Belarus Vizesi

Belarus Vizesi

Ülke Başkent: Minsk
 • Para Birimi: Ruble
 • Telefon Kodu: +375
 • Nüfus: 9,648 Milyon

Belarus Vizesi - Belarus Vize Başvurusu - Belarus Vize Ücreti - Belarus Konsolosluğu - Belarus Vize İşlemleri Hakkında Bilgi VE Hizmetlerimize ilgili Tarafımızdan Detaylı Bilgi Almak İçin Lütfen Telefon Desteği Alınız.

7/24 Hizmet Vermekteyiz


0850 346 68 74


Belarus vizesi almanız için geri kalan diger evraklar firmamız tarafından temin edilecektir.


Türkiye’nin her ilinden pasaportlara Global Vize Belarus vizesi alabilmektedir.


Belarus vizesi işlemleri için sizin konsolosluğa gelmenize gerek yoktur.


Ankara İstanbul ve İzmir dışındaki şehirlerden pasaport ve evrakları diledikleri kargo şirketi ile bize ulaştırabilirler.Vizeleriniz alındıktan sonra aynı şekilde kargo ile size geri gönderilecektir.


Acentamız Global Vize Belarus vizesi almakta tam yetkili acentadır.

Vizesi


 • Büyükelçi
 • Sıkça Sorulan Sorular
 • Gezi Notları
 • Soru - Cevap
 • Soru Sor

 Eğer şu sıralar Belarus'a seyahat etmek gibi düşünceleriniz varsa, Belarus vizesi alıp almamanız gerektiğini, alacaksanız nereden, nasıl alacağınızı ve  Belarus vizesi işlemlerin kaç gün süreceği hakkında aşağıdaki makalemizi okuyup detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz.
Belarus vizesi almak istiyorsanız, Belarus vizesi işlemleri için görevlendirilmiş vize merkezlerinden yada Belarus konsolosluklarından rahatlıkla alabilirsiniz. Öncelikle söylememiz gerekiyor ki, seyahat yapacağınız Pasaportun çok yıpranmamış, fazla hasar görmemiş bir pasaport olması, Belarus vizesi almanız için önemli bir etkendir. Çünkü sınır görevlileri ülkeye girişinizde pasaportunuzu kontrol ediyor ve buna göre karar veriyorlar. Bu yüzden yıpranmamış, fazla hasar görmemiş bir pasaport kullanmanız, özellikle kullandığınız Pasaportun en fazla son 10 yıl içerisinde alınmış olması büyük bir önem taşıyor.
 İlk adım olarak Belarus vizesi başvurusunda kullanacağınız evrakları tam ve yanlışsız bir şekilde doldurmanız, vize alabilmeniz için önemli bir etken. Belarus vizesi  Ayrıca bu evraklar, alacağınız vize türüne göre de değişiklik gösteriyor. Hangi belgeleri doldurmanız gerektiğini, Belarus Konsolosluğun'a seyahatinizin amacını söyleyerek öğrenebilirsiniz. Belarus vizesi işlemleri noksansız doldurulan belgelerle, en fazla 10 gün sürer. Bütün bunların yanında eğer pasaportunuz kırmızı ya da siyah diplomatik pasaportlar ise, gri hizmet pasaportu ya da yeşil hususi pasaport ise vize başvurusu yapmadan Belarus'a rahatlıkla gidebilirsiniz.
 Bu arada altını tekrar çiziyorum, eğer pasaportunuz eski ise, yıpranmış veya hasar görmüşse Belarus vizesi için alacağınız vize işlemleri tamamlanmış dahi olsa, Belarus seyahatiniz sırasında, görevliler sizi geri çevirme hakkına sahiptir. Risksiz bir seyahat yapabilmeniz için pasaportunuzu yeniletmenizi öneriyoruz.
 Bu arada bazı kimselerin Belarus vizesi alma ihtimali düşüktür. Bu kimseler teminat olarak banka hesaplarında yeterli parası bulunmayanlar, kendisi ve bakımı ile sorumlu bulunduğu kişilerin parasal ihtiyaçlarını karşılayamayacak, ekonomik durumu düzgün olmayan kişiler veya herhangi bir işte çalışmayan kimselerdir. Bu durumlarda olup vize başvurusu yapıldığı zaman, Belarus vize almak isteyen kişi göçmen olarak algılayıp, bu kişilere vize vermemektedir. Biz de Eğer bu durumlardan birisin yaşıyorsanız, Belarus vizesi için başvurmanızı öneririz. Çünkü bir ülke diğer bir ülkeden yapılan vize başvurularında reddetme oranı yüzde 3'ü geçtiğinde, bu ülkeyi göç durumundan riskli ülkelerden kabul etmektedir.


