Slovakya Vizesi

Slovakya Vizesi

Ülke Başkent: Bratislava
  • Para Birimi: Euro (€)
  • Telefon Kodu: + 421
  • Nüfus: 5.447 Milyon

Açıklama

Ankara'dan şahsi başvuru gerektiren ESTONYA, SLOVENYA ve NORVEÇ vize başvuruları da aynı şartlar ve belgelerle Macaristan Başkonsolosluğu'ndan yapılabilmektedir. KİŞİNİN BAŞVURU SIRASINDA ŞAHSEN BULUNMASI GEREKMEKTEDİR.
Çalışma Saatleri: Pazartesi - Perşembe 09.00 - 16.30 / Cuma 09.00 - 14.00

7/24 Hizmet Vermekteyiz.


0850 346 68 74

Vizesi


  • Büyükelçi
  • Sıkça Sorulan Sorular
  • Gezi Notları
  • Soru - Cevap
  • Soru Sor

Slovakya Ankara Büyükelçiliği :
Cinnah Cad. 29/ 14 Çankaya / ANKARA
Telefon: 0 (312) 426 88 89
Faks: 0 (312) 426 66 60
Email info@globalvize.net

Slovakya Büyükelçiliği Ankara : Atatürk Bulvarı, No: 245, Kavaklıdere / ANKARA Tel : 0312 426 88 89 Slovakya Konsolosluğu İstanbul : Bambu Sokak, No:6, 3 34330 Levent / İSTANBUL Tel : 0212 232 00 88

Slovakya Konsolosluğu İstanbul : Bambu Sokak, No:6, 3 34330 Levent / İSTANBUL Tel : 0212 232 00 88

Slovakya Büyükelçiliği Ankara : Atatürk Bulvarı, No: 245, Kavaklıdere / ANKARA Tel : 0312 426 88 89

Global vize şubeleri Ankara merkez olmak üzere, İstanbul Kadıköy, İstanbul Harbiye, İzmir ve Gaziantep illerinde sizlere hizmet vermektedir.

Slovak vatandaşı ya da Slovak oturumlu eş ile yapılacak aile birleşim vizesinde evliliğinizi ispat edici deliller sunmanız gerekmektedir. Slovak elçiliğine bizzat başvuruda bulunarak evraklarınızı teslim edebilirsiniz. Yetkililer evraklarınızı ve eşinizin maddi durumunu araştırdıktan sonra vizeniz ile ilgili kararı size açıklanır.

Slovakya vize ücretleri kalacağınız gün sayısına göre değişmektedir.15 günlük seyahat sağlık sigortası ile beraber toplam 150 eurodur. 3 aylık kalışlarınız için ise toplam olarak 165 euro maliyetiniz çıkmaktadır. Bu ücret içerisinde vize harcı+pin ücreti+seyahat sağlık siğortası+otel ve uçak rezervasyonlarınız+ danışmanlık vardır. Bu ücret dışında herhangi bir ek ücret ödemesi yapılmamaktadır

Slovakya vize ücreti her şey dahil 150 eurodur.

Slovakya Seyahati

Slovakya Vizesi

    Schengen üye ülkelerinden biri olan Slovakya’yı seyahat etmek isteyen T.C. vatandaşları Diplomatik(siyah) pasaport, Hizmet(gri)pasaport ve Hususi (yeşil)pasaport sahiplerini 180 güne kadar vizeden muaf tutmaktadır. Umuma mahsus (bordo) pasaport sahipleri 90 güne kadar yapacakları seyahatler için vize almak zorundadırlar. Ayrıca Slovakya’nın sağlık sorunu haricinde Express vize vermediğini belirtmek isterim. Başvurunuz maksimum 10 gün içerisinde pasaport teslimi ile birlikte size bildiriliyor.

Slovakya Hakkında Genel Bilgi

      Karma kültür ve karma milletlerden oluşan Slovakya bir orta Avrupa ülkesidir. Slovakya’yı ziyaret etmek için başlıca sebepler doğal güzellikleri, Barok ve Gotik tarzda ihtişamlı mimari yapıları, akarsular, nehirler, termal ve mineral su kaynakları, mağaralar ve dünyanın en yüksek ahşap sunağı olmasıdır.

