Kanada Ülkesi Vize Başvurusu

  • Ottawa
  • 2020-04-23

Kanada Vize Başvurusu

Kanada’ya gitmek isteyen Türkiye cumhuriyeti vatandaşlarının tüm pasaport çeşitlerine göre Kanada vize sahibi olmaları gerekmektedir. Kanada vize sahibi olmak için ise seyahat planlarından önce en az 1 ay önceden Kanada vize başvurularında bulunmak gerekir. Ancak Kanada vize başvurusundan önce de pasaportların geçerlilik süreleri Kanada vize başvurularından sonrası için en az altı ay geçerli olması şarttır. Pasaportların 10 yıl öncesine ait olmamaları gerekir. Vizenin de basılabilmesi içinde pasaport sayfalarında en az 2 boş sayfa olması esastır. Ayrıca deforme olmuş pasaportlar kesinlikle kabul edilmemektedir. Ayrıca Kanada vize başvurusunda bulunmak isteyen kişiler Kanada geçici oturum vize sınıfında başvuruları kabul edilmektedir. Ayrıca Kanada vize başvurularında bulunmak isteyen kişilerin doğrudan Kanada konsolosluklarına başvurmaları yasaktır. Kanada konsolosluklarının yetki verdiği vize başvuru merkezleri aracılığı ile ve turizm firmaları vasıtası ile kişiler Kanada vizebaşvurusunda bulunabilmektedir. Ancak Kanada vize başvurularının değerlendirilmesi ve karar alması aşaması bu firmaların kontrolünde değildir. Buna yetkili olan tek kurum Kanada konsolosluklarıdır.

Kanada Vize Başvurusu Nasıl Yapılmaktadır?

Kanada vize başvurusu Kanada konsolosluğu resmi web sitesi üzerinden Kanada vize başvuruformunun doldurulması gerekmektedir. Kanada vize başvuru formu İngilizce ya da Fransızca olarak doldurulması gerekmektedir. Ayrıca Kanada vize başvuru formunda yer alan bilgiler ile Kanada vize başvurusu için verilecek olan evraklar içerisinde yer alan bilgilerin tutarlı olması önemlidir. Bu nedenle kişi Kanada vize başvuru formunun eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurması önemlidir. Aksi takdirde kişinin Kanada vize başvurusu onaylanmaz reddedilir. Kanada vize başvuru formunun doldurulmasından sonra sayfanın sonunda elektronik imza işlemi ile kişiler imzalarını atmakla zorunludur.

Kanada Vize Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

Kanada vize başvurusu için kişilerin bir takım gerekli olan evrakları teslim etmesi şarttır. Eksik evrak teslimi yine Kanada vize başvurusunun reddine yol açacaktır. Ayrıca Kanada vize başvurusu için Kanada vize türlerine göre farklı evraklar gerekebilir. Ancak her vize türü için genel olarak teslim edilmesi gereken evraklar vardır. Bunlar;

  • Günsel fotoğraf evraklar içerisinde bulunması gerekmektedir. 35*45 boyutlarında arka fonu beyaz olan iki adet kişiye fotoğraf gereklidir.
  • Pasaport süresi son 10 yılı içerecek şekilde olmalıdır. Özellikle pasaportun yıpranmamış olması önemlidir. Aynı zamanda pasaportun en az altı ay daha geçerliliği olması zorunludur.
  • 18 yaşından büyük bütün kişiler için öğrenim durumu belgesi ve iş durumunu ispatlayacak diğer belgeler gereklidir.
  • Kanada vize başvurusunda bulunmak isteyen kişiler Kanada konsolosluğuna hitaben iyi niyet mektubu yazmaları da şarttır. Mektupta kişinin seyahat amacı, finansal durumu gibi bilgileri içermesi gerekir. Aynı zamanda mektup dili İngilizce olacak şekilde yazılmalıdır.
  • Aynı zamanda Kanada vize başvurusu için Kanada’dan kişi, kurum, iş yeri gibi yerlerden bir davetiye mektubu da alınmış olması şarttır.
  • Adli sicil kaydı yine evraklar içerisinde bulunması gerekmektedir.
  • Kişinin finansal durumunu yansıtan belgelerinde dosyalar içerisinde olması gerekmektedir.

Ancak unutulmamalıdır ki yukarıda istenilen belgeler genel olarak her vize çeşidi için istenmektedir. Kişinin başvuracağı vize çeşidine göre konsolosluk ek olarak farklı belgelerde talep edebilmektedir. Ayrıca Kanada vize başvurusunda bulunmak isteyen Türkiye cumhuriyeti vatandaşları yapacakları vize başvurularında muhakkak seyahat planlarına göre 1 ay öncesinden başvuru yapmaları gerekir. Ortalama vize başvuru sonuçları her ne kadar 8-12 iş günü içerisinde sonuçlansa da bazı durumlarda bu süre uzamaktadır. Başvuru yapacak olan kişilerin bunu da göz önünde bulundurması gerekir. Tüm bunların yanı sıra daha detaylı bilgi almak isteyen kişiler kurumumuz olan vize merkezimizi arayarak yine bilgi alabilirler.


Kanada Vizesi nasıl alabilirsiniz?

 

1.Adım – Kanada Vize Başvurusu İçin Çağrı Merkezi’mizi arayın.

