Vietnam Vizesi

Vietnam Vizesi

Ülke Başkent: Hanoi
 • Para Birimi: Vietnam Dong
 • Telefon Kodu: + 84
 • Nüfus: 88.56 Milyon

Vietnam Vizesi

 • Vietnam vizesi kişinin gelmesine gerek kalmadan, yetkili acenteler vasıtasıyla işlemlerin başlatılabildiği bir vize türüdür. Turistik ve ticari olarak başvuru yapılabilir. Evrak olarak çok zahmetsiz olmasına karşın, işlem süresi olarak biraz sancılı bir ülkedir Vietnam. İşlemlerin eksiksiz yapılması, sürecin hızlıca başlatılması, takibi ve sonlandırılması noktasında yetkili bir danışmanlık firması ile çalışmanız önemlidir.


Vietnam Vizesi Nasıl Alınır

 • Vietnam vizesi almak için gerekli evrakların Ankara Vietnam Konsolosluğuna ulaştırılması gerekmektedir. Evraklar teslim edildikten sonra başvurulan vize tipine göre işlem süresi değişmektedir. Detaylı bilgi almak için lütfen bize ulaşınız. 


Vietnam Turist Vizesi Nasıl Alınır

 • Vietnam turistik vize başvurusunda bulunabilmek için gerekli olan otel rezervasyonlarınız uçak rezervasyonlarınız tarafımızca sağlanacaktır. Normal işlem süresi 21 işgünü olup, kesinlikle bu süre vize başvurusundan önce seyahat planlanırken dikkate alınmalıdır.


Vietnam Turist Vizesi Kaç Günde Sonuçlanmaktadır

 • Vietnam turistik vize başvuru sonucunuz 21 iş günü içinde belli olur ve pasaportunuz teslime hazır olur. Başvurunuzun olumlu sonuçlanması durumunda vizeli pasaportunuz size teslim edilir. Bu süreç deneyimli kadromuz tarafından takip edilerek, pasaportunuz talep ettiğiniz adres üzerinden tarafınıza ulaştırılır.

 

Vietnam Ticari Vize Nasıl Alınır

 • Vietnam ticari vize başvurularında mutlaka davet mektubu gereklidir. Temin edilemiyorsa firmamız tarafından C1 davetiyeniz tarafınıza sağlanacaktır. Diğer işlem basamakları turistik vize ile aynıdır.

 

Vietnam Ticari Vize Kaç Günde Sonuçlanır

 • Vietnam ticari vize başvurunuz, normal işlem harcı yatırıldığı takdirde 21 iş gününde sonuçlanır. Eğer “Express” başvuru opsiyonu seçilerek işleme verilirse 7 iş günü gibi daha kısa bir sürede sonuçlanır.

 

Vietnam Vize İçin Gerekli Evraklar Nelerdir

 • Vietnam vizesi başvurusunda, pasaport, kimlik fotokopisi ve fotoğraf gerekmektedir. Ayrıca iş yeri bilgileriniz ve ikamet adresiniz de doldurulacak formda sorulan sorulardandır. Diğer tüm evraklar tarafımızca sağlanarak dosyanız başvuruya hazır hale getirilecektir.


Vietnam Vize Ücreti Ne Kadar

 • Vietnam vize harçları ve toplam vize ücretleri, başvurduğunuz vize tipine göre değişkenlik göstermektedir. Vietnam vize ücreti ile daha detaylı bilgi için tıklayın.

 

Vietnam Vize Ücretini Nereye Yatıracağım 

 • Vietnam vize harcı ve hizmet ücretini ofisimize gelerek elden ödeyebilir veya havale/EFT yapabilirsiniz.
 • Vietnam konsolosluğu yaş ayrımı yapmaksızın her başvuru sahibinden aynı vize harcını talep etmektedir.
 • Vietnam üzerinden alacağınız vize ile diğer dünya ülkelerini gezmeniz mümkün değildir, sadece Vietnam seyahatinizde kullanabilirsiniz.
 • Vietnam vize başvuruları 21 iş günü içinde sonuçlanır.
 • Vietnam vizesi almayı planlayanlar, vize başvurularını Ankara Konsolosluk üzerinden yapabilmektedirler.
 • Vietnam vize harcı ve danışmanlık bedeli, hazırlanan evraklar teslim edilirken ödenir.
 • Vietnam vize ücreti ile daha detaylı bilgi için tıklayın.

 

Vietnam Vizesi Almak İçin Benim Bir Yere Gelmeniz Gerekir Mi

 • Vietnam vize başvuruları için bireysel olarak katılmanız gerekmemektedir.


