Yunanistan Vize Başvurusu

Ülke Başkent: Atina
  • Para Birimi: Euro (€)
  • Telefon Kodu: + 30
  • Nüfus: 10.73 Milyon

Açıklama

Yunanistan Vize Başvurusu

Türkiye’nin komşularından biri olan Yunanistan güzel ve sevimli mimarisi ile her zaman ilgi çekici olmuştur. Bu nedenle dünyanın dört bir yanından gelen insanlarla birlikte ülkemizden de Yunanistan’a gidip görmek isteyenler vardır. Ancak bu durumda Yunanistan’a gitmek isteyen Türkiye cumhuriyeti vatandaşlarının yapması gereken bazı işlemler vardır. Bu işlemler ise Yunanistan vize başvurusunda bulunmak ve vize başvurusu için yerine getirilmesi gereken kriterleri yerine getirmektedir. Yunanistan’a gitmek isteyen kişilerin Schengen vize sahibi olmaları gerekmektedir. Çünkü Schengen üye ülkeler arasında yer alan Yunanistan diğer Schengen ülkeler gibi aynı vize işlemlerine kişileri tabii tutmaktadır. Ancak daha önceden Schengen vize sahibi olan ve geçerliliği devam eden kişiler Yunanistan vize başvurularından muaf tutulmaktadır. Ayrıca gri, yeşil, siyah pasaporta sahip olan ve Yunanistan’da 90 günü aşmayacak şekilde konaklama yapacak olan kişilerde Yunanistan vizebaşvurularından muaf tutulmaktadır.

Ayrıca 90 günden az bir süre için Yunanistan’a seyahat etmek isteyen kişilerin Yunanistan konsolosluğu tarafından yetki verildiği turizm acentaları veya vize başvuru merkezleri vasıtası ile Yunanistan vize başvuruları yapmaları gerekir. Ancak Yunanistan konsolosluğunun gerek görmesi halinde Yunanistan vize başvuru sahibini konsolosluğa çağırıp işlemlerini de yapabilir. Tabi Yunanistan vize başvuruları için ve diğer işlemler için randevu alınması da zorunludur. Ayrıca diğer Schengen ülkeleri gibi Yunanistan vize başvurularında da biometrik işlemler yapılmaktadır. Tabi bu işlemlerin hepsi yasal gizlilik çerçevesinde yürütülmektedir.

Yunanistan Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yunanistan vize başvurusunda bulunmak isteyen kişilerin öncelikle Yunanistan vize başvuruformunu doldurmaları gerekmektedir. Yunanistan vize başvuru formu Yunanistan konsolosluğu tarafından hazırlanmış olup resmi bir belge niteliği taşımaktadır. Yunanistan vize başvuru formunu kişilerin eksiksiz bir şekilde doldurmaları gerekir. Çünkü Yunanistan vize başvuru formunda yer alacak olan bilgiler ile Yunanistan vize başvurusu için verilecek olan belgeler içerisindeki bilgilerin tutarlı olması gerekir. Aksi takdirde kişinin Yunanistan vize başvurusu onaylanmaz reddedilir. Ayrıca 18 yaşından küçük olan kişilerin yine Yunanistan vize başvuru formu eksiksiz bir şekilde doldurulmalı ve ebeveynleri tarafından imzalanmalıdır. Yunanistan vize başvurusunda bulunmak isteyen kişilerin bir diğer yapması gereken işlem ise Yunanistan vize talep dilekçesidir. Kişi dilekçede seyahat amacını, seyahat masraflarını, konaklama rezervasyonlarını, finansal durumundan bahsetmelidir. Yunanistan vize talep dilekçesini kişi Yunanistan konsolosluğuna hitap edecek şekilde yazmalıdır.

Yunanistan Vize Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Yunanistan konsolosluğu Yunanistan vize başvurularında dikkat edilecek hususları şöyle sıralamaktadır;

  • Kişiler Yunanistan vize başvurularında doğrudan Yunanistan konsolosluklarına müracaat edemezler. Sadece özel durumlarda Yunanistan konsolosluğunun kendisi gerek gördükçe kişinin Yunanistan vize başvurusunu doğrudan almaktadır.
  • Yunanistan vize başvurularında bulunmak isteyen kişilerin biometrik işlemlere tabii tutulması zorunludur. Bu durumu kabul etmek istemeyen kişilerin Yunanistan vize başvuruları reddedilir.
  • Yunanistan vize başvuruları için gereken pasaportların son on yıl içerisinde alınmış olması gerekmektedir. Aynı zamanda pasaportun deforme olmuş olması da yine Yunanistan vizebaşvurusunun reddine yol açacaktır. Pasaportta en az iki sayfa boş olması zorunludur. Tüm sayfaları işlenmiş olan pasaportlar kabul edilmeyecektir. Ayrıca Yunanistan vize başvurusuiçin gereken olan pasaportların en az altı ay daha geçerli olması zorunludur.
  • Yunanistan vize başvurularında bulunmak isteyen kişilerin kendi seyahat masraflarını karşılayacak düzeyde olmaları gerekmektedir. Bunu gösteren, kanıtlayan bir belgenin konsolosluğa sunulması gerekir. Ayrıca kişinin kendi kişisel hesabının son üç ay içerisindeki hareketliliğini gösteren bir belgede evraklar içerisinde olması gerekir.

