Kamboçya Vizesi

Kamboçya Vizesi

Ülke Başkent: Phnom Penh
  • Para Birimi: Riel (KHR)
  • Telefon Kodu: + 855
  • Nüfus: 14.49 Milyon

 Kamboçya Vizesi - Kamboçya Vize Başvurusu - Kamboçya Vize Ücreti - Kamboçya Konsolosluğu - Kamboçya Vize İşlemleri Hakkında Bilgi VE Hizmetlerimize ilgili Tarafımızdan Detaylı Bilgi Almak İçin Lütfen Telefon Desteği Alınız.


7/24 Hizmet Vermekteyiz.


0850 346 68 74
Vizesi


  • Büyükelçi
  • Sıkça Sorulan Sorular
  • Gezi Notları
  • Soru - Cevap
  • Soru Sor

Kamboçya Vizesi Nasıl Alınır?

Kamboçya, Resmi Adıyla Kamboçya Krallığı az bilinen ülkelerin başında gelmektedir. Fakat özellikle iş seyahatlerinde fazlaca tercih edilen bir ülkedir…

Bir Güneydoğu Asya ülkesi olan Kamboçya vizesi Asya ülkeleri arasında gelişmişlik düzeyi bakımından ve gezip görülesi yerleri açısında bir adım önde bulunmaktadır. Bu ülkeye seyahat etmeyi düşünen kişilere faydalı olması amacıyla Global Vize Danışmanlık firması olarak Kamboçya Vizesi Nasıl Alınır? Aktarmaya çalışacağız…

Kamboçya Vizesi

Kamboçya vizesi uygulaması konusunda sıkı olan ülkelerin başında gelmektedir. Bordo, yeşil, gri ve siyah pasaporta sahip tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından seyahatleri için Kamboçya vizesi istenmektedir.

Kamboçya vizesi talebinde bulunan yabancı uyruklu kişilerin zorunlu seyahat sağlık sigortası yaptırmış olmaları gerekmektedir. Kamboçya vizesi almaya hak kazanan kişiler konsolosluğun kendilerine vermiş oldukları vize başvuru sonuçlarını kontrol etmeleri önemle tavsiye edilmektedir. Bu şekilde seyahat etmek isteyen kişiler ülkeye giriş çıkışlarda sıkıntılara karşı bir önlem almış olacaklardır.

Kamboçya Vize ücreti Kamboçya vize çeşitlerinize göre farklılıklar göstermektedir. En doğru bilgiyi almak için Konsoloslukla veya Vize Danışmanlık firmaları ile irtibata geçerek öğrenebilirsiniz.

Kamboçya Vize Başvurusu

Kamboçya vize başvurusunda bulunacak olan kişilerin pasaportlarının seyahat bitiş tarihinden itibaren en az 6 ay geçerliliği bulunması gerekmektedir. Ayrıca hamilinin imzası bölümünün ve pasaportun tüm sayfalarının pasaport sahibi tarafından imzalanması şart koşulmaktadır.

Kamboçya Vize Başvuru formlarının İngilizce doldurulması ve okunaklı büyük harfler ile doldurulması şart koşulmaktadır.

Kamboçya Konsolosluğu

Kamboçya Konsolosluğu vize başvuru taleplerini Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe ve Cuma günleri saat 9.00 ile 15.00 saatleri arasında kabul etmektedir. Bu vize taleplerini ise ortalama olarak 3 veya 4 gün içerisinde sonuçlandırmaktadır. Bu süre Kamboçya konsolosluğunun yoğunluk durumuna bağlı olarak değişebileceği unutulmamalıdır.

Vize başvurusunda süre sıkıntısı çekmemek için seyahat planları önceden belli olan kişilerin 15 gün öncesinden Kamboçya Konsolosluğu başvuruda bulunmaları en sağlıklı karar olacaktır.

Konsolosluğun yetkilendirmiş olduğu vize danışmanlık firmaları arasında yer alan Global Vize Danışmanlık firması Kamboçya vizesi alma süreçlerinizde sizlere yardımcı olmaktadır. Global Vize Danışmanlığa ulaşmak için 0850 346 68 74 aracılığıyla iletişime geçebilirsiniz…

Kamboçya Ankara Büyükelçiliği : 
Cinnah Cad. 29/ 14 Çankaya / ANKARA
Telefon: 0 (312) 426 88 89
Faks: 0 (312) 426 66 60
Email info@globalvize.net

İstanbul Fahri Başkonsolosluğu Adres: İnönü Cad. No:53 Kat:7 Daire:13 Işık Apt. Gümüşsuyu,34437 İstanbul Tel : 0212 232 00 88 Ankara Fahri Başkonsolosluğu: Adres: Cinnah Caddesi Nihat Erim İş Merkezi No:37 Kat 4 Daire 25 - Çankaya/Ankara Tel : 0312 426 88 89

Ankara Fahri Başkonsolosluğu: Adres: Cinnah Caddesi Nihat Erim İş Merkezi No:37 Kat 4 Daire 25 - Çankaya/Ankara Tel : 0312 426 88 89

Global vize şubeleri Ankara merkez olmak üzere, İstanbul Kadıköy, İstanbul Harbiye, İzmir ve Gaziantep illerinde sizlere hizmet vermektedir.

