Polonya Konsolosluk Bilgileri

Ülke Başkent: Varşova
  • Para Birimi: Polonya Zlotysi (PLN)
  • Telefon Kodu: + 48
  • Nüfus: 38.48 Milyon

Açıklama

Polonya Konsolosluğu


Polonya Schengen bölgesi üyelerinden olduğu için Polonya’ya seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Polonya Konsolosluklarından Schengen vizesi başvurusunda bulunmalıdır.

Schengen vizesi; Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İzlanda, İtalya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Hollanda, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovenya, Slovakya, ispanya, İsveç ve İsviçre ülkeleri için geçerli bir vizedir.

Seyahat etmek istediğiniz Schengen üyesi ülkeleri maksimum 90 gün vize verdiği için ticaret ya da çalışma için seyahat etmeye uygun değildir.

Polonya’ya seyahat etmek isteyen TC umuma mahsus (bordo) pasaport vatandaşları Polonya Cumhuriyeti vizesi başvurusunda bulunmalıdır.


Polonya Schengen Vizesi

Polonya Schengen vizesi sahibi olan şahıslar Schengen alanında 6 ay içinde sadece 90 gün konaklama iznine sahiptir. Polonya C tipi vizeye sahip şahıslar, seyahatine Polonya’dan başlayarak vize süresi boyunca diğer Schengen ülkelerini de ziyaret edebilirler.

Polonya, Schengen bölgesine üye bir ülke olduğu için geçerli Schengen vizesi bulunmayan bordo pasaport sahipleri 90 güne kadar olan seyahatleri için Polonya Schengen vizesi başvurusunda bulunmalıdır. Diplomatik ya da hizmet pasaportu sahibi TC vatandaşları 6 ay içerisinde 90 günlük seyahatleri için Polonya vizesi başvuru yapma mecburiyetleri yoktur.

Polonya’ya seyahat etmek isteyen şahıslar vize başvuruları için Polonya Ankara Büyükelçiliğine, İstanbul Başkonsolosluğuna ya da bulundukları bölgeye en yakın fahri konsolosluklarına başvuruda bulunabilirler.

Polonya’ya uzun süreli seyahat etmek isteyen Türkiye ve üçüncü ülke vatandaşları vize başvurularını Polonya Ankara Büyükelçiliğine ya da İstanbul Polonya Başkonsolosluğuna şahsen başvuruda bulunmalıdır.

Polonya Vizesinden Kimler Muaftır?

 Polonya’ya seyahat etmek isteyen hususi(yeşil) pasaport, diplomatik(siyah) pasaport ve hizmet(gri) pasaport sahibi TC vatandaşları vize başvurusu yapmadan 180 gün içerisinde 90 gün vizesiz seyahat edebilirler. Fakat umuma mahsus (bordo) pasaport sahibi olan TC vatandaşları, Polonya Büyükelçilik konsolosluk bürosundan, başkonsolosluk ve fahri konsoloslukların birinden başvuru yapmakla yükümlüdür.

Polonya Vize Ücreti

Kısa süreli Polonya seyahatleri için vize ücreti 223 TL’dir. Ayrıca Polonya Konsolosluğunun yetkilendirdiği vize hizmet merkezinin komisyon ücreti de artı olarak vize harç ücretine eklenmektedir. Vize ücretleri başvuru esnasında nakit olarak ödenir. Vize başvurusunun iptali ya da başvuru yapan kişinin cayması durumunda ödenen vize harç ücreti geri iade edilmemektedir. Polonya seyahatleriniz için her ne kadar vize hizmet merkezlerinde başvuru yapılsa da onayı konusunda tek yetkili merci Polonya Konsolosluğudur.

Polonya Erasmus Vizesi

Erasmus öğrenci değişim programı, yabancı dil, burs veya diploma programı değildir. Erasmus programı Avrupa Birliği ya da Avrupa Birliğine aday olan ülkelerin birbiriyle kültürel alışverişine teşvik amaçlı öğrencilerin veya akademisyenlerin karşılıklı değişimini sağlar. Türkiye’de her yıl binlerce üniversite öğrencileri ya da akademisyenleri bu programa katılmaktadır.

Polonya diğer Avrupa ülkelerine nazaran daha uygun hayat standartlarına sahip olduğu için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan üniversite öğrencileri tarafından tercih edilmektedir. Erasmus vize işlemleri Polonya’da dönemsel eğitim alacağı üniversite değil öğrencinin kendi sorumluluğundadır. Öğrenci uzun süreli Polonya vizesi başvurusunda bulunarak öğrenim süresi boyunca geçerli olacak olan D tipi Erasmus vizesi almalıdır. Bu vize ile düğer Schengen ülkelerini de ziyaret edebilir.

Polonya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

 Vize başvuruları 15 ila 30 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Bu yüzden seyahatinizden minimum 30 gün öncesinden başvuru yapılmalıdır.

Polonya Ankara Konsolosluğu

Ankara ve çevresinde ikamet eden şahıslar Polonya vize ve konsolosluk işlemleri içi Ankara Polonya Büyükelçiliğine başvuruda bulunmalıdır.

Polonya Ankara Konsolosluğu Çalışma Saatleri

 Pazartesi- Cuma:09:00-17:00 saatleri arasında hizmet vermektedir.

Polonya Ankara Konsolosluğu İletişim Bilgileri

 Atatürk Bulvarı, No: 241 Kavaklıdere, Ankara adresinden ulaşabilirsiniz.

