Slovenya Vizesi

Slovenya Vizesi

Ülke Başkent: Ljubljana
  • Para Birimi: Euro (€)
  • Telefon Kodu: + 386
  • Nüfus: 2.046 Milyon

Açıklama


Ankara'dan şahsi başvuru gerektiren ESTONYA, SLOVENYA ve NORVEÇ vize başvuruları da aynı şartlar ve belgelerle Macaristan Başkonsolosluğu'ndan yapılabilmektedir. 
Çalışma Saatleri: Pazartesi - Perşembe 09.00 - 16.30 / Cuma 09.00 - 14.00 
ÖNEMLİ : Vizesiz,boş pasaportlar için emniyetten protokol yazısı alınması gerekmektedir. Pasaport imza hanesinin imzalı olması gereklidir. Pasaportun en az 1 yıl geçerliliği olmalıdır. Pasaportta vize sayfası kalmayanlar için yeni pasaport çıkarttırmaları gerekmektedir.
ÖNEMLİ :Schengen ülkeleri konsoloslukları veriliş tarihi 10 yıldan eski olan pasaportlara vize vermemektedir. Schengen vizesi alabilmeniz için pasaportunuzun son 10 yıl içerisinde alınmış olması gerekmektedir. Uygulama sadece yeni vize verilirken geçerli olacaktır ve pasaportunu 10 yıldan önce alan kişilerin pasaportlarını yenilemeleri gerekecektir. Çipli yeni pasaportlar 15 Haziran itibarı ile dağıtılmaya başlanacak, eski pasaportlar ise 2015 yılına kadar kullanılabilecektir.


7/24 Hizmet Vermekteyiz.


0850 346 68 74


Vizesi


  • Büyükelçi
  • Sıkça Sorulan Sorular
  • Gezi Notları
  • Soru - Cevap
  • Soru Sor

Slovenya Seyahati

Slovenya Vizesi

     Schengen üyesi ülkelerinden bir olan Slovenya2yı seyahat etmek isten umuma mahsus(bordo) pasaport sahibi kişiler 90 güne varacak şekilde seyahat etmek için vize almak zorundadırlar. Diplomatik, Hususi ve hizmet pasaportlarına sahip kişiler 180 güne varacak şekilde yapacakları ziyaretleri için vizeden muaftırlar. Slovenya vize başvurunuz maksimum 10 gün içerisinde pasaport tesliminiz ile birlikte size bildirilmektedir.

Slovenya Hakkında Genel Bilgi

    Yönetim şekli Parlamenter Cumhuriyet olan ülkeyi ziyaret etmek için başlıca sebebiniz doğa aktivitelerine katılmak, tarihi yerleri gezmek, farklı kültürlerle tanışmak ve dost olmak, geçmişin atmosferini yaşamak ve daha birçok neden olabilir. Kaleler, saraylar, müzeler, malikaneler, arkeolojik alanlar, galeriler, manastırlar, türbe ve şapeller, bu ülkede bol miktardadır. 

      Orta Avrupa’nın güneyinde Yer alan ülke coğrafi konum itibari ile, batısında İtalya, kuzeyinde Avusturya, kuzeydoğusunda Hırvatistan, güney ve güneydoğusunda Macaristan ve Adriyatik Denizi ile komşudur. Çek Cumhuriyeti’nden sonra Slav ülkelerinin 2. en zengin ülkesidir. Slovenya, eğitimli işgücü, gelişmiş al yapısı, önemli ticaret yolları, gelişmiş tarım ve sanayisi ile oldukça iyi konumda olan bir ekonomiye sahiptir. Slovenya halkı ilk başlarda biraz çekimser davransalar da oldukça sıcakkanlı ve yardımseverlerdir. Gece eğlencelerine, şenlik festival ve geleneksel oyunlara oldukça önem verirler. Sabaha kadar süren eğlence ve partilerin keyfini sorunsuz ve güvenli bir şekilde çıkaracağınız ülke sizi biraz şaşırtacak. 3 farklı iklim tipinin görüldüğü ülkeye gitmek için en güzel zaman her yerin açıldığı, doğanın canlandığı, festival ve şenliklerin başladığı yaz dönemidir. Kış ayları kayak, tırmanma ve kar sporları için Alp ikliminin görüldüğü bölgelerde aralık ve mart ayları uygun zamanlar olacaktır. Kışın hava ısısı -20’ye kadar inmektedir. Yaz döneminde ise maksimum görülen hava ısısı 30 derecedir.

