Tayland Vizesi

Tayland Vizesi

Ülke Başkent: Bangkok
  • Para Birimi: Baht (THB)
  • Telefon Kodu: +66
  • Nüfus: 65.99 Milyon

Tayland vizesi almanız için geri kalan diger evraklar firmamız tarafından temin edilecektir.


Türkiye’nin her ilinden pasaportlara Global Vize Tayland vizesi alabilmektedir.


Tayland vizesi işlemleri için sizin konsolosluğa gelmenize gerek yoktur.


Ankara İstanbul ve İzmir dışındaki şehirlerden pasaport ve evrakları diledikleri kargo şirketi ile bize ulaştırabilirler.Vizeleriniz alındıktan sonra aynı şekilde kargo ile size geri gönderilecektir.


Acentamız Global Vize Tayland vizesi almakta tam yetkili acentadır.


7/24 Hizmet Vermekteyiz.


0850 346 68 74

Vizesi


  • Büyükelçi
  • Sıkça Sorulan Sorular
  • Gezi Notları
  • Soru - Cevap
  • Soru Sor

Tayland Ankara Büyükelçiliği :
Cinnah Cad. 29/ 14 Çankaya / ANKARA
Telefon: 0 (312) 426 88 89
Faks: 0 (312) 426 66 60
Email info@globalvize.net

Global vize şubeleri Ankara merkez olmak üzere, İstanbul Kadıköy, İstanbul Harbiye, İzmir ve Gaziantep illerinde sizlere hizmet vermektedir.

Ankara Tayland Konsolosluğu / Büyükelçiliği adres : Koza Sok. No: 87, 06700 G.O.P.- ANKARA / Telefon : 0312 426 88 89

Tayland vize işlemleri sadece Ankara Tayland Konsolosluğu / Büyükelçiliğinde yapılmaktadır .

Ankara Tayland Konsolosluğu / Büyükelçiliği adres : Koza Sok. No: 87, 06700 G.O.P.- ANKARA / Telefon : 0312 426 88 89

Tayland vizesi ücret bilgisi için www.globalvize.net internet adresini ziyaret edebilirsiniz.

Tayland için 28 güne kadar vize gerekmemektedir. Ancak 3 Aylık Tayland vizesi için şahsen başvuruda bulunmanıza gerek yoktur. Gerekli evrakları ileterek Türkiye'nin her ilinden pasaport için sizin adınıza Tayland vizesi başvurusunda bulunabiliriz. ( KUBRA )

3 aylık Tayland vizesi için; Ankara Genel Merkez başta olmak üzere, İstanbul Avrupa Yakası, İstanbul Anadolu Yakası, İzmir ve Gaziantep illerinden hizmet talep edebilirsiniz. ( KUBRA )

Global vize şubeleri Ankara merkez olmak üzere, İstanbul Kadıköy, İstanbul Harbiye, İzmir ve Gaziantep illerinde sizlere hizmet vermektedir.

Tayland turist vizesinin sonuçlanma süresi 4 ile 7 iş günü arasında değişmektedir. İstisnai durumlarda bu süreç bazen daha uzun veya daha kısa olabilir. ( KUBRA )

Tayland Seyahati

Tayland Vizesi

     Tayland’ı ziyaret etmek isteyen T.C. vatandaşları Umuma mahsus (bordo) pasaport sahipleri 30 güne, diplomatik, hizmet ve hususi pasaport sahipleri 90 güne varacak şekilde vize istememektedir. Pasaportunuzun en az 6 aylık geçerliliği bulunması gerekiyor. Ülkeye karadan giriş yaptığınız takdirde sadece 15 gün kalabiliyorsunuz. Hava yolu ulaşımı tercih ettiğinizde 30 gün seyahat edebiliyorsunuz. Kapıda size verecekleri giriş kartını mutlaka muhafaza edin. 

Tayland Hakkında Genel Bilgi

     Uzak Doğu cenneti olarak bilinen tropik adaları, müthiş doğası ve görkemli Budist tapınakları ile milyonlarca turisti ağırlayan Tayland ölmeden önce gidilecekler listesinde kesinlikle bulunması gerekiyor. Avrupa’nın sömürge altına alamadığı tek Asya devletidir.