Telefon numarası: +90 (312) 426 88 89

Faks numarası: +90 (312) 467 8963


Polonya Ankara Konsolosluğu Resmi Tatil Günleri

 Polonya Cumhuriyeti ve Türkiye Cumhuriyeti resmi tatil günlerinde hizmet vermemektedir.

 

Polonya İstanbul Konsolosluğu

 İstanbul ve çevre illerinde ikamet eden şahıslar Polonya vize ve konsolosluk hizmetleri için İstanbul Polonya Başkonsolosluğuna müracaatta buluna bilirler.

Polonya İstanbul  Konsolosluğu Çalışma Saatleri

Pazartesi-Cuma: 08:30 - 16:30 saatleri arasında hizmet vermektedir.

Polonya İstanbul  Konsolosluğu İletişim Bilgileri

 Giz 2000 Plaza, Ayazağa Köyü Yolu No.7, Kat 5, Maslak, İstanbul adresinden ulaşabilirsiniz.

Telefon numarası: +90 212 232 00 88 


Polonya İstanbul  Konsolosluğu Resmi Tatil Günleri

Türkiye ve Polonya cumhuriyeti resmi tatil günlerinde hizmet vermemektedir.

 

Polonya İzmir Fahri  Konsolosluğu 

İzmir ve çevresindeki illerde ikamet eden şahısların vize ve konsolosluk işlemleri için İzmir Polonya Fahri Konsolosluğuna müracaat edebilirler. Kısa süreli vize işlemleri için yardımcı olunur. Fakat uzun süreli vize başvurularında İstanbul Başkonsolosluğuna ya da Ankara Büyükelçiliğine şahsen müracaat edilmelidir

 

Polonya İzmir Fahri  Konsolosluğu Çalışma Saatleri

Pazartesi- Cuma:09:00-17:00 saatleri arasında hizmet vermektedir.

İzmir Polonya Fahri Konsolosluğu İletişim Bilgileri

1377.Sokak, No: 3 / 19 A, Alsancak /İZMİR adresinde ulaşa bilirsiniz.

E Mail adresi: cborovali@borovali.com.tr

Telefon numarası: 0232 404 07 07


 

Polonya İzmir Fahri  Konsolosluğu 

Türkiye ve Polonya Cumhuriyeti resmi tatil günlerinde hizmet vermemektedir.

 

Polonya Antalya Fahri  Konsolosluğu 

Antalya ve çevresindeki illerde ikamet eden şahıslar Polonya vize ve konsolosluk işlemleri için İzmir Polonya Fahri Konsolosluğuna müracaatta bulunabilirler. Kısa süreli vize işlemleri için yardımcı olunur. Fakat uzun süreli vize başvurularında İstanbul Başkonsolosluğuna yada Ankara Büyükelçiliğine şahsen müracaat edilmelidir

 

Polonya Antalya Fahri  Konsolosluğu Çalışma Saatleri

Pazartesi- Cuma:09:00-17:00 saatleri arasında hizmet vermektedir.

Polonya Antalya Fahri  Konsolosluğu İletişim Bİlgileri

Kayı Plaza, Güzeloba Mahallesi, Ay Sokak, No: 1, Lara ANTALYA adresinden ulaşa bilirsiniz.Polonya Antalya Fahri  Konsolosluğu Resmi Tatil Günleri

Türkiye ve Polonya Cumhuriyeti resmi tatil günlerinde hizmet vermemektedir.

 

Polonya Mersin Fahri  Konsolosluğu 

Mersin ve çevre illerde ikamet eden şahıslar Polonya vize ve konsolosluk işlemleri için mersin Polonya Fahri Konsolosluğuna müracaatta bulunabilirler. Kısa süreli vize işlemleri için yardımcı olunur. Fakat uzun süreli vize başvurularında İstanbul Başkonsolosluğuna ya da Ankara Büyükelçiliğine şahsen müracaat edilmelidir

Mersin Polonya Fahri Konsolosluğu Çalışma Saatleri

Pazartesi- Cuma:09:00-17:00 saatleri arasında hizmet vermektedir.

Mersin Polonya Fahri Konsolosluğu İletişim Bilgileri

 İsmet İnönü Bulvarı, Uysal Apartmanı, K: 4 / MERSİN adresinden ulaşa bilirsiniz.

Telefon numarası: 

E mal adresi: jtasci@natagroup.com.tr

Mersin Polonya Fahri Konsolosluğu Resmi Tatil Günleri

Türkiye ve Polonya Cumhuriyeti resmi tatil günlerinde hizmet vermemektedir.

Şubelerimiz

Ankara Şube

Cinnah Cad. No: 29/2 Çankaya / Ankara


+90 312 426 66 60

İstanbul Avrupa Şube

İnönü Mah. Papa Roncalli Sok.No:13/2 Harbiye / Şişli / İstanbul


+90 212 232 00 88

İstanbul Anadolu Şube

Söğütlüçeşme Cad. Derici Zeynel Sk.Karacahan İş Hanı 19/7 Kadıköy İstanbul


+90 216 345 44 66

İzmir Şube

Kıbrıs Şehitleri Cd. No.:66/2 Libabe Apt. Alsancak / İzmir


+90 232 404 07 07

Gaziantep Şube

İncilipınar Mahallesi 3. Cadde Çayırlı İş Merkezi A Blok No:4 Şehitkamil / Gaziantep


+90 342 231 32 33