     Slovenya’da şehir içi ulaşımı tren ya da otobüsle sağlayabilirsiniz. Ama yapmanız gereken bir diğer en iyi şey otostop çekmektir. Otostop Slovenya’da oldukça güvenli ve yaygındır. Nüfus çoğunluğunu Katoliklerin oluşturduğu ülkede nadiren diğer inançlı insanlara da rastlanmaktadır. Ülkenin resmi dili Slovence, para birimi ise Euro’dur.

Slovenya’ya Yolculuk

     Türkiye’den Slovenya’ya haftanın belirli günleri uçak seferleri düzenlenmektedir. İstanbul’dan uçakla yapacağınız Slovenya seyahati ortalama 3 saat sürmektedir. Araç ile gitme imkânınız da bulunuyor ve ortalama 24 saat sürüyor.

Slovenya Şehirleri ve Gezilecek Yerler

      11 şehir ve 210 Belediye’ye ayrılan ülkenin en kalabalık ve en popüler şehri, başkenti Ljubljana (Lübliyana)’dır. Başkentten sonra büyük şehirleri Maribor, Kranj, Kamnik, Koper ve Novo’dur. Başkent sizi yemyeşil doğası ve Nehri ile karşılıyor olacak. Nehrin 2 ye ayırdığı şehir, yeni ve eski şehir olarak gezilip görülmesi gereken yerlerdir. Burada tüm turistik yerlere yürüyerek gidebileceğinizi belirtmek isterim.

Presen Meydanı şehrin ana meydanı olup, yerlilerin buluşma noktası turistlerin ise başlangıç yeridir. Oldukça geniş olan bu meydana üçlü köprüden geçerek ulaşabilirsiniz. Turistik bölgelerin başında gelen meydan her zaman kalabalıktır. Ayrıca meydanda Ulusal Kütüphane, Zale Mezarlığı ve Tivoli Parkı bulunmaktadır.

Ljubljana Kalesi şehirden 375 metre yüksekliği ve müthiş doğa ve nehir manzarası ile turistlerin en çok ziyaret ettiği yerlerdendir. 16. YY da inşa edilen kaleye yürüyerek ya da füniküler ile ulaşabilirsiniz. Giriş ücreti 8 Euro’dur. Kale içerisinde Gözcü Kulesi, St. George Şapeli, Kukla Tiyatrosu ve Sloven Tarihi Sergisi yer alıyor. Kesinlikle gidilmesi gereken yerlerin başındadır.

Tivoli Parkı yeşilliğiyle ün yapmış ülkenin en büyük parkıdır. 18. YY da Podturn ve Cekin asil ailelerinin bahçelerini birleştirmeleri ile oluşan park günümüze birçok mimarın çalışmaları ile gelmiştir. Cekin malikanesi günümüzde Çağdaş Slovenya Tarihi Müzesi olarak kullanılmaktadır. 17. YY da barok tarzda inşa edilmiştir. Gül bahçeleri ve göletler, golf sahası ve daha birçok şeyi bir arada göreceğiniz parkta bisiklet kiralayarak da gezebilirsiniz. 

Slovenya’da Gezilmesi Gereke Diğer Yerler

    Postojna Mağarası, Triglav Ulusal Park, Soca Nehri, Slovenya Ulusal Müzesi, Slovenya Ulusal Galerisi, Hayvanat Bahçesi, Ptuj Kalesi, Rus Şapeli, Experiments Evi, Sneznik Kalesi, Modern Sanat Müzesi, Bled Gölü, Bohinj Gölü, Vintgar Gorge, Predjama Kalesi, Skocjan Mağaraları, Bled Kalesi, Vrsic Pass, Dragon Köprüsü, Mora Nehri, Metelkova, Lübliyana Katedrali, Krka Nehri, Butcher’s Köprüsü, Üç Köprü, Monstnica, Pericnik Şelaleleri, Robba Fountain, Zelenci, Savica Şelalesi ve Cobbler’s Köprüsü.

