasil alabiliriz                    


 • Muazzez Surucu
  17/07/2016 - 18:19

  Romanya vatandaşıyım ama bu ülkede olanlar beni çok korkutuyor ülkeme de geri dönemem şuan için ailem burda hemen kalkıp gidemiyoruz kendimizi nasıl koruyacağız bilmiyoruz sokaklarda yürürken küfürler ediliyor ve sıra size de gelecek deniliyor Ülkemin konsolosluğu olarak kendimizi nasıl koruyacağımızı lütfen söyleyiniz çünkü polisler bile iğrenç davranıyor .                    


 • Muazzez Surucu
  17/07/2016 - 18:19

  Romanya vatandaşıyım ama bu ülkede olanlar beni çok korkutuyor ülkeme de geri dönemem şuan için ailem burda hemen kalkıp gidemiyoruz kendimizi nasıl koruyacağız bilmiyoruz sokaklarda yürürken küfürler ediliyor ve sıra size de gelecek deniliyor Ülkemin konsolosluğu olarak kendimizi nasıl koruyacağımızı lütfen söyleyiniz çünkü polisler bile iğrenç davranıyor .                    


 • sevcan başaran
  04/11/2017 - 17:58

  İyi günler 21 kasım evlilik yıl dönümümüz 20 kasımda Romanya 'ya gitmek istiyoruz bunun için ne zamana kadar başvuru yapmamız gerekir, yeşil pasaporta gerek varmı dır?                    


 • Yusuf Demirci
  11/02/2017 - 18:08

  Merhabalar, 12-17 Mart tarihlerinde Romanya'daki bir arkadaşımın yanına gitmek istiyorum. Ne pasaportum ne de vizem var. Lakin 2012 yılında gri pasaport ile bir proje kapsamında Romanya'ya gitmiştim. Şimdi sorularım şunlar. 21 şubat'ta pasaport randevum var tahminen en kötü Şubat sonuna kadar elime geçecek pasaport. Vize işlemlerini benim 12 Mart'ta gidebileceğim şekilde yetiştirebilir miyiz bu bir. İkinci olarak turistik vize mi almalıyım yoksa ziyaret vizesi mi? Arkadaşım istersem davetiye gönderebileceğini belirtti. Şimdiden teşekkürler.                    


 • M emin arıcı
  17/12/2016 - 17:15

  Şengen vizem ile Almanya ya gitim ve Romanya da 10 gün kaldım 14-12-2016 tarihin de Türkiye döndüm.romanya vizesine muracat etmem için beli bir süre geçmesi gerekiyor mu?mühendisim ve iş verenim o zaman                    


 • Yıldız duman
  26/05/2018 - 09:05

  Meraba romanya ya vize alacağım iki kişilik balayı için bize bir bilgilendirme yaparmısınız ?                    0 850 346 68 74