Yunanistan vize başvuruları için gerekli olan tüm bunlar genel olarak istenilen durumlardır. Ancak kişinin seyahat amacına göre bu belgelere ek olarak farklı belgeler de istenilebilmektedir. Bu konuda daha detaylı bilgi almak isteyenler vize merkezimizi arabilir gerekli bilgileri alabilirler.


Globalvize Aracılığıyla  Yunanistan Vizenizi nasıl alabilirsiniz?

1.Adım – Yunanistan Vize Başvurusu İçin   Ücretsiz Destek Hattını arayın.

Yunanistan Vizesi Başvuru Merkezi - Yunanistan Vize Birimi Ücretsiz Destek Hattından temsilcilerimizle irtibata geçerek statünüze ve seyahat amacınıza yönelik istenilen belgelerin listesini talep ediniz. Temsilcilerimizle yapacağınız görüşmede size yöneltilen sorulara en doğru cevabı vermeniz, seyahat amacınıza uygun olan vize türüne başvurmanızı sağlamak için büyük önem taşır. Vize başvuru merkezimizden alabileceğiniz Vize türleri; Yunanistan Turistik Vize, Yunanistan Ticari Vize, Yunanistan Aile Ziyaret Vizesi ve 90 günden fazla kalma hakkı isteyenler için D Vizesi.

2. Adım – Yunanistan Vize Başvurusu İçin   Vize türünüze göre gerekli belgeleri tedarik edin.

Vize Başvuru Merkezi – Yunanistan Vize Birimi Ücretsiz Destek Hattı temsilcilerimizin sizlere verdiği bilgiler doğrultusunda, başvurunuz için istenilen belgelerin tam olarak teslim edilmesi gerekmektedir. Bilinmesi gereken önemli bir detay; Yunanistan Konsolosluğu Yunanistan Konsolosluğu, pasaportunda KKTC ve Makedonya mührü olan kişilere Yunanistan Schengen vizesi vermemektedir. Ancak 2016 itibariyle Makedonya mührü taşıyan pasaport sahiplerine Yunanistan içinde serbest dolaşım hakkı sağlayan Hellas Vizesi vermektedir.         Diğer belgeler seyahat amacınıza göre değişiklik göstermekte olup, temsilcilerimiz tarafından bildirilen belgelerdir.                                                                                                                                                    Başvurunuzun değerlendirilmesi sırasında Yunanistan Konsolosluğu ek belge talep edebilir. Vize başvurunuzun sağlıklı yürütülmesi için istenilen tüm belgeler eksiksiz ve doğru olarak ibraz edilmelidir.

3. Adım –Yunanistan Vize Başvurusu İçin   Belgelerinizi dosyalayıp kargo ile vize merkezine ulaşmasını sağlayın.

Vize Başvuru Merkezi – Yunanistan Schengen Vize başvuruları direkt konsolosluğa yapılamamaktadır. Yunanistan Vize Birimi temsilcimiz tarafından seyahat amacınıza yönelik bildirilen gerekli belgeleri eksiksiz bir şekilde dosyalayıp Vize Başvuru Merkezi ofisimize şahsen veya kargo ile ulaştırın. Kargo takip numaranız ile kargonuzun durumunu sorgulayabilirsiniz.

4. Adım – Yunanistan Vize Başvurusu İçin  Eksik belge, randevu ve işleyiş hakkında bilgilendirme

Vize Başvuru Merkezi – Yunanistan Vize Birimi, gönderdiğiniz dosyanızı inceledikten sonra bir bilgilendirme maili gönderir. Bu mail,  eksik veya hatalı belgeleriniz ile ilgili bilgilendirme içindir. Eğer her şey eksiksiz ve doğru ise temsilcimiz randevu alma işlemini sizin adınıza yürütür ve randevu gününü size bildirir.

5. Adım – Yunanistan Vize Başvurusu İçin  Biyometri işlemi

Biyometri İşlemi, 25 Eylül 2014 tarihinden beri İtalya Schengen vizesi için uygulanan bir süreçtir. Biyometri İşlemi (parmak izi taraması ve biyometrik fotoğraf) İtalya Schengen vizesi başvurusunda bulunan kişiler için zorunludur. Bu işlem kimlik sahteciliğinin önüne geçmek amacıyla uygulanmaktadır. Temsilcilerimiz bu süreç zarfında başvuru sahiplerine rehberlik edecektir.

6. Adım – Yunanistan Vize Başvurusu   Sonrası pasaport teslimatı

Yunanistan vizesinin çıkış süresi randevudan sonra ortalama 7 – 10 iş gündür. Vize Başvuru Merkezi temsilcilerimiz tüm süreci sizin adınıza takip eder. İşlemler tamamlandığında pasaportunuz talebiniz doğrultusunda kargoyla veya ofisimizde şahsen teslim edilir.

Şubelerimiz

Ankara Şube

Cinnah Cad. No: 29/2 Çankaya / Ankara


+90 312 426 66 60

İstanbul Avrupa Şube

İnönü Mah. Papa Roncalli Sok.No:13/2 Harbiye / Şişli / İstanbul


+90 212 232 00 88

İstanbul Anadolu Şube

Söğütlüçeşme Cad. Derici Zeynel Sk.Karacahan İş Hanı 19/7 Kadıköy İstanbul


+90 216 345 44 66

İzmir Şube

Kıbrıs Şehitleri Cd. No.:66/2 Libabe Apt. Alsancak / İzmir


+90 232 404 07 07

Gaziantep Şube

İncilipınar Mahallesi 3. Cadde Çayırlı İş Merkezi A Blok No:4 Şehitkamil / Gaziantep


+90 342 231 32 33