Slovenya Mutfağı

     Slovenya komşusu olan Avusturya’nın elmalı turtasından Şnitzeline kadar, İtalya’nın Risottosundan Raviolisine ve Macar Gulaşına kadar hakimiyeti altına almıştır. Yemek Slovenya’da oldukça pahalıdır. Temel yemekler genellikle ağır ve et içeriklidir. En ünlü yemekleri Struklji ( hamur ve et köfteleri) yemeğidir. Alkollü olarak Lasko ve Union isimli yerel biraları meşhurdur.

Slovenya Ankara Büyükelçiliği :


Cinnah Cad. 29/ 14 Çankaya / ANKARA
Telefon: 0 (312) 426 88 89
Faks: 0 (312) 426 66 60
Email info@globalvize.net

Slovenya Avrupa ülkesi olduğu için schengen vizesi için gerekli olan evrak listesi hemen hemen aynıdır. Gerekli olan evrak listesi mensup olduğunuz iş sektörüne göre değişiklik göstermektedir.Bu evrakları hazırladıktan sonra gerekli olan otel,uçak,seyahat sağlık sigortası,form,dilekçe vs. belgeleriniz ile AnkaraSlovenya Başkonsolosluğundan veya İstanbul Macaristan Konsoloslugundan işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Eğer 25.09.2014 tarihinden sonra parmak izi bıraktıysanız vekalet ile tüm işlemleriniz gerçekleştirilecek randevuya gelmenize gerek kalmayacaktır.İşleme giren evraklarınız yaklaşık 15 iş günü içerisinde sonuçlanacaktır.

Slovenya Turistik Vizesi alabilmek için gerekli belgeler; Tam doldurulmuş başvuru sahibi tarafından imzalanmış vize başvuru formu 2 adet yeni çekilmiş arka fonu beyaz biometrik fotoğraf Pasaport; (vize bitiş tarihinden itibaren en az 6 ay geçerli olmalıdır.) Çalışıyorsa işyerinin antetli kağıdına Konsolosluğa hitaben seyahat detaylarını belirten kaşeli ve imzalı vize talep dilekçesi Firmanın vergi levhası (fotokopi) Firmanın ticaret sicil gazetesi ilanı (fotokopi) Firmanın faaliyet belgesi (fotokopi) Firmanın imza sirküleri (fotokopi) SSK işe giriş bildirgesi (fotokopi) Maaş bordrosu son 3 aylık(fotokopi) Hesap cüzdanı (fotokopi) Otel ve uçak rezervasyonu Seyahat sağlık sigortası; (30.000,- € teminatlı) Not: Slovenya Ülkesi Schengen Vize sistemine dahildir. İlk defa Schengen vizesi alacak kişilerin Konsolosluğa şahsen başvurması gerekiyor. Konsolosluk ek evrak talebinde bulunabilir. Diplomatik (Kırmızı) ve Hizmet (Gri) Pasaport sahiplerine vize uygulamıyor. Hususi (Yeşil) Pasaport sahiplerine ise 90 güne kadar olan kalışlarda vize uygulamıyor.

Slovenya ticari vizesi almanız için anlaşmış olduğunuz şirketten size davetiye yazısı gelmelidir. Davetiye gönderen şirketin vergi numarası ve davet gönderen şahsın kimlik bilgilerini de lazım olan evraklar içerisindedir. Daha sonra çalıştığınız şirkete ait evraklar ve diğer hazırlamanız gereken şahsi evraklarınız ile beraber konaklama ve ulaşım rezervasyonlarınız veya confirmeleri ile başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.Ticari vize başvuruları turistik başvurulara göre daha erken sonuçlanmaktadır. İşlem süresi Vizenin sonuçlanması 5 iş günüdür ve Express uygulaması yoktur. (Konsolosluk yada elçilikler süreyi uzatma hakkına sahiptirler, bu konu dikkate alındığında başvurunuzu seyahat tarihinizden en az 20 gün önce yapmanızı öneririz.)

Slovenya'in İstanbul'da Başkonsolosluğu bulunmaması nedeniyle, Marmara ve Ege Bölgesi başvuruları MACARİSTAN konsolusluğu aracılığı ile kabul edilmektedir.