Vietnam Vizesinden Ret Aldığımızda Ne Olur

 • Çok nadir ret olarak değerlendirilen vize başvuruları arasında yer alan Vietnam vizesi başvurunuz, olası bir ret sonucunda tekrar başvuru yapmanız gerekmektedir.


Vietnam Aile Birleşim Vizesi İçin Ne Yapmalıyım

 • Farklı bir prosedürü olan Vietnam Aile Birleşimi vizesi ile ilgili detaylı bilgi ve hazırlanması gereken evrak listesi için size en yakın ofisimizi ziyaret edebilir ve ya bizimle iletişime geçebilirsiniz.


Vietnam Öğrenim Vizesi İçin Ne Yapmalıyım

 • Turistik ve Ticari Vietnam vizesine göre farklı bir prosedürü olan Vietnam Uzun Süreli Eğitim Vizesi ile ilgili detaylı bilgi ve hazırlamanız gereken evrak listesi için en yakın şubemizi ziyaret edebilir ve ya bize ulaşabilirsiniz.

 

Vietnam Konsolosluğu Nerededir
 • Vietnam başvurularınızı Ankara’ dan gerçekleştirebilirsiniz. Vietnam konsolosluğu ile daha detaylı bilgi için tıklayın.

 

Hangi İllerde Global Vize Şubesi Vardır
 • Global Vize, vize başvuru ve danışmanlık merkezi olarak;
 • Ankara – Gazi Osman Paşa,
 • İstanbul – Harbiye (Avr),
 • İstanbul – Kadıköy (And) ve
 • İzmir – Alsancak’ ta, 
 • siz değerli misafirlerimize hizmet vermekteyiz.

 

son güncellenme tarihi 
08.04.2020

 

Vizesi


 • Büyükelçi
 • Sıkça Sorulan Sorular
 • Gezi Notları
 • Soru - Cevap
 • Soru Sor

Vietnam Konsolosluğu 
Cinnah Cad. 29/ 14 Çankaya / ANKARA
Telefon: 0 (312) 426 88 89
Faks: 0 (312) 426 66 60
Email info@globalvize.net

Vietnam vizesi için, davetiye yani C1 Belgesi zorunlu evraklardandır. Davetiyesiz başvurular kabul edilmemektedir. Bu sebeple Vietnam Vizesi için en önemli detay C1 Belgesinin aslıdır. Eğer davetiyeniz yok ise tarafımızca davetiye işlemleriniz de yürütülmektedir. Davetiyenin belediye onaylı aslına gerek olması nedeniyle Vietnam vizesinin işlem süresi 15 ile 20 iş günü arasında değişmektedir. Vietnam vizesi için şahsen başvuruya gelmenize gerek yoktur, yalnızca evraklarınızı ileterek tarafımızca Vietnam vizesi için hizmet alabilirsiniz. Gerekli belgeler ise; pasaportunuzun aslı, 2 adet biometrik fotoğraf ve renkli kimlik fotokopinizdir. ( KUBRA )

Ankara Vietnam Konsolosluğu / Büyüykelçiliği adresi : Koza Sokak No: 109, G.O.P. - Çankaya / Ankara

Vietnam Vize işlemleri sadece Ankara Konsolosluğu / Büyükelçiliğinde yapılmaktadır.

Ankara Vietnam Konsolosluğu / Büyükelçiliği adresi : Koza Sokak No: 109, G.O.P. - Çankaya / Ankara / Telefon : 0312 426 88 89

Vietnam vize işlemleri için şahsen başvuruda bulunmanıza gerek yoktur. Vietnam vizesi için elçilik tarafından yetkilendirilmiş resmi kayıtlı acentalar sizin adınıza başvuru yapabilmektedir. Vietnam Ankara Büyükelçiliği tarafından yürütülen Vietnam vize başvuru süreci için işlem süresi yaklaşık olarak 15 iş günüdür. Vietnam vizesi alınırken gerekli olan evraklar arasında C1 Belgesi olan belediye onaylı davetiye zorunlu evraklar arasındadır. Vietnam vizesi için davetiye süresi de dahil olmak üzere işlem süresi 15 iş günüdür. ( KUBRA )

Global vize şubeleri Ankara merkez olmak üzere, İstanbul Kadıköy, İstanbul Harbiye, İzmir ve Gaziantep illerinde sizlere hizmet vermektedir.