İstanbul Fahri Başkonsolosluğu Adres: İnönü Cad. No:53 Kat:7 Daire:13 Işık Apt. Gümüşsuyu,34437 İstanbul Tel : 0212 232 00 88

Kamboçya Seyahati

Kamboçya Vizesi

        Kamboçya’ya seyahat etmek isteyen T.C. vatandaşları bordo (umuma mahsus) pasaporta sahip olanlar 30 güne varacak şekilde vize almak zorundadır. Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport sahipleri 90 güne varacak şekilde vizesiz seyahat hakkına sahiptir. Kamboçya vizesi başvuru yaptığınız gün sonuçlanmaktadır. Oldukça basit alınan vize için belli bir prosedür de yoktur. 1-2 evrakla vizenizi çok uygun bir fiyata tamamlayabilirsiniz. Başvurular internet üzerinden online olarak yapıldığında yine aynı gün içerisinde sonuçlanabilmektedir. Bir diğer yöntem ise kapı vizesinin veriliyor olması. Uçakta size verilecek formu havaalanındaki görevliye vermeniz yeterli oluyor. Risk almamak için vize başvurunuzu yapıp gitmenizi tavsiye ederim.

Kamboçya Hakkında Genel Bilgi

      Üniter, Parlamenter ve Anayasal Monarşi ile yönetilen bu ülke Pol Pot katliamı ile bilinir. 70’li yıllarda bir komünist parti kurarak başlayan Pol Pot ülkede yaklaşık 3 buçuk milyon insanın vahşice katlettiği bilinmektedir. Ülke nüfusunun neredeyse Psinin genç oluşu bu sebeptendir.

      Kamboçya seyahati sizlere diğer ülkelerden farklı olarak buruk ve unutulmaz anlar yaşatacaktır. Bir yandan yoksullukla uğraşan ülke bir yandan da tarihi ve turistik yerleri turizme sürerek, yoksulluğa mücadele vermektedir. Tarihi yerleri, sahilleri, ormanları, parkları, müzeleri, festivalleri, sarayları, tapınakları ve kendine özgü yemek anlayışı ile bu ülkeyi gezmenizi kesinlikle öneriyorum. Coğrafi konum itibari ile güneydoğu Asya’da Çin Hindu Yarım adasın güneyinde yer alıyor. Doğusunda Vietnam, batı ve güneyinde Tayland, kuzeydoğuda Laos ile komşudur. Ülkede çok geniş bitki ve hayvan çeşitliliğinin olması yanında tarım ve hayvancılığı getiriyor. Almış olduğu darbe ve savaşlar U oranındaki tarım ve hayvancılık sektörünün gelişimini 0’a indirmiştir. Savaş yıllarından kalan mayın tarlalarından mustarip olan Kamboçya halkı korku ve endişeleri sebebi ile tarımdan uzaklaşmış Tekstil ve Turizm ile ekonomisini toparlamaya başlamıştır. Dünyanın en fakir ülkelerinden biri olan Kamboçya seyahatinizde en çok sağlığınıza dikkat etmelisiniz. AIDS virüsünün yaygın olduğu bu ülkeye giriş yaparken Tetanos, Hepatit, Difteri ve Menenjit gibi aşıları mutlaka olmalısınız. Güneydoğu Asya ülkesi olan Kamboçya ikliminde Muson yağmurları ve rüzgarları hakimiyet kurmuştur. Yağmurlu dönemleri Mayıs ve Kasım arası, Kuru sezonu ise Kasım ve Nisan ayı aralarıdır. Burada sıcaklık en fazla 20 dereceye düşmekte ve 40 dereceye kadar yükselmektedir.

         Nüfus çoğunluğunu Budistlerin oluşturduğu bu ülkede ikinci büyük topluluk ise Müslümanlardır. Ardından Hristiyanlık ve Ateizm görülmektedir. 7 / 24 açık bulabileceğiniz gece kulüpleri bulunmaktadır. Festival hazinesi olan Kamboçya’nın festivalleri rengarenk geçer. Resmi dili Kemerce, para birimi ise riel’dir.

Kamboçya’ya Yolculuk

     Türkiye’den Kamboçya’ya seyahat etmek isteyenlere direkt olarak ulaşımın mümkün olmadığını belirtmek isterim. Komşu ülke olan Vietnam ya da Tayland üzerinden aktarmalı olarak gidilebilmektedir. Tayland T.C. vatandaşları için vize istememektedir. Ancak Tayland üzerinden Kamboçya’ya geçecekseniz vize başvurusu yapmanız gerekiyor. Vietnam aktarmalı bir seyahat yapacak iseniz transit vize kullanmanız gerekebilir. Eğer Türkiye’den Kamboçya’ya direk uçuş olsaydı bu süre 10 – 11 saat olacaktı. Vietnam ile Kamboçya arası ortalama 7 saat, Tayland ile Kamboçya arası ise ortalama 8 saat sürecektir.