     Parlamenter Cumhuriyet yönetimine sahip ülke coğrafi konum bakımından doğusunda Ukrayna, batısında Avusturya, kuzeyinde Çek Cumhuriyeti, güneyinde ise Macaristan yer almaktadır. Sıcakkanlı ve yardımsever yerlileri karma millet olmanın getirisi ile yabancılara oldukça sevgiyle yaklaşmaktadır. 1993’te bağımsızlığını kazanan Slovakya tarihi konusunda biraz hassastır. Gece hayatına ve eğlenceye son derece düşkündürler. Kulüp, disko, bar, pub, kafe, şarap evleri ve daha nice eğlence mekânı ile bu şehrin geceleri de gündüzleri kadar güzeldir. Gece hayatı kadar festival ve şenliklere geleneksel dans ve gösterilere oldukça önem verirler. Noel festivalleri, Sanat festivalleri, Hayalet, peynir ve folklor festivalleri en bilinenleridir. Ülke güvenlik açısından gelişmiştir ancak vahşi doğada yaşayan hayvanların şehirde bulunduğu nadir ülkelerdendir. Ölümle pek sonuçlanmasa da her yıl bir vaka yaşanmaktadır. Dolayısı ile her zaman dikkatli olunmalı ve bir hayvan görüldüğünde yaklaşılmamalıdır. Nüfus çoğunluğunu Romen Katolik toplum oluşturur. Ancak karma millete sahip ülke de diğer dinlerde çoğunluk kadar yaygındır.

     Ilıman ve karasal iklim arasında kalan Slovakya’yı ziyaret etmek için en uygun dönem bahar ve yaz aylarıdır. Kış sezonlarının soğuk ve yağışlı geçtiği ülkede ocak ve şubat aylarında ısı derecesi -10’a düşebilmektedir. Slovakya’nın resmi dili Slovakya’dır. Diğer konuşulan diller etnik olarak, Rusça, Almanca ve Macarcadır. İngilizce genellikle genç nüfus tarafından kullanılmaktadır. Ülkenin para birimi Euro’dur. 

Slovakya’ya Yolculuk

     Türkiye’den Slovakya’ya seyahat etmenin en kolay yolu havayolu ulaşımı olsa da demir yolu ve kara yolu ulaşımı da zaman kısıtı olmayanlar tarafından yaygın olarak kullanılmaktadır. Hava yolu ile 2 buçuk saatte varacağınız ülkeye, araçla 24 saate varabiliyorsunuz. İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanından Slovakya’ya aktarmalı ya da direkt seferler bulunmaktadır.

Slovakya Şehirleri ve Gezilecek Yerler

    Slovakya 8 bölge ve 79 ilçeye ayrılmıştır. Başkenti, en popüler, en turistik, en kalabalık ve en merkezi şehri Bratislava’dır. Bratislava küçük olsa da muazzam doğal güzellikleri, köprüleri, heykelleri, mimari yapıları ile kesinlikle görülmesi gereken yerlerdendir. Halk bu şehre geldiğinizde sevginizin diri hale geleceğinizi belirtir. Büyülü atmosferi ile huzuru bir arada tutmayı başaran şehri, Tuna Nehri kıyısında yürüyüş yaparak başlayabilirsiniz.

Bratislava Kalesi 9. YY da inşa edilen defalarca tahribata uğrayıp her zaman ayakta duran bir kaledir. Kaleyi ziyaret etmek, müthiş Tuna Nehri manzarası ve şehir manzarasına sahip olmanız unutulmaz olacaktır. Ziyaretinizi gün batımına denk getirirseniz eğer büyüleyici bir manzara ile karşılaşabilirsiniz. Kale girişi ücretsiz ancak içerisindeki müzeyi ziyaret etmek için 5 Euro ödemeniz gerekmektedir.