Adres: Kirlangiç Sokak 36 Gaziosmanpasa Tel: (+) 90 312 405 42 21 Tel: (+) 90 312 405 42 22 Tel: (+) 90 312 405 49 99 Calisma saatleri: Pazartesi'den Cuma'ya 09:00 – 17:00 arasindadir. Vize bolumu calisma saatleri Pazartesi'den Cuma'ya 10:00 – 12:00 arasindadir

Slovenya schengen vizesi Slovenya'dan aldığınız vize ile diğer Avrupa ülkelerine giriş yapabileceğiniz anlamına gelmektedir. Elçiliğin verdiği giriş sayısına bağlı olarak diğer ülkelere de giriş-çıkış yapabilir diğer Avrupa ülkelerine de seyahat edebilirsiniz.Örn:Almanya,Yunanistan,Fransa,İtalya,İspanya vs...

A ve C tipi (Havalimani transit vize, kisa sureli vize) vize işlemleri için ücreti 150 Euro’dur. Yukarida belirtilen vize tipleri için ücret tüm diplomatik misyonlarda ve schengen ülkelerinin konsolosluk bölümlerinde aynidir. Vize ücretinin miktari, vize geçerlilik suresinden bagimsizdir. Vize ücreti başvuru sirasinda alinir ve geri iade edilmez. Aşagidaki kategorilere dahil olan kişiler vize ücretinden muaftir. a)12 yas alti çocuklar; b)Ögrenciler, Lisans ustu egitim gören ögrenciler bununla beraber egitim ve araştirma amaçli başvuruda bulunan ögretmenler; c)2005/761/EC sayili Avrupa Parlamentosu ve 28 Eylül 2005 konseyinin önerisinde belirtilen bilimsel araştirmalar için kisa sureli vize verilisini kolaylaştirmak amaci ile üçüncü dünya ülkelerinden bilimsel araştirma yapmak için seyahat edecek araştirmacilar; d)Kar amaci gütmeyen organizasyonlar tarafindan düzenlenen seminerlere, konferanslara, sporla ilgili aktivitelere, kültürel ve egitici organizasyonlara katilacak olan ve kar amaci gütmeyen organizasyonlarin 25 yas veya 25 yas alti temsilcileri

Global Vize Şubelerimiz; Ankara,İzmir,İstanbul Avrupa,İstanbul Asya ve Gaziantep'te şubelerimiz mevcuttur.

Basvurular olumsuz sonuclandiginda ;olumsuz kararlar başvuru sahibine bildirilmesi gerekmektedir. Bildirimler de dayandigi nedenler belirtilmelidir. Resmi Gazete'de yayinlanan 810/2009 Avrupa Parlamentosu ve Vizeler bir Topluluk Yasasi Konseyi tarafindan 13 Temmuz 2009 alinmis olan karara istinaden (Visa Kodu) ve (EC) uyarinca belirtilen karara itiraz edilebilir.AB resmi gazetesi 15 Eylül 2009. Yabancilar Yasasi uyarinca (Slovenya Cumhuriyeti Resmi Gazetesi, nr. 50/2011), ilgili kişinin ret / iptal / vize iptal bildirimin alinmasindan itibaren 8 gün içinde itiraz etmesi gerekmektedir..Temyiz Sloven dilinde yazili olarak teslim edilmelidir. Itiraz için Konsolosluk ücreti 153 EUR (Idari Ücret Yasasi, ZUT-H, UL RS, nr. 88/10).Temyiz Ankara'da Slovenya Cumhuriyeti Büyükelçiligi teslim edilmelidir.Temyizde karar yetkili makam, Slovenya Cumhuriyeti Dişişleri Bakanligi'dir.

Vize işlem ücretini başvuruya gelirken yanınızda getiriyorsunuz veya anlaşmalı olunan bankaya yatırıyorsunuz.