 Şimdiden bol keyifli seyahatler diliyorum.


Belarus Vizesi Nasıl Alınır? Belarus ve şehirleri veya Beyaz Rusya olarak tabi edilen, uluslararası alanda ise Belarus olarak adlandırılan bu ülkeye giriş yapmak için vize nasıl alınır aktarmaya çalışacağız… Belarus Vizesi Belarus vizesi almak isteyen vatandaşlardan bordo pasaporta sahip olmaları istenmektedir. Yeşil, siyah ve gri pasaportlara 90 gün süre ile Belarus vizesi uygulanmamaktadır. Belarus vizesi için mutlaka sağlık sigortası yaptırılması zorunlu kılınmaktadır. Belarus vize çeşitleri şöyledir; Turistik Vize Ticari Vize Aile ziyareti Belarus Vize fiyatları vize çeşidinize göre farklılıklar gösterebilmektedir. Belarus Vize Başvurusu Belarus Vize Başvurusu yapmak için seyahat bitiş tarihinden itibaren 6 ay geçerli pasaporta sahip olunması gerekmekte, pasaportta en az 2 adet boş sayfanın olması istenmekte, son olarak pasaportun yaşının 10 yılı aşmamış olması gerekmektedir. Belarus Vize başvuru formu Rusça veya Türkçe olarak doldurulması gerekmektedir. Bu başvuru formunun tükenmez kalem ile eksiksiz bir şekilde doldurulmuş olması başvurunun olumlu sonuçlanabilmesi açısından oldukça önemlidir. Belarus vize başvurusu sonuçlandığından üzerinde yazan bilgilerin doğru olup olmadığını mutlaka kontrol edin. Belarus Vize Başvurusu İçin Gerekli Evraklar Belarus Konsolosluğu Belarus Konsolosluğu vize başvurularını hafta içi her gün 9.30 ve 11.00 saatleri arasında kabul etmektedir. Vize başvuruları yapmak isteyen vatandaşlar bu süreleri mutlaka göz önünde bulundurmalıdır. Belarus vize başvuruları ortalama olarak 5 iş günü içerisinde sonuçlandırılmaktadır. Belarus Konsolosluğu ekstra ücret ödenmesi halinde express vize uygulamasını devreye sokarak 2 iş günü içerisinde başvurularınızın sonuçlarını bildirmektedir. Belarus Konsolosluğu a yapacak olduğunu vize başvurularında seyahatlerinizde sıkıntılar yaşamamanız amacı ile 30 gün öncesinde Belarus vize başvurusu yapmanızı önermekteyiz. Belarus Vize Başvuruları hakkında detaylı bilgilere sahip olabilmek için Belarus Konsolosluğunun yetkilendirmiş olduğu vize danışmanlık firmalarından yardım alabilirsiniz. Global vize danışmanlık yetkilendirilmiş önemli vize danışmanlık firmaları arasında yer almaktadır. Vize süreçleriniz ile ilgili olarak detaylı bilgiler almak istiyorsanız ve Belarus Vizenizin olumlu sonuçlanmasını istiyorsanız 0850 346 68 74 telefon aracılığıyla iletişime geçebilirsiniz... Belarus Ankara Büyükelçiliği:

Belarusa Direk ukrayna airlines ve belarus havayolları ile gidebilrisiniz.
Cinnah Cad. 29/ 14 Çankaya / ANKARA
Telefon: 0 (312) 426 88 89
Faks: 0 (312) 426 66 60
Email info@globalvize.net

İstanbul Belarus Konsolosluğu / Büyükelçiliği adresi: Birgül sok.Toros villa No:1/B,Florya,Bakırköy/İstanbul / Ankara Belarus Konsolosluğu / Büyükelçiliği adresi : Abidin Daver Sokağı, No.17, 06550, Çankaya / Ankara

İstanbul Belarus Konsolosluğu /Büyükelçiliği adres bilgileri : Birgül sok.Toros villa No:1/B,Florya,Bakırköy/İstanbul / Telefon : 0 212 573 66 31

Ankara Belarus Konsolosluğu / Büyükelçiliği adres bilgileri : Abidin Daver Sokağı, No.17, 06550, Çankaya / Ankara /Telefon numarası :0312 426 88 89

Global vize şubeleri Ankara merkez olmak üzere, İstanbul Kadıköy, İstanbul Harbiye, İzmir ve Gaziantep illerinde sizlere hizmet vermektedir.

vize tipi olarak uzun süreli misafir vizesi olarak isimlendirilir.