St. Elizabeth Kilisesi 20. Yy başında inşa edilmiş ve burada doğan St. Elizabeth adına adanmış bir kilisedir. Macar Art akımını benimseyen tasarımı, mavi renklerin hem iç hem dış cephesinde yoğun kullanımı sebebi ile mavi kilise olarak da anılmaktadır. Ziyaret etmek ücretsizdir.

Primate Sarayı 17. YY da baş piskopos Josef adına inşa edilen saray Slovakya’nın Barok tarzdaki en güzel mimarilerindendir. Mücevherlerle dolu bu saray Napolyon’un Prssburg Antlaşmasını imzaladığı yer olarak da önemli yere sahiptir. İçerisinde aynalar salonu denilen odayı ziyaret etmenizi öneririm. Giriş bedeli 3 Euro’dur.

Bratislava Heykelleri Old town meydanında gezerken sürekli karşınıza çıkacak küçük heykeller şehrin diğer önemli sembollerindendir. En ünlü heykel Paparazzi isimli heykeldir. Ufo Gözlem kulesinde restoranın içindedir. İlk heykel 1977 yılında yapılmıştır.

Gezilmesi Gereken Diğer Yerler

    Spis Kalesi, Devin Kalesi, St. Martin Katedrali, Yeni Köprü (Novy Most), Lomnicky Stit, Michael Kapısı, Bojnice Klaesi, Aquapark Tatralandia, Dobsinska Buz Mağarası, Slovak Ulusal Müzesi,Slovak Ulusal Tiyatrosu, Trencin kalesi, Slovak Ulusal Galerisi, Roland Fountain, Cerveny Klastör, Bratislava Şehir Müzesi, Ochtinska Aragonit Mağarası, Bojnice Hayvanat Bahçesi, East Slovak Müzesi, Stara Lubovna Kalesi, Chopok, Orava Kalesi, Demonovska Mağarası, Hrebienok, Gerlachovsky Stit, Slavin anıtı, Schloss Hof, Cervey Kamen Kalesi,  Belianska Mağarası, Dominica Mağarası, Tetra Ulusal Park ve Hviezdolavovo Namestie.

Slovakya Mutfağı

      Komşu ülkelerin kültürlerinden etkilenen Slovakya Macaristan, Çek Cumhuriyeti ve Avusturya’nın etkisi ile, et ve et ürünleri ağırlıklı olarak patates ve lahanayı yemeklerinde sıklıkla görürüz. En çok domuz eti tüketen ülke mutfağında kümes hayvanlarına da fazlasıyla yer verir. Genellikle doyurucu yemek yaparlar. Gulaş adlı yemek yöresel ve doyurucu yemeklerden biridir. Türkiye’deki orman kebabına benziyor. Ana yemekler üzerine yoğunlaşan ülke de çorba, peynir, sosis ve soslara da yer verilir.  Kapustnica geleneksel lahana çorbası, Krvavnica (kanlı sosis) domuzun tüm parçalarının piştiği bir yemektir. Alkolsüz içecek açısından Kofola (kolaya benzer), ve maden suları; Alkollü olarak Zlaty Bazant, Saris, Mnich ve Borovicka’dır.

Bir sorunuz var mı ?

Şubelerimiz

Ankara Şube

Cinnah Cad. No: 29/2 Çankaya / Ankara


+90 312 426 66 60

İstanbul Avrupa Şube

İnönü Mah. Papa Roncalli Sok.No:13/2 Harbiye / Şişli / İstanbul


+90 212 232 00 88

İstanbul Anadolu Şube

Söğütlüçeşme Cad. Derici Zeynel Sk.Karacahan İş Hanı 19/7 Kadıköy İstanbul


+90 216 345 44 66

İzmir Şube

Kıbrıs Şehitleri Cd. No.:66/2 Libabe Apt. Alsancak / İzmir


+90 232 404 07 07

Gaziantep Şube

İncilipınar Mahallesi 3. Cadde Çayırlı İş Merkezi A Blok No:4 Şehitkamil / Gaziantep


+90 342 231 32 33