Fransa Konsolosluk Bilgileri

Ülke Başkent: Paris

Fransa Konsolosluğu Vize Başvurusu

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Fransa’ya seyahat edebilmeleri için Fransa Konsolosluklarına kimlik ve pasaport için başvuruda bulunmaları gereklidir. Fransa Konsolosluğu aynı zamanda hukuki danışmanlık, noterlik, Türkiye-Fransa ilişkilerini geliştirmek ve Fransa’nın Türkiye karşısında olan haklarını korumakla hükümlüdür. Türkiye’de ikamet eden vatandaşlar ve üçüncü ülke vatandaşları Fransa’ya seyahat edebilmeleri için Fransa konsolosluğu ve fransa büyükelçiliği tarafından yürütülmekte olup Fransa  vize işlemlerinin kabul edilmesi sadece Fransa Konsolosluğu ve Büyükelçiliğinin yetkisi alanına girmektedir.

    Umuma mahsus pasaport sahibi T.C Vatandaşları Fransa ülkesine giriş yapabilmesi için Fransa Konsolosluğuna vize başvurusunda bulunmaları gerekir. Yalnız Türkiye Cumhuriyeti hususi pasaport sahibi hizmet pasaport sahibi ve diplomatik pasaport hamili olan şahıslar Fransa’ya seyahatlerinde 180 gün içerisinde kısa süreli olarak 90 gün ile sınırlı seyahatleri için Fransa Konsolosluğu’na başvuru yapmak zorunda değillerdir.

   Fransa ülkesi de Schengen bölgesi üyeliği dahilindedir. Schengen bölgesine üye olan şahıslar ülkelere serbest giriş hakkına sahiptir. Schengen vizesi başvuruları özel olarak görevlendirilmiş kurumlar tarafından kabul edilmektedir. Schengen vizesi başvurusunda bulunan şahıslar amaçlarını belirterek uygun vizeleri almaları gereklidir. Bu amaçlara uygun vizeler Fransa turistik vize, ticari vize, transit vize ve Fransa aile ziyareti vizesi olarak belirlenmekte olup başvurular Fransa Konsolosluğu ya da Fransa Büyükelçiliği tarafından görevlendirilmiş vize başvuru merkezleri tarafından yapılması gerekmektedir. Ayrıca Turizm seyahat acentelerine de başvuru yapılabilmektedir.

  Fransa konsolosluğuna vize başvurusunda bulunacak kişiler ikamet ettikleri bölgenin Fransa konsolosluğu bölgesi dahilinde olmasına dikkat etmelidir. İstanbul ya da çevresi illerde ikamet eden şahıslar vize işlemlerini İstanbul Fransa başkonsolosluğuna yapmaları gereklidir. Ankara ve yakın illerinde ikamet eden vatandaşlar Fransa vize işlemlerini Fransa Ankara büyükelçiliğine müracaat etmeleri gereklidir. Bunlar dışında Antalya fahri konsolosluğu, Bursa fahri konsolosluğu, Fransa Edirne Fahri konsolosluğu, İskenderun Fahri konsolosluğu ve Fransa İzmir Fahri konsolosluğu yer almaktadır. Fakat Fransa Fahri konsolosluklarına vize başvurusu yapılmamaktadır. Sadece Fransa Fahri konsolosluğunun görevlendirdiği yetkili kuruluşlardan tarafından Fransa vize başvurusu kabul edilmekte olup vize başvurusu kabulü veya reddi yetkilerinde değildir.

Fransa’ya seyahat için vize başvurusunda bulunurken şahsın pasaportuna vizenin işlenebilmesi için 2 adet boş sayfa bulunması gereklidir. Fransa vizesi yapılacak işlemlerde pasaportun 10 yıldan eski olmamasına dikkat edilmektedir. Pasaportun geçerlilik süresinin 3 ay olduğu da unutulmamalıdır. Fransa vize başvurusunda bulunurken resmi tatillere denk gelmemesine dikkat edilmelidir. Ayrıca 18 yaşından küçük çocukların vize başvuru işlemleri ebeveynleri eşliğinde yapılmalıdır. Eğer Fransa vize başvurusu ile ilgili herhangi bir sorun çıkarsa konsolosluk tarafından görüşmeye çağırılır.

Shengen vizesine sahip vatandaşların vize başvurusu sonuçları 3 iş gününde sonuçlanırken Shengen vizesine sahip olmayan Fransa vize işlemlerinin sonucu ortalama 15 gün içerisinde sonuçlanmaktadır.

Fransa vizesi başvuru formu şahıslar tarafından eksiksiz ve doğru bir şekilde amaçlarını belirterek doldurulması zorunludur, aksi takdirde sonuçlarınız olumsuz yanıtlanacaktır.  Ayrıca Fransa vizesi için başvuruya gidildiği zaman 12 yaşından büyük tüm yetişkinlerin biyometrik bilgisi alınmak zorundadır.

Şubelerimiz

Ankara Şube

Cinnah Cad. No: 29/2 Çankaya / Ankara


+90 312 426 66 60

İstanbul Avrupa Şube

İnönü Mah. Papa Roncalli Sok.No:13/2 Harbiye / Şişli / İstanbul


+90 212 232 00 88

İstanbul Anadolu Şube

Söğütlüçeşme Cad. Derici Zeynel Sk.Karacahan İş Hanı 19/7 Kadıköy İstanbul


+90 216 345 44 66

İzmir Şube

Kıbrıs Şehitleri Cd. No.:66/2 Libabe Apt. Alsancak / İzmir


+90 232 404 07 07

Gaziantep Şube

İncilipınar Mahallesi 3. Cadde Çayırlı İş Merkezi A Blok No:4 Şehitkamil / Gaziantep


+90 342 231 32 33