Aile birleşimi için elçiliğe bizzat kendinizin geldiği ve evrakların hazırlanmasından 5 iş günü çıkan vize de en önemli evrak davetiyedir.

Geçerlilik süresi 90 gün olan vizedir.Eğitim alacağınız kurumdan bir davet mektubu olması gerekir.Ayrıca Belarus yabancılar ofisinde vizenizi uzatabilirsiniz.

Belarus vize ücreti her şey dahil 150 Eurodur.

Belarus Vize

    Turistik, ticari ya da aile ziyareti amaçlı ziyaretleriniz için Belarus’a (Beyaz Rusya) belarus vize başvurusu yapmanız gerek bulunmamaktadır. 30 gülük seyahatlerinize kadar vize talep etmeyen Belarus ülkeyi ziyaret etmeniz için küçük te olsa bir neden daha sunuyor sizlere.

Belarus Hakkında Genel Bilgi

     Avrupa’nın göbeği olarak da bilinen Belarus (Beyaz Rusya) eski bir SSCB (Sovyet Sosyalist Cumhuriyet Birliği) ülkesidir.  Başkenti Minsk’tir. Coğrafi konumu itibari ile doğusunda Rusya, batısında Polonya, kuzeyinde Letonya, güneyinde Ukrayna ve kuzeybatısında Litvanya yer alır.

     Denize kıyısı olmayan ülkenin ortalama @’lık bölümü orman ve yeşil alandan oluşmaktadır. Orta Avrupa’nın Akciğerleri denilebilir. Engebeli olmayan ve düz bir alana sahip ülkede çok sayıda Dere olmasının yanı sıra ortalama olarak 11 Bin ayrı göl bulunur. Belarus’un düz bir alana sahip olması ve yoğun yağış alması sebebi ile sıklıkla bataklık alanlarına rastlanmaktadır. Resmi dili Belarusça olmasına karşın halkın çoğunlukla Rusça konuştuğuna şahit olabilirsiniz. Belarusça genellikle resmî kurumlarda konuşulmaktadır. Din açısından büyük bir kısım Ortodoks olsa da diğer dinlere de rastlayabiliyorsunuz. Ülkenin en önemli özelliğinden biri de Avrupa’nın en güvenli ülkesi olmasıdır. Güvenli denildiği zamanda genellikle aklımıza polis ya da askeri teşkilatlar geliyor ancak Belarus ‘ta sivil polisin resmi polis sayısından fazla olduğu bilinmektedir. Dolayısı ile suç oranı oldukça düşüktür ve darp, gasp, soygun vb. suç oranlarına çok az rastlanmaktadır. Belarus ‘ta istediğiniz saatte rahatlıkla gezebilirsiniz. Ayrıca Belarus Avrupa ülkelerinde idam cezasını uygulayan tek ülkedir. Belarus para birimi Beyaz Rusya Rublesidir.

      2. en büyük şehri Gomel olan Belarus’un diğer büyük şehirleri Mogilev, Vitebsk, Grodno ve Brest’tir. Kara ikliminin hâkim olduğu ülke dondurucu soğuklara sahiptir ve kış aylarında hava ısısı – 10’a kadar düşebilmektedir. Ülkeyi en uygun gezme zamanı, Temmuz ve Ağustos aylarıdır ancak soğuk hava ve kar severler için kış aylara idealdir.

Belarus’a Yolculuk

 

             İstanbul’dan Belarus Minsk’e direk uçuşlar mevcuttur ve 2 buçuk saat içerisinde ulaşmış oluyorsunuz. Haftanın 5 günü Minsk’e uçuşlar var. Onun haricinde Moskova’dan aktarmalı olarak da gidebiliyorsunuz ancak ortalama 14 saat kadar uzun bir sürece tabi.

