İzlanda Vize Başvurusu

Ülke Başkent: Reykjavík


İzlanda Vize Başvurusu


İzlanda Devleti hem Avrupa Birliği hem de Schengen üyesi bir ülkedir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının İzlanda Devleti’ne seyahat etmeleri için İzlanda vize sahibi olmaları gerekmektedir. Yeşil pasaporta sahip olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının İzlanda vize sahibi olmasına gerek yoktur. Yine aynı zamanda diplomatik ve özel pasaporta sahip olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının İzlanda vize sahibi olmalarına gerek yoktur. Ancak 180 gün içinde en fazla 3 ay İzlanda Devleti’ne giriş ve çıkış yapabilirler.

İzlanda Vize İçin Gerekli Olan Evraklar

İzlanda vize başvurusunda bulunmak isteyen kişilerin öncelikle İzlanda’ya ne için seyahat edeceklerini belirleyerek İzlanda vize türlerinden birine İzlanda vize başvurusunda bulunması gerekmektedir. İzlanda vize türleri seyahat amacına göre farklılık göstermektedir. Bu yüzden İzlanda vize başvurularında istenen belgeler İzlanda vize türlerine göre farklılık gösterir. Aynı zamanda İzlanda vize başvurularında istenen belgelerin yanında ek olarak farklı belgeler de kişilerden talep edilmektedir. 

İzlanda Vize Ücreti

İzlanda vize başvurusu yapacak olan kişilerin İzlanda vize ücretlerini ödemesi gerekmektedir. İzlanda vize ücretleri seyahat amacına göre belirlenen İzlanda vize türlerine göre farklılık göstermektedir. Kişinin İzlanda’da ne kadar kalacağı İzlanda vize ücretlerini belirler. İzlanda Ankara büyükelçiliği İzlanda vize ücretlerini talep etmektedir.

İzlanda Vizesinden Muaf Olan Pasaport Çeşitleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının İzlanda vize başvurusunda bulundukları pasaport umuma mahsus pasaport türüdür. Bordo renkli pasaport türüdür. Bu pasaporta sahip olan kişiler İzlanda vize başvurusunda bulunmak zorundadırlar. Özel, hususi pasaporta sahip olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları son altı ay içinde en fazla üç ay ikamet etme şartı ile İzlanda vize sahibi olmalarına gerek yoktur. Bu pasaport türü ise yeşil pasaporttur. Ayrıca diplomatik pasaporta sahip olan İzlanda vize başvurularında bulunmalarına gerek yoktur. Bu kişiler İzlanda vizesinden muaftırlar. Bu pasaport türü ise siyah pasaporttur. Diğer pasaport türleri içerisinde yeşil, gri, kırmızı renkli pasaporta sahip olan kişilerin 180 gün içinde toplam 90 gün kalma şartı ile İzlanda vizelerinden muaf tutulmuşlardır.

İzlanda Vize Başvurularında Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

İzlanda vize başvurularında kişilerin pasaportları İzlanda seyahatinden sonra en az 6 ay geçerli olmak zorundadır. Aynı zamanda İzlanda vize başvurularında kişilerin pasaportları son on yıl içinde alınmış olması gerekmektedir. Ayrıca İzlanda vize başvurularında kişilerin seyahat sağlık sigortasının süresi de İzlanda seyahat süresini kapsamalıdır. Aksi takdirde yapılan İzlanda vize başvuruları olumsuz sonuçlanacaktır. İzlanda vize şartlarının eksiksiz yerine getirilmesi gerekir. İzlanda vize başvurularında kuralların gereği gibi yerine getirilmediği takdirde kişilerin başvuruları reddedilecektir. Aynı zamanda İzlanda Schengen üyesi ülkeler arasındandır. İzlanda vize başvurusu onaylanan kişilerin aynı zamanda diğer Schengen üyesi olan ülkelere de seyahat etme imkanı vardır. İzlanda vizesi sahibi olan kişiler aynı zamanda Schengen vize sahibi de olmaktadır. Ancak İzlanda vize başvurusunda bulunan kişilerin başvuruları onaylandıktan sonra ilk seyahatlerini muhakkak İzlanda’ya yapmaları gerekmektedir. Diğer Schengen üyesi ülkelere seyahati yapamazlar. Ayrıca İzlanda vize başvurularını yapmak isteyen kişilerin başvuracakları mercii Danimarka konsolosluğudur. Danimarka konsolosluğu üzerinden İzlanda vize başvuruları, değerlendirmeleri ve sonuçları yapılır. Bu konuda karar verme yetkisi Danimarka konsolosluğuna aittir. Ayrıca Danimarka konsolosluğuna şahsi başvurular yapılabildiği gibi konsolosluk tarafından yetki verilmiş vize başvuru merkezleri ve vize danışmanlık firmaları vasıtası ile de kişiler İzlanda vize başvurularında bulunabilmektedir.

İzlanda Vize Başvurularında Biometrik İşlemler

İzlanda vize başvuru süreçlerinde kişiler biometrik işlemlere de tabii tutulurlar. Tüm Schengen üyesi olan ülkelerde biometrik işlemler geçerlidir. 2014 yılından itibaren biometrik işlem uygulamaları her Schengen üyesi ülkelerde uygulandığı gibi İzlanda vize başvurularında da uygulanmaktadır. İzlanda vize başvuruları için kişilerin parmak izleri ve biometrik fotoğrafları alınmaktadır. Biometrik veri sistemine gizlilik çerçevesinde kişilerin parmak izleri ile beraber bilgileri kaydedilir.

Şubelerimiz

Ankara Şube

Cinnah Cad. No: 29/2 Çankaya / Ankara


+90 312 426 66 60

İstanbul Avrupa Şube

İnönü Mah. Papa Roncalli Sok.No:13/2 Harbiye / Şişli / İstanbul


+90 212 232 00 88

İstanbul Anadolu Şube

Söğütlüçeşme Cad. Derici Zeynel Sk.Karacahan İş Hanı 19/7 Kadıköy İstanbul


+90 216 345 44 66

İzmir Şube

Kıbrıs Şehitleri Cd. No.:66/2 Libabe Apt. Alsancak / İzmir


+90 232 404 07 07

Gaziantep Şube

İncilipınar Mahallesi 3. Cadde Çayırlı İş Merkezi A Blok No:4 Şehitkamil / Gaziantep


+90 342 231 32 33