Vietnam vizesinin sonuçlanması 15 ile 20 iş günü arasında değişmektedir. İstisnai durumlarda bu süreç bazen daha uzun veya daha kısa olabilir. ( KUBRA )

Vietnam Seyahati

Vietnam Vizesi

     Vietnam’ı ziyaret etmek isteyen bordo pasaport (Umuma Mahsus) sahibi T.C. vatandaşlarının vize alma zorunluluğu vardır. Diplomatik, Hizmet ve Hususi pasaport sahipleri 90 günü aşmamak suretiyle ülkeye vizesiz giriş sağlayabilirler. Vietnam vize başvurunuzu en az 40 gün önceden yapmanızı tavsiye ederim. Vize sonucu 30 40 gün içerinde belirtiliyor.  Vietnam vize başvurusunda evrakların tam ve doğruluğuna önem veriyor.

Vietnam Hakkında Genel Bilgi

      Yönetim şekli Sosyalist Cumhuriyet olan ülkenin tarihi savaş, sömürü ve isyandan ibarettir. Songlar, Moğollar, Yulalar, Chanlar, Mingler, Hollandalılar, Quinsler, Fransızlar ve Amerikalılar tarafından sürekli iç savaşlara ve saldırılara maruz bırakılan ülke Çin tarafından 4 defa işgal altına alınmıştır. En acı savaşı Amerikan savaşı olarak adlandırılan kuzey ve güney Vietnam arasındaki büyük Vietnam savaşıdır.

       Ülke barındırdığı mükemmel biyo çeşitliliği ile dünyanın 20. sırasındadır. Bir tarım ülkesi olan Vietnam pirinç, kahve ve mısır tarımında önemli yere sahip ekonomisini oluşturur. Aynı zamanda bambu, meşe ve Japon sediri gibi yetişmesi zor bitkiler ülkenin ekonomisine önemli bir katkı daha sağlıyor. Balıkçılık sektörü de en az tarım kadar gelişmiştir. Kadın haklarına dolayısıyla eşitliğe çok sıcak bakmayan ülkede halk kadınların alkol kullanımı hoş görmemektedir. Asyalı bir kadının Asyalı bir erkekle arkadaş olması hatta görülmesi hoş karşılanmaz. Aile benliğini fazlasıyla benimser ve bir arada yaşarlar. Bu ülkede yüksek işsizlik oranları ile karşılaşılmaktadır. Ülkeyi ziyaretinizde dikkat etmeniz gereken şey güvenliğinizdir. Yan kesiciler ülkede oldukça fazladır. Ve kalabalıkta başıma gelmez demeyin. Yıl içerisinde onlarca festival düzenleyen ülke gece hayatına da oldukça düşkündür. Nüfus çoğunluğunu yerel inançları oluştururken, diğer bir çoğunluğu ise Budist ve Hristiyan topluluk oluşturmaktadır. Güney Asya’da yer alan ülkenin iklimi Tropikaldir. Ülkeyi ziyaret etmek için güney kesimde en iyi dönem, Aralık ve Mayıs arası dönemidir.  Bu dönemlerde hava ısısı 40 dereceye kadar yükselir. Ağustos ve kasım ayları arası ise yoğun yağış ile beraber tayfunlar oluşuyor. Kuzey kesiminde ise en iyi ziyaret dönemi Mart ve Ağustos arası dönemdir. Hava ısısı 20 derecenin altına pek düşmemektedir.

      Coğrafi konum itibari ile Vietnam, kuzeyinde Çin, batısında Kamboçya ve Laos hudutları, doğusunda Çin Denizi, güneyinde Siyam Körfezi, güneydoğusunda Malezya bulunmaktadır. Ülkenin resmi dili Vietnamca olup, Fransız sömürgesi altında kalması sebebi ile ikinci dilleri Fransızcadır. Vietnam para birimi Dong’dur.

Vietnam’a Yolculuk

      Türkiye’den Vietnam’a direk ve aktarmalı olarak sadece hava yolu ile ulaşmak mümkündür. Hava yolu ile seyahatiniz direkt olarak yapıldığında varış yerinize göre değişkenlik gösterecek olup ortama 10 – 11 saattir. Aktarmalı olarak gitmeniz durumunda bu süre 2 katına çıkabilir.

Vietnam Şehirleri ve Gezilecek Yerler

     Çin hindi Yarımadasının doğusunda bulunan ülke 5 idari bölgeye ve 58 ile ayrılıyor. En popüler ve en kalabalık şehri Hanoi olup aynı zamanda Başkenttir. Diğer büyük ve önemli şehirleri Ho Chi Minh, Hai Phong, Can Tho, Bien Hoa, Hue Da Nang ve Vung Tou’dur.

