İngiltere Konsolosluk Bilgileri

Ülke Başkent: Londra
  • Para Birimi: Sterlin (£)
  • Telefon Kodu: + 44
  • Nüfus: 61.113 Milyon

Açıklama

İngiltere Konsolosluğu  İngiltere Vize Başvurusu

İngiltere’ye seyahat etme isteyen her şahıs İngiltere vizesine tabidirler. İngiltere’ye gidecek her Türkiye cumhuriyeti vatandaşı İngiltere konsolosluğuna belgeler ile başvuruda bulunarak vize işlemi başlatmaları gerekir. Ayrıca her T.C umuma mahsus pasaport, hizmet pasaportu ve hususi pasaport hamilleri de İngiltere vizesini almak zorundadırlar. Aksi takdirde İngiltere ülkesine giriş yapamazlar. Sadece diplomatik pasaport hamilleri 180 gün içerisinde kısa bir süre ile yani 90 günü aşmamak suretiyle İngiltere’ye seyahat yaparken İngiltere vizesine tabii değillerdir.

İngiltere ülkesine giriş yaptıktan sonra başka bir ülkeye geçiş yapmak isteyen T.C vatandaşları ingiltere transit vize başvurusunu Türkiye’de yapmaları zorunludur. Eğer İngiltere transit vizesine sahipsiniz 24 saat içinde başka ülkeye aktarmalı olarak geçiş yapabilirler. İngiltere transit vizesinden muaf olabilmek için Avusturalya, kanada, yeni Zelenda ya da Amerika birleşik devletine ait geçerli vizeleri varsa, uzun süredir ABD devletinde ve kanada da oturum izni olanlar ve AEA( Avrupa ekonomik alanı) ülkelerine geçerli D vizesi bulunanlar İngiltere transit vizesinden tabii değillerdir.

İngiltere seyahat vizesi, İngiltere, Kuzey İrlanda, İskoçya ve Galler’e seyahat gerçekleştirmek isteyenlerin talep ettiği vize türüdür. Yalnızca İngiltere’ye seyahat için Birleşik Krallık Shengen vizesi ile İngiltere ülkesine giriş yapmak için geçerli olmayacaktır. Ayrıca İngiltere’ye uzun süreli seyahat edebilmek için aile ziyareti, tıbbi tedavi amaçlı, nişanlı olmak, eş sahibi olmak, iş amaçlı seyahat ve araştırma amaçlı olarak gidebilmek için gerekli olan belgeler ile başvuru yapmanız gereklidir. Uzun süreli İngiltere seyahatlerin de 6 aylık ve 2/5/10 yıllık olarak uzun süreli vizeleri mevcuttur. Ancak bunlar dışında en uzun İngiltere de kalma imkanı 6 aydan daha uzun olmamaktadır. İngiltere kısa süreli vize işlemleri başvurunuzdan 10 gün sonra kadar sonuçlanmaktadır.

İngiltere vizesi başvurusu için bazı evraklar gerekmektedir. Yalnız bu evraklar İngiltere de kalma amacınıza göre değişiklik göstermektedir. Eğer İngiltere’ye turistik olarak tatil amaçlı kısa süreliğine gitmek istiyorsanız genel ziyaretçi vizesi, İş görüşmesi ticari amaçlı gidiyorsanız iş ziyareti vize evrakları ve akraba ziyareti için gidiyorsanız aile ziyareti vizesi evrakları ile başvuruda bulunmanız gereklidir.

İngiltere vizesi için başvuruda bulunma için öncelikle İngiltere’nin resmi web sitesine giriş yaparak Visa4uk üzerinden hesap oluşturarak verilen tüm soruları eksiksiz ve doğru bir şekilde İngilizce dilinde doldurulması gereklidir. Ayrıca formu doldururken kesinlikle hangi amaçla İngiltere’ye seyahat ettiğinizi mutlaka doğru bir şekilde girmelisiniz. Daha sonra dijital imza ile onaylama işlemini tamamlayarak online başvuru formunu tamamlamış olursunuz.

İngiltere vizesi için formu doldurduktan sonra gerekli evrakları ulaştırmanız için randevu almanız gerekmektedir. Resmi web sitesinde bulunan Book Appoipment seçeneği ile başvurunuzu oluşturup güvenli ödeme seçeneği ile İngiltere vizesi başvuru ücretini ödeyerek randevu işlemlerinizi tamamlamış olursunuz. Bütün bu işlemler tamamlandıktan sonra randevu günü yarım saat önceden vize işlem merkezine giderek İngiltere vize işlemleri başvurusunu tamamlamalısınız.

Türkiye’de yetkili olan İngiltere vize başvuru merkezleri Antalya, Ankara, Adana, Bursa, İstanbul ve İzmir’dir.


Şubelerimiz

Ankara Şube

Cinnah Cad. No: 29/2 Çankaya / Ankara


+90 312 426 66 60

İstanbul Avrupa Şube

İnönü Mah. Papa Roncalli Sok.No:13/2 Harbiye / Şişli / İstanbul


+90 212 232 00 88

İstanbul Anadolu Şube

Söğütlüçeşme Cad. Derici Zeynel Sk.Karacahan İş Hanı 19/7 Kadıköy İstanbul


+90 216 345 44 66

İzmir Şube

Kıbrıs Şehitleri Cd. No.:66/2 Libabe Apt. Alsancak / İzmir


+90 232 404 07 07

Gaziantep Şube

İncilipınar Mahallesi 3. Cadde Çayırlı İş Merkezi A Blok No:4 Şehitkamil / Gaziantep


+90 342 231 32 33