 

Belarus Kültür ve Festivalleri

   Gece eğlenceleri görülmeye değer ülkelerdendir. Eğlenmeye oldukça meraklı olan ülke aynı zamanda turizmi de desteklemek amacıyla yıl içerinde birçok festival düzenler. Slavianski Bazaar, Minsk Baharı, Uluslararası caz festivali, Ulusal hasat festivali ve daha birçok festival genellikle Minsk ya da Vitebsk kentinde düzenlenir.

 

 

Gezilecek yerler

Belarus’un ikinci büyük şehri olan Gomel, Başkent Minsk’e yaklaşık 300-305 km uzaklığında olup, Minsk’ten 4 buçuk saatlik bir tren yolculuğu ile, ya da İstanbul’dan Kiev’e oradan da yine 4 buçuk saatlik bir yolculukla ulaşabilmektesiniz.

    Gomel diğer Belarus şehirlerinin aksine suç oranı yüksektir. Soğuk hava koşulları ve suçlara karşı önlem aldığınız takdirde şehirdeki tarihi ve turistik yerleri gezebilir ve festivallere katılabilirsiniz. Gomel ’de gezilecek yerleri sıralayacak olursak eğer;

 • Rumyantsev Sarayı
 • Saint Peter Katedrali
 • Halk Sanat Müzesi
 • Bölgesel Tarih Müzesi
 • Temmuz ayı ise Vitebsk Festivali
 • Sozh Nehri Gezisi
 • Çernobil çocuklarının anıt mezarları

     Soğuk olması sebebi ile çokça alkol tüketen şehirde ev yapımı votkayı deneyebilirsiniz. Yöresel yemek olarak ta patates pankeklerini, Solianka denilen çorbalarını deneyebilirsiniz.

 

     Minsk Belarus’un kalbinin attığı yer ve başkentidir. Tarihi ve turistik yerleri, mimarisi ile gezilip görülmesi gereken yerlerin başında yer alıyor. Belarus’a gidip te Minsk’e uğramadığınız takdirde Belarus’a gitmiş sayılmazsınız. Gezilecek başlıca yerleri sıralamak gerekirse;

Aziz Simon ve Helena Kilisesi Minsk’in sembol yerlerinden birisidir. Mimarisi kırmıza tuğlaya dayandığı için Kırmızı Kilise olarak da adlandırılmaktadır.  Kiliseyi tam anlamıyla gezmeniz ve bilgi sahibi olmanız yaklaşık olarak 1,5 saat sürüyor. Kiliseye gidebilmek için Lenin Meydanına gitmeniz gerekiyor. Kilise Saat 09: ile 21:00 saatleri arasında ziyarete açıktır.

Gözyaşı Adası Minsk’in tarihi bölgesi olan Trinity’dedir. Gözyaşı Adası Şapeli 1979 ile 1988 yılında yapılan Sovyetler Birliği’nin Afganistan’a gerçekleştirdiği askeri müdahalede hayatını kaybeden 700 askerin anısına dikilmiştir. Şapele ulaşmak için Niamiha bulvarına gitmeniz gerekmektedir. Burada şapelin çevresindeki havuza para atarak dua ediyor ve dileklerde bulunabiliyorsunuz.

 

Zafer Meydanı 1954 yılında 2. Dünya savaşında hayatını kaybeden Rus ve Belarus’lu askerlerin anısına yapılmış bir anıttır. Bağımsızlık bulvarı ve Zakharau caddesinin birleştiği bu meydanda parlamento binası da görülmeye değer mimari eserlerden biridir. Dev Lenin heykellerinin de bulunduğu parlamento binasını ve Zafer meydanını ziyaret etmek için ploshcha pyeramohi durağında inebilirsiniz.

 

Belarus Modern Milli Kütüphanesi 1922 yılında inşaatına başlanan ve 2006 da sonlanan Elmas şeklinde tasarlanan ve Rusça eserler bakımından Dünya’nın en büyük 3. Kütüphanesi konumundaki bu muhteşem mimariyi görmeden gitmeyin derim. Kütüphanenin en üst katında dinlenip kahve içebileceğiniz bir kafe bulunmaktadır. Bu arada kafenin 24. Katta olduğunu belirtmeliyim.

