Yunanistan Konsolosluk Bilgileri

Ülke Başkent: Atina
  • Para Birimi: Euro (€)
  • Telefon Kodu: + 30
  • Nüfus: 10.73 Milyon

Açıklama

Yunanistan Konsolosluğu / Yunanistan vizesi

Türkiye cumhuriyeti umuma mahsus pasaport sahibi kişilerin Yunanistan’a seyahat gerçekleştirebilmek için pasaportlarında geçerli Shengen vizeleri olması gerekmektedir. Eğer Shengen vizeleri yok ise Yunanistan’a seyahat için vize almaları gerekmektedir. Ayrıca Shengen vizesine sahip kişilerde yolculuktan önce mutlaka vizenin geçerlilik süresini ve kurallar hakkında bilgi edinerek Yunanistan’a giriş yapabilmektedirler.  Yunanistan için yapılacak şahsi başvuruları AnkaraYunanistan büyükelçiliği vize başvuru firmaları aracılığı ile kabul etmektedir. Ayrıca Yunanistan seyahati için yapılacak kısa süreli(C tipi) vize başvuruları da Yunanistan başkonsolosluğu tarafından görevlendirilmiş vize başvurusu merkezlerine yapılmalıdır. Fakat istisnai durumlarda Yunanistan konsolosluğu vize başvurusu yapan kişiyi davet edebilir ve yine de randevu alınmadan gidildiğinde hiçbir işlem yapılmamaktadır. Eğer konsolosluk vize başvurusu yapan kişinin konsolosluğa gelme konusunda talepte bulunmazsa Yunanistan konsolosluğu tarafından özel olarak görevlendirilen vize başvuru merkezlerine veya seyahat acentelerine vize başvurusunu yapabilmektedirler. Seyahat turizm acenteleri ve vize başvuru merkezleri sadece yunanistan vize başvurusu bilgi, takip işlemlerini yapmaktadır. Yunanistan konsolosluğu ise başvuru kabul ya da red konusuyla ilgilenmektedir. Ayrıca Yunanistan vize başvurusu sonuç hakkında verilecek karara İstanbul Yunanistan konsolosluğu, Ankara Yunanistan büyükelçiliği ve İzmir Yunanistan başkonsolosluğu bakmaktadır.

Yunanistan konsolosluğu Vize İşlemleri

Yunanistan vizesi başvurusunda bulunacak şahıslar mutlaka ikamet ettiği yerin Yunanistan konsolosluğundaki hizmet vermekte olan yeri belirlemeleri gerekir. Çünkü Yunanistan konsolosluğu sadece yetki alanları içerisinde olan il ve ilçelere hizmet vermektedir. Başvuruya gitmeden önce evrakları temiz ve eksiksiz bir şekilde vize başvuru merkezine ulaştırmanız gerekmektedir. Ayrıca Yunanistan vize başvurusu yapacak şahısların ne amaçla gittiğini belirtmeleri gerekmektedir. Yunanistan vize başvurularında ticari amaçlı vize, akraba ziyareti amaçlı vize, turistik vize, transit vizesi ve oturum vizesi alınarak Yunanistan’a giriş yapılmaktadır. Başvuruda belirtilen vize amacına göre vize işlemi gerçekleştirilecektir. Yunanistan konsolosluğu, vize başvurularını direkt olarak kabul ettiğinde Yunanistan temsilcilerine vize müracaatlarını gerçekleştirecek ve vizesini direkt olarak Yunanistan konsolosluğundan alabilecektir. Eğer bu şekilde kısa süreli başvuruları kabul görmezse Yunanistan konsolosluğu tarafınca yetkilendirilmiş vize merkezleri ve seyahat acentelerinden başvuruda bulunmaları gerekecektir.

İstanbul ve yakın illerde bulunan şahıslar Yunanistan konsolosluğunca yetkilendirilmiş başvuru merkezleri üzerinden Yunanistan vize başvurunda bulunabilirler. Yunanistan vize başvurusundabulunmadan önce Yunanistan Konsolosluğu tarafından yetkilendirilen vize işlemi yapan merkezlerden randevu talep ederek başvuru günü eksiksiz bir şekilde evrakları götürmeleri gerekmektedir. Ayrıca Yunanistan vizesi başvurusu randevusunu seyahat etmeden bir hafta önce almanız gerekir, aksi takdirde sonuçların uzaması durumunda sıkıntılar yaşanabilir. Randevu alan kişilerinde en az 30 dakika önce vize başvuru merkezinde bulunmaları gerekir.

Yunanistan Vize Başvurusu Formu, Yunanistan konsolosluğuna vize başvurusunda bulunan şahıslar hakkında detaylı ve doğru bilgiler edinmek için hazırlanmış bir formdur. Vize başvurusu yapan kişinin bu formu doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurması gerekmektedir. Ayrıca her konsoloslukta olduğu gibi Yunanistan konsolosluğu vize başvurusunda da biyometrik bilgi kaydında bulunmaları zorunludur.

Şubelerimiz

Ankara Şube

Cinnah Cad. No: 29/2 Çankaya / Ankara


+90 312 426 66 60

İstanbul Avrupa Şube

İnönü Mah. Papa Roncalli Sok.No:13/2 Harbiye / Şişli / İstanbul


+90 212 232 00 88

İstanbul Anadolu Şube

Söğütlüçeşme Cad. Derici Zeynel Sk.Karacahan İş Hanı 19/7 Kadıköy İstanbul


+90 216 345 44 66

İzmir Şube

Kıbrıs Şehitleri Cd. No.:66/2 Libabe Apt. Alsancak / İzmir


+90 232 404 07 07

Gaziantep Şube

İncilipınar Mahallesi 3. Cadde Çayırlı İş Merkezi A Blok No:4 Şehitkamil / Gaziantep


+90 342 231 32 33