Kamboçya Şehirleri ve Gezilecek Yerler

    Kamboçya toplam 25 ilden oluşmaktadır. Başkenti ve en turistik bölgesi Phnom Penh’dir. Başkentten sonraki önemli ve büyük şehirleri, Banlung, Battambang, Kampot, Koh Kong ve Siem Reap ’tır.

     Başkent Phnom Penh, Mekong Nehri kenarına kurulmuş ve Fransız koloni döneminden kalan oldukça eski bir şehirdir. Her yıl artarak ilerleyen turist sayısı bu şehre akın etmektedir. Tarihi ve turistik mekanlarının yanı sıra, doğal güzellikleri, nehirleri ve eğlenceleri ile ünlenmiştir.

Tuol Sleng Soykırım Müzesi ve Ölüm Tarlaları gezerken tüylerinizi ürpertecek nitelik taşıyan bir müzedir. Kamboçya’nın acı dolu tarihini atmosferi ile sizlere en iyi şekilde yansıtan bu müze de ölen yaklaşık 3 buçuk milyon insanın iskeleti sergilenmekte. İskeletlerin yanı sıra fotoğraf ve tablolarla tarih yansıtılmaya çalışılmıştır. Giriş ücretlidir ve sanırım kişiye göre farklı ücretler talep edilmekte minimumda tutmanızda fayda vardır. Para üstü vermelerini beklemeyin.

Kraliyet Sarayı ve Gümüş Pagoda 1860 yılında kral ikameti için inşa edilen bu saray turistlerin en çok ziyaret ettiği bir eserdir. 2.100 elmas kullanarak inşa edilen pagoda da kralın henüz ikamet ettiği bölüm ziyarete kapalıdır. İhtişamlı görüntüsünü kaçırmamanızı tavsiye ederim. Giriş bedeli istendiğinde cebinizdeki en düşük parayı vermenizi tavsiye ederim.

Ta Phrom Tapınağı Kamboçya’nın en görkemli en iç açıcı ve en ilginç olanıdır. Dev bir ormanın tam ortasında yer alan bu tapınak Bayon tarzında inşa edilmiş ve manastır olarak kullanılmıştır. İçerisindeki taş oymalar, Hindu mitolojisine ait kabartmalar, liken, yosun ve diğer bitkilerle kaplı olan tapınaklar oldukça ilginizi çekecek ve hatta buraya bayılacaksınız. Başkentten 1 saat uzaklıkta olan bu tapınağa otobüs ile gitmeniz de mümkün. Giriş ücretlidir.

Kamboçya’da Gezilecek Diğer Yerler

     Angkor Vat (kesinlikle ziyaret edilmelidir), Angkor Thom, Banteay Srei, Bayon of Siem Reap, Beng Mealea, Preah Khan, Phnom Bakheng, Preah Vihear Tapınağı, Choeung Ek, Baphuon, Pre Rup, Terrace Of The Elephants, Koh Ker,Kamboçya Ulsal Müzesi, Phimeanakas, Srah Srang, Banteay Kdei, Kbal Spean, Phnom Kulen, Neak Pean, Wat Phnom, Terrace of The Leper King, East Mebon, Banteay Samre, Ta Som, Bakong, Ta Keo, Sambor Prei Kuk, Khleangs, Angkor Ulusal Müze, Phnom Penh Central Market, Prasat Kravan, Preah Ko, Thommanon, Koh Tonsay, Preah Monivong Ulusal Park, Phnom Kulen Ulusal Park, Lolei, Chau Say Tevoda, Ream Ulusal Park, Angkor Gece Marketi ve  Baksei Chamkrong.

Kamboçya Mutfağı

     Güney Asya, Çin ve Fransız mutfağının karışımı olan Kamboçya mutfağı Türklerin damak zevkine pek uymamaktadır. Burada en çok yiyeceğiniz şeyin tropikal meyve ve sebzeler olduğunu belirtmek isterim. En ünlü yerel yiyecekleri Khadam (yengeç), Bai Sarch Chrouk (sebze ve pirinçle servis edilen, barbekü domuz eti) dir. Burada en çok kızartılmış ve haşlanmış böcek, örümcek ve yılanlarla karşılaşıyor olursunuz.

 

 

Bir sorunuz var mı ?

Şubelerimiz

Ankara Şube

Cinnah Cad. No: 29/2 Çankaya / Ankara


+90 312 426 66 60

İstanbul Avrupa Şube

İnönü Mah. Papa Roncalli Sok.No:13/2 Harbiye / Şişli / İstanbul


+90 212 232 00 88

İstanbul Anadolu Şube

Söğütlüçeşme Cad. Derici Zeynel Sk.Karacahan İş Hanı 19/7 Kadıköy İstanbul


+90 216 345 44 66

İzmir Şube

Kıbrıs Şehitleri Cd. No.:66/2 Libabe Apt. Alsancak / İzmir


+90 232 404 07 07

Gaziantep Şube

İncilipınar Mahallesi 3. Cadde Çayırlı İş Merkezi A Blok No:4 Şehitkamil / Gaziantep


+90 342 231 32 33