 

Belarus Opera ve Tiyatro Binası 1934’te yapımına başlanmış ve 5 yılda tamamlanmıştır. 2. Dünya savaşı sırasında Nazi Almanya’sı tarafından bombalansa da dimdik ve ihtişamlı şekilde durmayı başaran bu binayı gezmenizi ve hatta bir gösteriye bilet almanızı şiddetle öneririm.

 

Büyük Vatanseverlik Savaşı Müzesi 1941 ile 1945 yılları arasında yapılan Nazi Almanya’sının savaş eserlerinin sergilendiği bu müze 1966 yılında inşa edilmiştir. 142 bin eserin bulunduğu bu müzeye 2 saatinizi ayırmanız yeterli oluyor.

 

Kutsal Ruh Katedrali 1642 yılında rahipler için yapılan bu katedral belediye binasına da oldukça yakındır. Belarus Ortodoks kilisesinin merkez katedrali olması sebebiyle oldukça önemli bir yere sahip. Kutsal Ruh Katedralini gezdikten sonra yakın olması sebebi ile Trinity bölgesini de gezebilirsiniz.

 

Trinity Bölgesi adını içerisindeki Trinity Kalesinden almaktadır. 2. Dünya savaşında yıkılan bölge 1980’lerde tekrar inşa edilmiştir. Trinity bölgesinde evlerin rengarenk olduğunu görecek ve çok seveceksiniz.

 

Ulusal Sanat Müzesi Avrupa’nın en önemli müzesi konumunda olan bu müzede 13 ile 19. YY arasındaki yerel el sanatları eserlerini ve birçok Rus sanatçının yaptığı tablolara ulaşabilirsiniz. 2. Dünya savaşında büyük hasar alan Müze zamanla restore edilerek onarılmıştır.

 

    Brest Polonya’nın sınırında yer alan Bug ve Mukhavets nehirlerinin birleştiği yerdedir. Ulaşım konusunda problem yaşamayacağınız bu şehirde Marshrutka denen yerel otobüse de binebilirsiniz.

Yüzyıllar boyunca pek çok kültüre ev sahipliği yapan kentte, ülke tarihini görebileceğiniz pek çok müzeye rastlıyor olacaksınız.

Vagon ve lokomotiften oluşan büyük bir koleksiyona sahip olan Tren Teknoloji Müzesinde, 1903 tarihli Moskova Brest Ekspresi ve 1988 yılında Sovyetler yolcularını taşıyan trenleri yakından inceleme fırsatınız oluyor. Ayrıca içine bile girebiliyorsunuz.

Brest Kalesi beklentinizin altında olabilir çünkü sadece belli bir kısmı günümüze kadar gelmiştir ve artık Sovyetler Anıtı olarak anılmaktadır. Bununla birlikte Nikalaivsky Kilisesi, Brest Tarihi Müzesi, Saint Simon Katedrali ve Kolmskie Kapısı görmeniz gereken yerlerdendir.

 

Belarus Mutfağı

 

Belarus mutfağında en çok patates ve mantara yer verilmiştir. Ukrayna olan yakınlığı sebebiyle de deniz ürünlerine rahatlıkla erişebiliyorsunuz. Süt ve süt ürünleri oldukça ucuzdur. Patates çeşitleri ile yaklaşık olarak 300 farklı yemek yapılabilmektedir. Patates yemeklerinin en meşhuru Draniki olarak bilinen bir yemektir. Kırmızı pancardan yapılan geleneksel Borşç çorbasını mutlaka denemelisiniz.

Bir sorunuz var mı ?

Şubelerimiz

Ankara Şube

Cinnah Cad. No: 29/2 Çankaya / Ankara


+90 312 426 66 60

İstanbul Avrupa Şube

İnönü Mah. Papa Roncalli Sok.No:13/2 Harbiye / Şişli / İstanbul


+90 212 232 00 88

İstanbul Anadolu Şube

Söğütlüçeşme Cad. Derici Zeynel Sk.Karacahan İş Hanı 19/7 Kadıköy İstanbul


+90 216 345 44 66

İzmir Şube

Kıbrıs Şehitleri Cd. No.:66/2 Libabe Apt. Alsancak / İzmir


+90 232 404 07 07

Gaziantep Şube

İncilipınar Mahallesi 3. Cadde Çayırlı İş Merkezi A Blok No:4 Şehitkamil / Gaziantep


+90 342 231 32 33