 

Kanada Vize başvurusu - Kanada Vizesi Departmanı içerisinde Kanada turistik vizenizi almak için yetkililerimiz sizlere destek olmaktadır. Çağrı merkezimizden ulaştığınız yetkili kişilerden, Kanada turistik vize başvurunuz için gerekli olan belgeleri isteyebilirsiniz. Bu noktada önemli olan yetkilimizin sorduğu tüm sorulara doğru yanıt vermektir. Kanada vize merkezimiz, yolcuların tüm isteklerini analiz ettikten sonra başvuru için gerekli belgeleri en doğru şekilde tarafınıza mail yoluyla gönderecektir. Kanada turistik vize almanızı sağlayacak olan vize merkezimizin yetkilileri, doğru beyan için yolcuları sık sık uyarmakta, eksiksiz bir başvuru dosyası hazırlanmasını istemektedir. Aksi takdirde hatalı işlenen bir dosya, Kanada Konsolosluğu tarafından geri dönebilir, bu da vize lam işlemini sıkıntıya sokar.

 

2. Adım – Kanada Vize Başvurusu İçin Bilgi mailinde bulunan evrakları hazırlayın.

 

Kanada Vize başvurusu– Kanada Vize Departmanı Çağrı Merkezi’ndeki yetkililerimizin tarafından size gönderilen bilgilendirme mailinde yer alan evrak listesini eksiksiz bir şekilde tamamladıktan sonra turistik vize başvuru dosyanızı tamamlamanız gerekir. Aksi halde hatalı belgelerle yapılan işlemler sonucunda vize alma şansınız olumsuz etkilenebilir, kanada vize başvurunuzun onaylanma süresi uzayabilir. Olumsuz sonuçlanan vize işlemleri sonucunda kanada konsolosluk tarafından yeni evrak istekleri talep edilip, bu evrakların da eksiksiz tamamlanması zorunlu olur.

 

3. Adım – Kanada Vize Başvurusu İçin Evraklarınızı kargo yapın.

 

Kanada Vize başvurusu– Kanada Vize Departmanı uzmanları ile iletişime geçildikten sonra tarafınıza gönderilen bilgi mailinde bulunan evrakları tamamlamanızın ardından en yakın kanada vize merkezi şubesine kargolamanız gerekir. Tarafımıza ulaşan başvuru dosyanızın incelenmesinden sonra eğer eksik evrak varsa başvuru sahibi bilgilendirilir. Başvuru dosyasında herhangi bir olumsuz yoksa Kanada Konsolosluğu’na iletilmek üzere kanada vize başvurunuz alınıp, sizin adınıza işlemler tarafımızdan devreye girer.

Not: Kargo ücretlendirmeleri başvuru sahipleri tarafından karşılanır.

 

4. Adım – Kanada Vize Başvurusu İçin Eksik evrak, randevu ve süreç hakkında bilgilendirme

 

Kanada Vize başvurusu– Kanada Vize Departmanı, uzman kişilerimize ulaştırmış olduğunuz dosyanızda konsolosluk tarafından geri dönmemesi adına detaylı bir inceleme yapılmaktadır. Vize başvurunuzu sonuçlanana kadar sizin yanınızda bu konuda asistanlık yapmaktayız. Eksik evrak, hatalı bilgi beyanı gibi aksiliklerin yaşanmaması için başvuru dosyanız özenle incelenerek, tarafınızda tekrar tamamlanmak üzere gönderilerek eksiklerin tamamlanması sağlanmaktadır. Vize başvuru dosyanızda herhangi bir sorun yoksa da randevu için başvuru sahipleri uygunluk durumuna göre bilgilendirilmektedir. 

 

5. Adım – Kanada Vize Başvurusu İçin Biyometri bilgi beyanı

 

Kanada Vize başvurusu– Kanada Vize Departmanı biyometrik verilerle birlikte işlemlerin vize merkezimiz tarafından hız kazanması için tarafımıza ulaştırmış olmanız gerekir. Eğer daha önce herhangi bir biyometrik veriniz kayıtlarda yoksa parmak izi merkezlerine gönderilmek üzere davet edilirsiniz. Sonrasında biyometrik verileri olan veya biyometrik verilerinin sunulmasına gerek olmayan yolcularımızın işlemlerini kolay bir şekilde kanada vize merkezimizde bulunan uzman kişiler tarafından kolay bir şekilde yapılması sağlanır. Vize başvuru süreci boyu Kanada vize merkezi uzman kişilerimiz yol boyu başvuru sahiplerine asistanlık yapacaktır.  çektirdiğiniz fotoğrafı, gereken evraklarla birlikte tarafımıza gönderdikten sonra başvuru formlarını sizin adınıza gerçekleştirebilecektir. Beyan edilen biyometrik veriler sonucunda vize alma sürecini yanınızda yer alarak size asistanlık yapacak olan yetkililerimizle sorunsuz bir şekilde tamamlamanız sağlanacaktır.

 

6. Adım – Kanada Vize Başvurusundan sonra Pasaport teslimi

 

Kanada Vize başvurusu – Kanada Vize Departmanı, biyometrik bilgileri mevcut olan veya biyometrik bilgilerini beyan etmesine gerek olmayan yolcuların vize başvuru işlemleri boyunca yanında olarak asistanlık yapan Kanada vize merkezi, gerekli evrakların tamamlanmasının ardından başvuru sahipleri adına işlemler yaparak vize alma işlemlerini başarılı bir şekilde gerçekleştirmektedir. Kanada turistik vize başvurunuz 5 ile 7 iş günü içinde sonuçlanmaktadır. Aksi bir durum olmaması adına turistik gezinizin etkilenmemesi için işlemler için erken adım atmak gerekir. Kanada Konsolosluğu tarafından olumlu sonuçlanan turistik vize başvurusunu sonucu başvuru sahibine iletilmek üzere hazırlanan pasaport, belirtilen adrese kargolanır veya vize merkezinden başvuru sahibi tarafından alınması sağlanır.