      Coğrafi konum açısından batısında Burma, doğusunda Kamboçya, kuzeyinde Laos ve güneyinde Malezya ile komşudur. Ülkenin eski adı Siyam’dır. Ekonomisin en güçlü yanı tarıma dayalı olsa da turizm, maden yatakları ve deniz ürünleri de ülkeye önemli derecede ekonomik rahatlık vermektedir. Hızla büyüyen ekonomisi ile Dünyanın en büyük 20. Ekonomisine sahiptir. Tayland yerlileri yabancılara karşı son derece sevecen ve yardımsever yaklaşmaktadır. Birbirlerine ve çevreye son derece saygılı olan halk Namaste olarak bilinen saygı ve selamlaşma ritüelinin benzeri olan Wai’yi kullanır. Bu ülkede LGBTİ üyeleri ve eşcinsellerde oldukça hoş karşılanır. Yüksek sesle konuşurlar ve neredeyse tamamı İngilizce bilir. Ülke son derece güvenlidir. Dikkat etmeniz gereken şey ormanlık alanlarda gezerken maymunların çantanıza el uzatmaları olacaktır. Hayvan cenneti olarak da bilinen Tayland da tüm hayvanlar kardeş gibi diyebiliriz. Ve güvenliklerine son derece dikkat ederler. Size doğru gelen bir hayvanı itmeye çalıştığınızda tepki toplarsınız. Güneydoğu Asya’nın en çok ziyaret alan ülkesinde doğa ve kültürünün yanı sıra festivalleri ile de ziyaretçi akımına uğrar. En bilineni Çiçek festivali ve uçurtma festivalidir. Bunun yanında 10’dan fazla görkemli bir şekilde kutlanan festivalleri bulunmaktadır. Nüfus yoğunluğunu Budistler oluştursa da ülkenin resmi bir dini yoktur. Budist tapınma törenleri de en az festivaller kadar rağbet görmektedir.

            Tropikal iklimin hâkim olduğu ülkeyi ziyaret etmek için en iyi dönem kasım ve mart ayları arasıdır. Bu aylarda muson yağmurları görülmez hava sıcaklığı ortalama 25 derecedir. Bu dönem serin mevsim olarak adlandırılır. Sıcak mevsim diye adlandırılan aylar ise nisan ve ekim ayları arasıdır. Bu dönemlerde muson yağışları görülür ve hava sıcaklığı 40 dereceye kadar yükselir. Ülkenin resmi dili Tayca’dır. Para birimi ise Baht ’tır.

Tayland’a Yolculuk

      Türkiye’den Taylan’da direkt ve aktarmalı olacak şekilde hava yolu ile ulaşım mümkündür. Varış yerinize göre değişkenlik gösterecek olan ortalama uçuş süresi 11 saattir. Aktarmalı olarak gitmeniz durumunda bu süre iki katına çıkabilir.

Tayland Şehirleri ve Gezilecek Yerler

      Ülke 4 ana idari bölgeye ayrılıyor ve bu bölgelerin her birinin kendine özgü kültürü ve şivesi vardır. Ayrı yönetim şekilleri olan iki ile (Bangkok ve Pattaya) toplamda 76 il bulunur. Ülkenin en kalabalık, en popüler şehri ve başkenti Bangkok’tur. Başkentten sonra en önemli şehirleri Phuket, Pattaya, Chiang Mai, Phi Phi, Satus, Trang, Hua Hin ve Koh Tao’dur.

     Metropol bir alanla 15 milyonu içinde barındıran Başkent Bangkok’ta New York’u andıran yüksek binalara, eğlence merkezlerine, tapınaklarına, saraylarına, doğal güzelliklerine, tarihi mekanlarına, müzelerine ve parklarına doyamayacağınız yerlere rastlayacaksınız. 

