Laos Konsolosluk Bilgileri

Ülke Başkent: Vientiane
  • Para Birimi: Kip (LAK)
  • Telefon Kodu: + 856
  • Nüfus: 6.695.166

Açıklama

Laos Konsolosluğu;


Laos Devletine seyahat etmek isteyen Türkiye vatandaşları ve Türkiye’de ikamet eden üçüncü ülke vatandaşları Laos vizesi almaları gerekir. Fakat Laos Devletinin Türkiye’de konsolosluğu ve büyükelçiliği gibi dış temsilcilikleri bulunmamaktadır. Laos Devleti, Türkiye cumhuriyeti vatandaşlarının ziyareti için gereken vizeyi sınır kapılarında Laos Kapı Vizesi adı altında sağlamaktadır.

Turistik ticari ya da aile ziyareti gibi özel durumlarda Laos Devletine seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Laos vize başvurularını turizm ve seyahat şirketleri yardımıyla yapmaları mümkün olabilmektedir. Bangkok Laos Konsolosluğu Laos vize başvurusunu seyahat etmek isteyen Türkiye cumhuriyeti vatandaşının şahsen yapmasını istemektedir ve kısa sürede 30 günlük Laos vizesini onaylamaktadır. Laos vizesini uzatmak isteyen şahıslar vizenin bitimine yakın Laos Göçmenlik Bürosuna başvurmaları kaydıyla Laos vizesinin süresini uzatabilirler.

 

Laos Konsolosluğu Vize İşlemleri İçin Bilinmesi Gereken Hususlar

Laos Konsolosluğu, Laos vize başvuruları için gereken belgelerin büyük harfle ve okunaklı yazılmasını istemektedir. Bu sayede vize başvurusu yapan şahsı ve seyahat nedeni hakkında detaylı bilgiye ulaşmış olacaktır. Laos vize başvuru formunun doldurulması sırasında, bütün soruların açık ve net bir şekilde cevaplandırılması ve beyan edilen seyahat rezervasyon belgeleri ile tutarlı olması gerekmektedir. Aksi takdirde Laos vize başvurusu red kararı ile sonuçlanabilir

Laos devletine seyahat etme nedenini belirten bir dilekçenin gerekli belgeler arasında olması gerekir. Vize başvurusunda gerekli olan pasaportta vize tasdiki için en az iki sayfanın boş olması ve pasaportun geçerlilik süresinin en az Laos seyahatinden dönüş için planlanan tarihten altı ay sonrası olmalıdır.

Laos vizesi için TURSAB seyahat sağlık sigortası yapılaması zorunlu değildir. Ancak Laos seyahati esnasında herhangi bir kaza, yaralanma ve hastalık geçirme ihtimaline karşı TURSAB seyahat sağlık sigortası yaptırılması önerilir.

Laos’a seyahat etmek isteyen Türkiye vatandaşları Laos vize başvurusu için yurt dışında faaliyet gösteren ve Türkiye akreditasyonu olan Laos konsoloslukları yaş sınırına bakmaksızın vize verebiliyorlar. 18 yaşını doldurmamış şahısla normal şartlarda vize başvurusu yapılırken anne, baba, ya da yasal vasiyle birlikte başvuru yapılması istenirken Laos konsolosluklarında bu durum söz konusu değildir.

Laos vizesi seyahat amacına göre turistik Laos vizesi, Laos ziyaretçi vizesi, Laos ticari vizelerinden birini almak isteyen Türkiye vatandaşı olan şahıslar, vize işlemleri için lagosta kalınacak otelden doğrulama belgesi almak zorundadır. Yurtdışında faaliyet gösteren ve Türkiye akreditasyonu olan Laos konsolosluğu, Laos dışişleri bakanlığından konaklama onayı isteyeceği için Laos’ta konaklanacak olan otelden doğrulama belgesi talep edilecektir.

Ticari amaçlı Laos seyahatleri için vize başvurularında mutlaka Laos da yerleşik bir firmanın davetiye evrakının olması gerekir. Laos da yerleşik  firma, kurum veya kuruluş tarafından düzenlenmiş davetiye yoksa eğer  ticari Laos vize başvurusu red edilir.

Turistik, aile ziyareti, ticari ve resmi Laos vizeleri almak isteyen şahıs, seyahat amacını ve Laos topraklarına giriş ve çıkış tarihlerini belirten vize talep dilekçesini mutlaka istenilen evraklar arasında olmalıdır. Laos vize başvurusu yapan şahıs tarafından imzalanmış olan vize talep dilekçesi Laos konsolosluğuna mutlaka verilmesi gerekir. Aksi takdirde vize başvurusu red ile sonuçlanır.

  • Laos vize başvuruları, seyahat amacının belirtilmemesi
  • Eksik evrakın verilmesi, geçerli pasaporta sahip olmaması
  •  Laos başvurusu yapan şahısın daha önceden sınır dışı kararının olması
  •  Laos başvurusu yapan şahısın Laos kamu düzeni açısından tehlike teşkil etmesi
  •  Laos seyahati bitiminde ülkeden ayrılacağını kanıtlayan evrakın teslim edilmemiş olması
  •  Laos vize başvurusunda bulunan şahsın daha önceki yıllarda vize süresinden daha uzun Laos topraklarında konaklamış olması
  •  Laos vize başvurularının Türkiye akreditasyonu olmayan yurt dışındaki herhangi bir konsoloslukta gerçekleştirilmiş olması gibi durumlarda vize başvuruları red edilir.

Türkiye sınırları dışında Türkiye akreditasyonu bulunan Laos konsoloslukları gerek gördükleri takdirde Laos seyahatleri için vize başvurusunda bulunan şahsı mülakata çağıra bilir.

Laos’a seyahat etmek isteyen Türkiye cumhuriyeti vatandaşları ve Türkiye’de ikamet eden üçüncü ülke vatandaşları Laos vize başvurularını yurt dışında faaliyet gösteren Laos konsolosluklarına profesyonel vize danışmanları aracılığıyla hızlı bir şekilde gerçekleştirile bilinir. Profesyonel vize danışmanları sayesinde Laos vizesine sahip Türkiye vatandaşı veya Türkiye’de ikamet eden üçüncü ülke vatandaşlarına en uygun Laos uçak bileti, en uygun Laos konaklama merkezleri ve en uygun Laos turları koşunda yardımcı olmaktadır.

Şubelerimiz

Ankara Şube

Cinnah Cad. No: 29/2 Çankaya / Ankara


+90 312 426 66 60

İstanbul Avrupa Şube

İnönü Mah. Papa Roncalli Sok.No:13/2 Harbiye / Şişli / İstanbul


+90 212 232 00 88

İstanbul Anadolu Şube

Söğütlüçeşme Cad. Derici Zeynel Sk.Karacahan İş Hanı 19/7 Kadıköy İstanbul


+90 216 345 44 66

İzmir Şube

Kıbrıs Şehitleri Cd. No.:66/2 Libabe Apt. Alsancak / İzmir


+90 232 404 07 07

Gaziantep Şube

İncilipınar Mahallesi 3. Cadde Çayırlı İş Merkezi A Blok No:4 Şehitkamil / Gaziantep


+90 342 231 32 33