Almanya Konsolosluk Bilgileri

Ülke Başkent: Berlin
  • Para Birimi: Euro (€)
  • Telefon Kodu: + 49
  • Nüfus: 82.7 Milyon

Açıklama

Almanya Büyük Elçiliği Ankara Vize Başvurusu

Ankara Almanya BüyükelçiliğAnkara’da bulunan Almanya konsolosluğu büyükelçiliğin görev bölgesi dahilinde yer almaktadır. Ankara ve çevresi illerde ikamet eden Almanya vatandaşlarına ya da herhangi bir sebeple ( iş, turizm, eğitim..) gitmek isteyen Türkiye vatandaşlarına hizmet veren bir kuruluştur.  Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının kısa süreli seyahat vize başvurularını kabul eden Ankara Almaya Büyükelçiliği Almanya konsoloslukları tarafından özel olarak görevlendirilmişlerdir. Eğer bir kişi Almanya’da 90 günden fazla kalmak istiyorsa bu kişilere özel ulusal vize yani uzun süreli konaklama vizesi verilir. Evlilik kurumu vizesi, çalışan ve öğrenci vizesi bu vize türünde yer almaktadır.

Vize alma işleminde önemli olan hususlardan birisi yurt dışına çıkma sebebini kesin olarak ortaya koymaktır. Bu şekilde vize başvurusunun amacı Almanya Konsolosluğu pasaport belgesinin yanında vize başvuru amacı yer alacaktır. Çünkü vize başvurusu yapan kişinin amacına uygun bir şekilde vize grubunda bir başvuru hazırlanır. Sıkıntı yaşamadan vize başvurusu süreci geçirmek ve olumsuz yanıtlar almamak için en baştan dikkat edilmesi gereken önemli hususlara özen gösterilmelidir. Ayrıca size verilen evrakların temiz ve eksiksiz bir şekilde geri teslim edilmesi gereklidir.

Ankara Almanya vize işlemleri

Almanya’ya gitmek isteyen ve vizeye tabi olan vatandaşların vize başvurusunu gerçekleştirmeden önce ikamet ettikleri bölgenin hangi Almanya konsolosluğunun hizmet bölgesinde olduğu araştırılmalıdır. Vize başvurularında ikamet edilen bölgeyi kendi hizmet bölgesinde kabul gören Almanya Başkonsolosluğu veya Almanya Büyükelçiliğidir. Kısacası zaman kaybı yaşamamak için vize başvurusu yapmadan önce ikamet edilen bölgeye hangi kuruluşun hizmet verdiği bilinmeli ve ona göre başvuru yapılmalıdır.

Ankara Almanya Büyükelçiliği kısa süreli vize başvurularını İstanbul-Almanya, İzmir-Almanya Başkonsolosluğu veya Ankara Almanya büyükelçiliği tarafından özel olarak görevlendirilen vize hizmet merkezi aracılığı ile kabul etmektedir. Eğer uzun süreli olması şartıyla şahsi olarak bir vize başvurusu yapılacaksa Ankara Almanya Büyükelçiliğine veya İstanbul Almanya Başkonsolosluğuna yapılmalıdır.  Ayrıca turistik vize, ticari vize ve Almaya transit vizesi de bu kuruluşlardan tarafından özel olarak görevlendirilen kurumlar aracılığı ile yapılmaktadır.

Ankara Almanya Konsolosluğu vize başvurusunun yanı sıra tüm konsolosluk işlemleri yapılmaktadır.  Türkiye’de İç Anadolu ile beraber Karadeniz, Doğu Karadeniz, Doğu ve Güney Doğu bölgesinden gelen talepleri de kabul etmektedir. Konsolosluğa gitmeden önce mutlaka randevu talep edilmesi gerekmektedir.

Ankara Almanya Büyükelçiliği görev bölgesi

 Ankara ili ve ilçeleri başta olmak üzere Adana, Ağrı, Aksaray, Adıyaman, Ardahan, Amasya, Artvin, Bartın, Batman, Bayburt, Bingöl, Bitlis, Çankırı, Çorum, Elazığ, Diyarbakır, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Hatay, Mersin, Iğdır, Karabük, Kahramanmaraş, Karaman, Kastamonu, Kayseri, Kilis, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Malatya, Mardin, Muş, Nevşehir, Niğde, Ordu, Rize, Samsun, Şanlıurfa, Siirt, Sinop, Şırnak, Sivas, Tokat, Trabzon, Tunceli, Van, Yozgat ve Zonguldak şehirlerinde ikamet eden Almanya ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına hizmet sağlamak ile görevli resmi kuruluştur.

Almanya Aile Birleşimi Vizesi

Almanya’da yaşayan ailenizin yanına giderek kalıcı olarak orada ikamet etmek istiyorsanız oturma amaçlı vize başvurusu yapmalısınız. Eğer Almanya’ya yerleşmek istiyorsanız orta düzeyde dil bilmeniz ve Goethe enstitüsü sınavlarına girerek A1 sertifikası almanız gerekir. Başvuru sırasında belgeler eksiksiz ve yeni olmalıdır, gelir durumunuzda hesaplama yapın, Eğer evlilik yapacağınız kişi sizden küçük ise formalite olarak algılanmaması için kesinlikle bir dilekçe yazın ve seyahat amacınızı Almanya’da çalışmak olarak göstermemelisiniz aksi taktirde olumsuz sonuçlanabilir.

Eğer Almanya’da yaşayan eşinizin yanına göç edecekseniz 2 adet başvuru formu, İkamet yasası belgesi, iki adet biometrik fotoğraf, pasaport, evlenme kağıt örneği, nüfus kağıdı örneği, Almanya’da bulunan eşin ikamet adresi ve A1 belgesi gereklidir.

Şubelerimiz

Ankara Şube

Cinnah Cad. No: 29/2 Çankaya / Ankara


+90 312 426 66 60

İstanbul Avrupa Şube

İnönü Mah. Papa Roncalli Sok.No:13/2 Harbiye / Şişli / İstanbul


+90 212 232 00 88

İstanbul Anadolu Şube

Söğütlüçeşme Cad. Derici Zeynel Sk.Karacahan İş Hanı 19/7 Kadıköy İstanbul


+90 216 345 44 66

İzmir Şube

Kıbrıs Şehitleri Cd. No.:66/2 Libabe Apt. Alsancak / İzmir


+90 232 404 07 07

Gaziantep Şube

İncilipınar Mahallesi 3. Cadde Çayırlı İş Merkezi A Blok No:4 Şehitkamil / Gaziantep


+90 342 231 32 33