Büyük Saray Bangkok’un tarihi kısmında şehri ikiye ayıran Chao Pharaya Nehrinin sağ kıyısında yer alır. 218 bin metre kareye sahip alanı ile bu saray gerçekten büyük. Sarayı ziyaret etmek için tüm gününüzü ayırmanız gerekmektedir. Ayrıca bu ziyaretinizde kıyafet saygınlığı öne çıkmaktadır. Kesinlikle görülmesi gereken bir yerdir.

Wat Phra Kaew Tayland’ın en görkemli ve etkileyici yapısı olmasının yanı sıra yine Tayland’ın en kutsal tapınağıdır. Büyük Sarayın hemen yanında yer alıyor. Görür görmez tanıyacağınız bu tapınağı mutlaka ziyaret etmenizi öneririm.

Bangkok Ulusal Müzesi güneydoğu Asya’nın en büyük müzesidir. Tay sanatının ve tarihinin en güzel örnekleri, buda çizimlerinin en iyileri Kral Taksin’ in Tahtı, Tay yazıtlarının en eskiler, dekoratif tarihi sanatlar, Etnolojik koleksiyon ve birçok tarihi taş sütun bulunmaktadır. Müze 17 yy. da inşa edilmiş olup ilk amacı taht sarayıdır.

Tayland’da Gezilmesi Gereken Diğer Yerler

     Wat Pho Tapınağı, Wat Arun, Jim Thompson Evi, Wat Traimit, Lumpini Parkı, Dusit Sarayı, Suan Pakkad Saray Müzesi, Phi Phi Adaları, Patong Plajı, Ko Pha Ngan Plajı, Phang Nga Körfezi, Railay Kumsalı, Ko Samet, Wat Phra That Doi Suthep, Ko Lipe Sahili, Khai Yai Ulusal Park, Similan Adaları, Beyaz Tapınak, Khao Phing Kan, Ko Lanti Yai, Chatuchak Weekend Market, Doi Inthanon Ulusal Park, Jomtien Plajı, MBK alışveriş Merkezi, Altın Buda Tapınağı, Ayutthaya Tarihi Park, Erawan Ulusal Park, Burma Railway, Safari World, Wat Mahttat, Hua Lamphong Tren İstasyonu, Ko Poda,Phuket Fantasea, Sukhothai Tarihi Park, Ancient Siam, Wat Chedi Luang, Wat Saket, Phuket ve Pattaya.

Tayland Mutfağı

      Dünyanın en beğenilen mutfaklarından biri haline gelen Tayland mutfağında çokça tüketilen ana malzemeler deniz ürünleri, pirinç ve soslardır. Hindistan gibi baharat ve sosları çokça kullanan Tay’lar ölçülü bir şekilde Uzak doğu kültürünün en iyi mutfağıdır. Tom Yam Kung (acı-ekşi-tatlı) yerel ve nefis bir lezzet kesinlikle denemelisiniz. Tayland’da Türkiye’de bulunmayan ve oldukça lezzetli olan bin bir çeşit meyve ve sebzeyi deneyebilirsiniz. Farklı kültür ve lezzetlere açıksanız eğer bu ülkede böceklerde soslarla birlikte pişirilip servis edilebiliyor. 

Bir sorunuz var mı ?

Şubelerimiz

Ankara Şube

Cinnah Cad. No: 29/2 Çankaya / Ankara


+90 312 426 66 60

İstanbul Avrupa Şube

İnönü Mah. Papa Roncalli Sok.No:13/2 Harbiye / Şişli / İstanbul


+90 212 232 00 88

İstanbul Anadolu Şube

Söğütlüçeşme Cad. Derici Zeynel Sk.Karacahan İş Hanı 19/7 Kadıköy İstanbul


+90 216 345 44 66

İzmir Şube

Kıbrıs Şehitleri Cd. No.:66/2 Libabe Apt. Alsancak / İzmir


+90 232 404 07 07

Gaziantep Şube

İncilipınar Mahallesi 3. Cadde Çayırlı İş Merkezi A Blok No:4 Şehitkamil / Gaziantep


+90 342 231 32 33