Başvurular, başvuru tarihinden itibaren 15 takvim günü içinde sonuçlanir. Kişisel durumlarda bu süreç 30 güne kadar çikabilir, özellikle daha detayli inceleme gereken ve temsil edilen üye ülke yetkililerine müracaat edildigi durumlarda Planlanan ziyaretten en az 15 takvim günü önce yapilan vize başvurulari kabul edilebilir, fakat başvuru sahibi işlem suresinin 15 günü geçebilecegi konusunda bilgilendirilmelidir. Eger başvuru sahibi başvuruyu yapmak konusunda israr ederse, son kararin planlanan çikiş tarihinden sonra olabilecegi konusunda bilgilendirilmelidir

Vizenin sonuçlanması 5 iş günüdür ve Express uygulaması yoktur. (Konsolosluk yada elçilikler süreyi uzatma hakkına sahiptirler, bu konu dikkate alındığında başvurunuzu seyahat tarihinizden en az 20 gün önce yapmanızı öneririz.)

Sloven vatandaşı eş ya da Sloven oturumuna sahip eş ile aile birleşimini Ülkenizdeki elçilikten yapabilirsiniz. Gerekli evrak listesi konsolosluk web sayfasında yazılı halde bulunur.Evrakları hazırlayıp elçiliğe bizzat başvurıda bulunarak sonucunuzu öğrenebilirsiniz.

Daha önce alınmış Schengen vizesi bulunan yolcular, başvurularını tercihlerine göre Slovenya Ankara Büyükelçiliği'ne ya da İstanbul Macaristan Başkonsolosluğu’na şahsen yapabilirler. Daha önce alınmış Schengen vizesi bulunmayan yolcular ise; başvurularını ikamet ettikleri bölgenin bağlı olduğu konsolosluğa yapmak zorundadır. İkamet ettiğiniz bölge ve ile göre, başvuru yapabilirsiniz. 25.09.2014 tarihinden sonra parmak izi bıraktıysanız vekalet ile tüm işlemleriniz gerçekleştirilecek randevuya gelmenize gerek kalmayacaktır

Slovenya vizesi için gerekli olan evraklar çalışma durumunuza bağlı olarak değişmektedir. Slovenya vizesinde dilekçeler İngilizce olmalıdır.İşveren,çalışan,ev hanımı,öğrenci,emekli,çiftçi,reşit olmayan çocuk vs.. İşveren ve çalışan iseniz şirket evraklarınız(vergi levhası-imza sirküleri-ticaret sicil gazetesi-faaliyet belgesi-oda sicil kayıt sureti),son 3 aya ait maaş bordronuz, sgk işe giriş bildirgeniz, sgk hizmet dökümünüz, işveren iseniz bağkur kaydınız artı dökümünüz. Esnaflar için esnaf oda kaydınız; emekliler için emeklilik belgesi ve son 3 aya ait maaş hareketleri,çiftçiler için çiftçilik belgesi,öğrenciler için ise ek olarak öğrenci belgesi istenmektedir. Reşit olmayan çocuklar için her ülkeye göre farklılık göstermekle birlikte noter onaylı muvafakatname istenmektedir.Herkesin bunlara ek olarak tam tekmilli vukuatlı nüfus kayıt örneği, iki adet biometrik fotoğraf,kimlik fotokopisi var ise üzerinize ait tapu ruhsat eklemeleri gerekmektedir.Özellikle banka hesaplarında 3000 TL bakiye bulunmalıdır. Detaylı bilgiler için bize ulaşabilirsiniz.

Slovenya vize ücreti her şey dahil 150 eurodur.

Bir sorunuz var mı ?

Şubelerimiz

Ankara Şube

Cinnah Cad. No: 29/2 Çankaya / Ankara


+90 312 426 66 60

İstanbul Avrupa Şube

İnönü Mah. Papa Roncalli Sok.No:13/2 Harbiye / Şişli / İstanbul


+90 212 232 00 88

İstanbul Anadolu Şube

Söğütlüçeşme Cad. Derici Zeynel Sk.Karacahan İş Hanı 19/7 Kadıköy İstanbul


+90 216 345 44 66

İzmir Şube

Kıbrıs Şehitleri Cd. No.:66/2 Libabe Apt. Alsancak / İzmir


+90 232 404 07 07

Gaziantep Şube

İncilipınar Mahallesi 3. Cadde Çayırlı İş Merkezi A Blok No:4 Şehitkamil / Gaziantep


+90 342 231 32 33