Hanoi şeri geniş caddeleri ve Fransız etkisindeki mimarisi ile eşsiz bir görünüm kazanıyor. Gece eğlenceleri, yemekleri, doğası, farklı kültürleri, pazarları ve festivalleri ile Hanoi, size mükemmel bir tatil yaşatacak. Hanoi’ye geldiğinizde herkesi motosikletli ya da bisikletli olarak göreceksiniz. Farz edin ki İstanbul trafiğinin tümünü bisiklet ve motosiklet oluşturuyor. Böyle bir görüntü. Burada yeşile ve maviye doyumsuz anlar yaşayacak ve doğaya bir kez daha aşık olacaksınız.

Ho Chi Minh Mozolesi kentin en büyük anıtıdır. Ho Chi Minh komünist parti başkanlığı uzun yıllar yapmış ve 1945 yılında Vietnam Demokratik Cumhuriyetini kurmuş biridir. 2012 yılında Amerikan televizyonu CNN int. Yapıyı dünyanın en çirkin yapılarından biri olarak ilan etmiştir. Bu anıta girmek ücretsizdir ve ziyaret için en az 1 saat sıra beklemeniz gerekiyor.

Literatür Tapınağı ülkeye hâkim olan Konfüçyüs öğretilerinin tapınağıdır. Aynı zamanda Vietnam’ın ilk üniversitesidir. 1070 yılında inşa edilen bu tapınağa ücret dahilinde giriş yapabiliyorsunuz. Asya tarzı yapıların ve ağaçların bulunduğu oldukça hoş bir yer.

Vietnam Etnoloji Müzesi kent merkezinden yaklaşık olarak 10 km uzaklıkta oldukça geniş bir bahçeye sahip, görülmesi gereken bir müzedir.

Vietnam’da Gezilecek Diğer Yerler

     Ha Long Koyu Kunag Ninh, Phu Quoc Sahilleri, Phong Nha-Ke Bang Ulusal Park, Hoan Kiem Gölü, Cu Chi Tünelleri, Imperial City Sarayı Hue, Marble Dağları, Cat Ba Adaları, Yeniden Birleşme Sarayı, Can Dao Plajı, Ban Gioc Detain Şelaleleri, Celestial Lady Pagodası, Bai Dinh Tapınağı, Tuan Chau, West Gölü, Vietnam Savaş Müzesi, Notre Dame Bazilikası Saigon, Po Nagar Tarih Tapınaklarrı, Cuc Phurong Ulusal Park, Thang Long İmparatorluk Kalesi, Japon Köprüsü, Cham Sculpture Müzesi, Parfüme Pagodası, One Pillar Pagodası, Phong Nha Mağarası, Jade Dağı Tapınağı, Ejderha Köprüsü, Tomb Of Khai Dinh Lahitleri, Ho Chi Minh Müzesi, Cat Tien Ulusal Park, Bai Tu Long Bay, Vietnam Devrim Müzesi, Bach Ma Beyaz At Tapınağı, Vietnam Güzel Sanatlar Müzesi, Askeri Tarih Müzesi, Ho Lo Cezaevi Müzesi ve Ben Thanh Markt.

Vietnam Mutfağı

      Fransızlardan etkilenen mutfak kültüründe çok sayıda sos ile karşılaşacağınız bu ülkede en çok meyve ve sebzelerini seveceksiniz. Geniş bir tarım ağına sahip ülkede pirinç yemeklerinin yanında deniz ürünleri de en çok tercih edilen diğer üründür. Budizm etkisi ile vejetaryenlik yaygındır. Yine de et ve tavuk ürünleri yemeklerde tercih edilmektedir.  Pho çorbası her yerde bulunabilen tavuk ya da et ile sebze karışımından yapılan bir çorbadır. Rou de taze meyvelerle birlikte servis edilen ikramlık içkiyi ve günlük yapılan bia hoi adlı birayı denemenizi tavsiye ederim. Alkolsüz olarak da en yaygın içecekleri kokonat suyudur. (Meyve ve sütle yapılan bir karışım).

Bir sorunuz var mı ?

Şubelerimiz

Ankara Şube

Cinnah Cad. No: 29/2 Çankaya / Ankara


+90 312 426 66 60

İstanbul Avrupa Şube

İnönü Mah. Papa Roncalli Sok.No:13/2 Harbiye / Şişli / İstanbul


+90 212 232 00 88

İstanbul Anadolu Şube

Söğütlüçeşme Cad. Derici Zeynel Sk.Karacahan İş Hanı 19/7 Kadıköy İstanbul


+90 216 345 44 66

İzmir Şube

Kıbrıs Şehitleri Cd. No.:66/2 Libabe Apt. Alsancak / İzmir


+90 232 404 07 07

Gaziantep Şube

İncilipınar Mahallesi 3. Cadde Çayırlı İş Merkezi A Blok No:4 Şehitkamil / Gaziantep


+90 342 231 32 33